“100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu Samsun'da

“100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu Samsun’da

Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele Hareketi’ni başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanıyor.Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılıp bu temeller üzerinde yükselmesinde tarihî ve hayati bir rol üstlenen Samsun kenti, bünyesindeki kamu kurum kuruluşları ve diğer dinamikleriyle 19 Mayıs 1919’un birinci asrının arifesinde hummalı çalışmalar yürütürken, Türkiye Cumhuriyeti’nin yazgısında üstlendiği aynı misyon ve sorumlulukla 100. yılı karşılıyor.Sempozyum 11 Haziran’da başlıyor“100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu, 11-14 Haziran 2019 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesinde gerçekleşecek. Sempozyum açılışı, 11 Haziran Salı günü saat 09.00’da OMÜ AKM’de gerçekleşecek olup, sempozyum ise OMÜ UZEM Konferans Salonunda düzenlenecektir.Bu kapsamda Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) iş birliği, Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin desteği ile “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu” düzenlenecek. Sempozyum; 19 Mayıs’ın manasını, önemini, sonuçlarını, Millî Mücadele’nin bütün aşamalarını içeren yeni bilgilerin ortaya çıkarılmasını, akademik değerlendirmelerin ve müzakerelerin yapılmasını sağlayacak bilimsel bir platform oluşturmayı amaçlıyor.
“100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu”na katkı ve katılımda bulunmak ve iletişime geçmek için Türk Tarih Kurumunun www.ttk.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
OMÜ ev sahipliğinde önemli konuklar ağırlanacak100. yıla yaraşır bir şekilde hazırlıklarına devam edip bunun heyecanını yaşayan Samsun’un önemli aktörlerinden biri olan OMÜ; 11 – 14 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenecek “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu”na ev sahipliği yaparak önemli konukları ağırlayacak.Söz konusu sempozyumda; “1. Dünya Savaşı Sonuçları ve Osmanlı Devleti”, “Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul Çalışmaları”, “Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a Çıkışı, Samsun’un Önemi”, “Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun ve Havza Çalışmaları”, “Amasya Tamimi”, “Erzurum ve Sivas Kongreleri”, “Misak-ı Millî ve TBMM’nin Açılışı”, “Millî Mücadele’de Cepheler”, “TBMM’nin Dış Politikası”, “Büyük Taarruz ve Mudanya Mütarekesi”, “İstanbul Hükümetleri ve Ankara İlişkileri”, “Lozan Antlaşması”, “Millî Mücadele sonrası Gelişmeler” gibi konu başlıkları ele alınacak.Sempozyum Onur Kurulu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’dan oluşuyor.Sempozyum Düzenleme Kurulunda da TTK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan (OMÜ), Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut (OMÜ), Prof. Dr. Nedim İpek (OMÜ), Prof. Dr. Rıza Karagöz (OMÜ), Uzm. Selin Eren (TTK), Uzm. Ayşenur Şenel (TTK), Arş. Gör. Ayhan Sertkaya (OMÜ) ve Arş. Gör. Yakup Yılmaz (OMÜ) bulunuyor.Türkiye ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve uzman olacakTürkiye’den çok sayıda farklı üniversite, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Atatürk Araştırma Merkezi, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü, Kafkas Araştırmaları Enstitüsü ile Azerbaycan, Makedonya ve Moldova’nın Gagauzya Bölgesi’nden katılımcı akademisyen ve uzmanların çalışma ve katkılarıyla derinleşip zenginleşecek olan “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu”na katkı ve katılımda bulunmak ve iletişime geçmek için Türk Tarih Kurumunun www.ttk.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.OMÜ UZEM Konferans SalonuOndokuz Mayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) Kurupelit Kampüsü Atakum/SAMSUNTel: 0362 312 1920 Kampüsiçi Dahili: 1920OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür MerkeziOndokuz Mayıs Üniversitesi – Kurupelit Kampüsü Atakum/SAMSUNTel: 0362 312 1919
Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz