Adını Daha Önce Duymadığınız İlginç Hayvanlar

Adını Daha Önce Duymadığınız İlginç Hayvanlar

Dünya üzerinde adını daha önce hiç duymadığınız ve gerçekten de var olduğuna şaşıracağınız birçok hayvan türü var. Her geçen gün yeni yeni hayvan türleri de hala keşfedilmek üzere bekliyor bile olabilir. Hem görünüm olarak hem de çok az sayıda bulunması yönünden dikkat çeken ilginç hayvanlar arasında kırmızı dudaklı yarasa balığı ya da Venezuela güvesi gibi örnekler verilebilir. Hiç bu hayvanların ismini duymuş muydunuz?

Muhtemelen burada bahsedilen birçok hayvan türünün ismini ilk defa duyacak ve görünümleri ile şaşıracaksınız.

Venezuela Kaniş Güvesi

Venezuela Kaniş Güvesi
Venezuela Kaniş Güvesi

İlginç hayvanlar listesinde ilk sıralarda yaşanılan yerlere ait özellikleri bulunduran minik bir dostumuz var. Venezuela Kaniş Güvesi, yeni fark edilen türler arasında fino köpeklerini andıran yanı haricinde bir de güveyi de andıran böcek türü olarak karşımıza çıkmakta. İsmine benzerlik gösteren bu minik dostumuzun asıl vatanı ise Venezeula.

Komondor Köpeği

Komondor Köpeği
Komondor Köpeği

Bu köpek cinsinin ıssız ve uzak bölgelerine sahiplenen bir sürü koruma köpeği olduğunu bilmenizde fayda vardır. Hatta şunu da diyebiliriz ki diğer köpek cinslerine kıyasla çok daha dikkatlidirler. Bu durum tabi ki sizi korkutmamalı. Çünkü, itaatkar ve saygılı olmalarıyla da sizi cezbeder. Ayrıca kendisine emanet edilen bir sürü varsa da sonuna kadar güvenebilirsiniz. İçlerinde var olan yapısıyla kendisine emanet edilen sürü için gelecek tehlikelere karşı oldukça saldırgan da olabilirler.

Sayga

Sayga
Sayga

Sayga türü yok olma tehlikesiyle mücadele etmekte olan bir canlıdır. Yapısal olarak geniş burunları ile dikkat çekmektedir. Bu tür için genel olarak sadece erkeklerin boynuzları bulunsa da zaman zaman oldukça tehlikeli bir yapıya bürünebiliyorlar. Bu ilginç dostumuzun ana vatanı ise Orta Asya.

Ay-Ay

Ay-Ay
Ay-Ay

Madagaskar’da yaşamlarını sürdüren Ay Ay türü, nadir bulunan bir makimsi türler arasında olan maymunlardandır. Uzun parmaklı yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Uzun parmakları ile dikkatleri çeken yapıları sonucunda Ay Ay gece vaktinde ortaya çıkan en büyük türlerden biridir.

Dumbo Ahtapotu

Dumbo Ahtapotu
Dumbo Ahtapotu

Bahsedilen canlı türlerinde dünya çapında en sevilen ahtapotlar arasında bir numara dersek yanılmış olmayız. Çok ender karşılaşılan bu tür, Dumbo ahtapotu olarak denizin en derinlerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Kafasının yanında bulunan çıkıntıların da kulak olduğunu düşünmeyin. Bu ilginç deniz canlısının kulakları değil gözleridir.

Tersiyer

Tersiyer
Tersiyer

Tersiyer hakkında ilginç bilgiler duymaya hazır mısınız?

Bu küçük, primatların göz bebekleri bilinmelidir ki beyinlerinden daha büyüktür. Şaşırdınız değil mi? Üstelik bu sevimli hayvanlar üzerinde sıçrama ve tırmanma konusunda oldukça yetenekli görülmektedir. Hatta bir tersiyer, ağaç dalında tutunduğunda onu ayırmak sizin oldukça zor bir iş olacaktır.

Goblin Köpek Balığı

Goblin Köpek Balığı
Goblin Köpek Balığı

Derin sularda kendine bir yer edinen Goblin Köpek Balığı, canlıya göre daha çok bir fosil türü oluşturmaktadır. Nesli tükenmek üzere olan bu hayvan türünün, çok nadir görüldüğünü söylemekte fayda var.

