7.Ulusal Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi

0

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi “7. Ulusal Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi” düzenledi.

Serra Otel’de düzenlenen kongreye; Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektör vekili Prof. Dr. Şenol Eren, OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını Kongre Başkanı Prof. Dr. Gül Fatma Yarım yaptı. Yarım, “Kongremizde değerli bilim insanlarının veteriner biyokimyadaki son gelişmeleri tartışabilecekleri aynı zamanda veteriner biyokimya alanında çalışan bilim insanları için önemli konuların irdeleneceği bilimsel bir ortam oluşturmayı amaçladık. Güncel bilgi ve deneyime sahip, konusunda uzman araştırıcıların aktaracağı sözlü ve poster bildiriler ile veteriner biyokimya alanındaki gelişim ve değişimler paylaşılacaktır” dedi.

- Reklam -

Veteriner fakültelerinin sayılarından çok niteliğini arttırmak zorundayız

OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy ise konuşmasında Türkiye’de veteriner fakültelerinin sayısının fazla olmasına dikkat çekti. Aksoy, veteriner fakültelerinin sayılarının artmasının değil fakültelerin niteliğinin iyi olmasının önem taşıdığını söyledi. “Veteriner fakültelerinin sayılarından çok, niteliğini arttırmak zorunda olduğumuza inanıyorum. Dünyanın en iyi 50 veteriner fakültesine baktığımız zaman ilk 10’da 5 tane veteriner fakültesi İngiltere’de ve İngiltere’de toplam 8 tane veteriner fakültesi var. Dolayısıyla biz sayıyı değil niteliği arttırmak zorundayız” diyen Aksoy OMÜ Veteriner Fakültesi nin Türkiye genelinde 4.sırada dünyada ise 528. sırada olduğunun bilgisini verdi.

Samsun şehri her zaman OMÜ ’nün yanında olmuştur

OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Eren veteriner fakültesinin geç kurulmuş olmasına rağmen önemli adımlar atmış olduğunu söyledi. Samsun şehri her zaman OMÜ ’nün ve fakültenin yanında olmuştur diyen Eren, “ Bugünkü kongremizde birçok sözlü yazılı makale tartışılacak. Son çıkan makaleleri genç arkadaşlarımla tartışacaksınız. O genç arkadaşlarımızı önemseyin ve heyecanlarını hoşgörü ile karşılayın” ifadesini kullandı.

Belediyecilik ve veteriner hekimlik ilişkisi en çok sokak hayvanlarının bakımında ortaya çıkıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sokak hayvanları ile ilgili belediye olarak yaptıkları hizmetlerden bahsetti. Yılmaz, “ Belediyecilik ve veteriner hekimliği ilişkisinin en fazla ön plana çıkardığı şeylerden bir tanesi sokak hayvanlarıdır. Bizim son derece güzel bir orman içerisinde sokak hayvanlarını tedavi ettiğimiz bir kliniğimiz var.250 dönümlük barınağımızda ise 370 sokak hayvanını misafir ediyoruz. Bu barınakta, kalması zorunlu olan toplam 190 sakat hayvan var.80 adet de geçici olarak bulundurduğumuz hayvan var. Dolayısıyla sokak hayvanları ile ilgili ciddi çalışmalar yapan belediyelerden bir tanesi olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

30 Mayıs tarihine kadar sürecek olan kongrede 16 üniversiteden 117 katılımcı bulunuyor. Kongrede 28 sözlü bildirinin sunulacağı 6 oturum, 90 poster sunumu yer alacak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X