4. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali

0

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında “İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına Var” temasıyla Samsun’da gerçekleştiriliyor

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Turizmciler Derneği’nin birlikte düzenlediği festivalde, bölgede yetişen otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşması ve tüm Karadeniz’de bu kültürün yaşatılması amaçlanmaktadır. Böylelikle doğanın mucizeleri gelecek kuşaklara aktarılabilecektir.

Festivalde neler yapabilirsiniz

engebeli Karadeniz doğasında doğada gördüğünüz yüzlerce ot çeşidinden yenilebilen otları bulmaya çalışarak Yenilebilir Ot Toplama Yarışma’sına katılabilir, organik tarım yapan ve bahçelerinde organik olarak yetiştirdikleri ürünler ile sağlıklı ve doğal yaşam için çabalayan Sürmeli Köyü halkıyla tanışabilir, istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Doğal ve kültürel zenginliklerin bir arada olduğu, yeni yeni keşfedilen, eski konakları ve Mübadele Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Alaçam’da leylak kokulu sokaklarda dolaşabilir, yabani çilekleri tadabilir, yeşillikler ve çam ağaçları arasında keyifli bir festival günü geçirebilirsiniz. Karadeniz’in alabildiğine yeşilinde, çocuklarınız, hem eğlenip doğadaki otları tanıyabilir, hem de Doğada Resim Etkinliği’ne katılabilir, festival boyunca düzenlenecek farklı etkinliklerde de yer alabilirler.

Festival alanında çalışkanlığı ile meşhur Karadeniz kadınlarının hazırladığı farklı yöresel lezzetleri tadabilir, geleneği geleceğe taşımak için orada bulunan nineler ve teyzelerle sohbet edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgili söyleşilere katılabilirsiniz.
Festival alanında çalışkanlığı ile meşhur Karadeniz kadınlarının hazırladığı farklı yöresel lezzetleri tadabilir, geleneği geleceğe taşımak için orada bulunan nineler ve teyzelerle sohbet edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgili söyleşilere katılabilirsiniz.

Yeşille mavinin iç içe olduğu sakin ve huzurlu bir Karadeniz şehri olan Samsun’da festivalin üç günü, Türkiye’nin en uzun sahillerinden biri olan Atakum’da gerçekleştirilecektir. Festival alanında çalışkanlığı ile meşhur Karadeniz kadınlarının hazırladığı farklı yöresel lezzetleri tadabilir, geleneği geleceğe taşımak için orada bulunan nineler ve teyzelerle sohbet edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgili söyleşilere katılabilirsiniz. Karadeniz havasını yerinde yaşayıp, biraz yağmur, biraz güneş dört mevsimi aynı anda hissedebilirsiniz. Ünlü şeflerle tanışıp yöresel otlarla yapılan yemek yarışmasına katılabilirsiniz. Belki bu yılın en sevilen tarifi sizin tarifiniz olabilir kim bilir.

Karadeniz’in alabildiğine yeşilinde, çocuklarınız, hem eğlenip doğadaki otları tanıyabilir, hem de “Doğada Resim Etkinliği”ne katılabilir, festival boyunca düzenlenecek farklı etkinliklerde de yer alabilirler.

Her yıl farklı şehirlerde yaşayan Karadeniz kadınları farklı tariflerle katılıyor yarışmaya. Geçen yılın birincisi ısırganlı zencefilli kurabiye de bu tariflerden biri. Festivale gelirken tarif defterinizi de yanınıza almayı unutmayın lütfen. Gelecek nesillere bırakmak isteyeceğiniz çok farklı lezzetler keşfedebilirsiniz.

4. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Programı şöyle;

9 Mayıs 2018 Çarşamba (Sürmeli Köyü)

09.00 Onur Anıtı önünden otobüslerle hareket
10.30 Doğal Ürünler Pazarı’nda otları tanıma etkinliği ve çevre gezisi
11.00 Doğada resim etkinliği
11.30- 16.30 En çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması

10 Mayıs 2018 Perşembe (Alaçam-Gökçeboğaz)

08.00 Onur Anıtı önünden otobüslerle hareket
09.30 Doğal Ürünler Pazarı’nda otları tanıma etkinliği ve çevre gezisi
10.30 Çocuklarla “Tarihe Dokun” resim etkinliği
11.30- 16.30 En çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması

11 Mayıs 2018 Cuma (Atakum-Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Bahçesi)

09.00 Standların kurulması
11.00 Anne-çocuk mutfak etkinliği “Oklavanı Al, Gel”
14.00 Festival açılış töreni
14.30 Bereket Tenceresi (55 çeşit ot kavurması)
15.00 Mutfak Atölyesi “Ünlü Şeflerle Ot Yemekleri”
16.00 Söyleşi ve İmza Günü: Murat Aslan “Bir Aşçının Dünlüğü”
09.00-19.00 Fotoğraf ve resim sergisi
20.00 Festival Kampının kurulması ve Kamp ateşinin yakılması

12 Mayıs 2018 Cumartesi (Atakum-Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Bahçesi)

09.00 Standların kurulması
10.00 Atakum “Sağlıklı Yaşam Bisiklet Turu” etkinliği
11.00 Yöresel Ot Yemekleri Yarışması
15.30 Söyleşi : Dilan Dalgıç “Yaşam Boyu Sağlıklı Beslenme”
16.30 Festival ödül töreni
17.30 Söyleşi: Fergan Karaer “Karadeniz’in yenilebilir otları”
09.00-19.00 Fotoğraf ve resim sergisi Geleneksel oyunlar, etkinlikler

13 Mayıs 2018 Pazar (Atakum-Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Bahçesi)

09.00-19.00 Standlar

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında “İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına Var” temasıyla Samsun’da gerçekleştiriliyor.

Festivalde “Yöresel Ot Yemekleri Yarışması” için hazırlanacak olan yemeklerde kullanılacak otlar; mendek, yazı pancarı, diken ucu (mevlicen), sakarca, kaldirik, pelpit, yağlıca, ebegümeci, yaprak çeşitleri,höngül (turp otu), lahana, pazı, ısırgan, kırçan, kuzu kulağı, tere, kaz ayağı, su teresi gibi yöresel otlardır. Yarışmaya bu otlarla yapılan yöresel ev yemekleri, salatalar, börekler, pilavlar, dolmalar ve hamur işleri çeşitleri ile katılınabiliyor.

Bilgi için Tel : 0362 432 51 04 – 0532 585 49 53 (Dilek Genç)


Etkinliklerden anında haberdar ol! Samsun’da ki hiçbir etkinliği kaçırma… 0555 050 55 55 numarasını rehberinize ekleyin Whatsapp‘tan ‘samsunetkinlik‘ yazıp gönderin, Samsun’daki etkinliklerden haberdar olun. Whatsapp etkinlik yayını ücretsiz!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X