Çamur Zıpzıpı

Çamur Zıpzıpı
Çamur Zıpzıpı

İlginç hayvanlar olarak yapılacak bir listede tam olarak ilk 10’a girecek olan Çamur zıpzıpları, yüzgeçlerini kullanarak suyun dışında hareket ederler. Görünümleri sebebiyle oldukça dikkatleri çeken bu sevimli dostlarımız diğer yandan “karada yürüyen balık” olarak adlandırılmaktadır.

Deniz Ejderhası

Deniz Ejderhası
Deniz Ejderhası

Dalış uzmanlarına göre oldukça nadir olarak rastlanılan türlerden biri de deniz ejderhaları olmaktadır. Oldukça zarif görünümleri sayesinde dikkatleri çeken ejderhalar, size gerçek bir ejderhayı hatırlatabilir.

Engerek Balığı

Engerek Balığı
Engerek Balığı

Büyük ve sivri ağzının bulunmasıyla dikkatleri üzerine çeken bu tuhaf canlı türü Engerek Balığı, listede hem korkutucu hem de ilginç olarak görülmektedir. Uzun ve sivri dişleri ile birinci dorsal yüzgecinde bulunan ışınları sayesinde rahatlıkla diğer balıklardan ayrılabilir. Bu balık türü, 30 santimetre uzunluğuna kadar da yaklaşabilir.

Blobfish

Blobfish
Blobfish

Görüntüsü sayesinde tuhaf olan Blobfish, Avustralya ve Tazmanya’nın etrafında bulunan açıklarda ve çok derin sularda yaşamlarını sürdüren balık türlerindendir. Hatta bazı durumlarda o kadar derinlerde yaşadıkları için görmek çok zordur ve insanlar tarafından bu nedenle de yeni keşfedilen türler arasında bulunmaktadır. Görüntüsü oldukça ilginç değil mi? Hatta ilk bakışta tamamen bilim kurgu filminden çıkmış gibi bir his veriyor.

Aksolotly

Aksolotly
Aksolotly

Aksolotllar (Ambystoma mexicanum), kaplan semenderi grubunda bulunan ve Meksika semenderleri ile tanınan canlılar arasında bulunmaktadır. Bulunduğu sınıfa göre diğer grup üyelerinin tam tersine göre aksolotllar değişim geçiremedikleri için suda yaşamlarını sürdürmek zorundadırlar. Bu canlı grubunda bulunan Aksolotllar, diğer semender gruplarıyla karşılaşınca suda yaşamlarını devam ettirirler. Başkalaşım tamamlanınca karadaki yaşamlarına uyum sağlayan semenderlerin dışında aksolotllar bunu başaramazlar. Yetişkin olan aksolotl genelde 2 yaşında olurlar ve boyları da 25 cm’dir.

Bunun yanı sıra 15 ile 45 cm uzunluğunda olanlar da görülebilir. Aksolotllar, fiziksel olarak bahsedildiğinde tipik bir semender ile benzese de kafasının yanlarında oluşan solungaçları ile semender grubundan ayrılırlar. Bu arada şunu da demeden geçmeyelim, bu ilginç canlıların öz kapakları da yoktur.

Mantis Karidesi

Mantis Karidesi
Mantis Karidesi

Mantis karidesinin gözlerinde tam olarak 12 renk reseptörü bulunmaktadır. Ayrıca renkli yapısıyla bütün ilgileri üzerine çekmekte oldukça ustadır. Bu tatlı Mantis karidesi yeri geldiğinde kıskaçlarıyla 80 kph’lik bir hızla rakiplerine karşı ani bir savunma geliştirebilir.

Pembe El Balığı

Pembe El Balığı
Pembe El Balığı

Birkaç yıl öncesine gidildiğinde bilim adamları tarafından keşfedilen ve ele benzeyen yüzgeçleriyle 14 tür olarak tanımlanan balıklar arasında bulunan pembe el balığı şu an için yok olma tehlikesi yaşayan 9 balık türü arasında bulunmaktadır.

Salp

Salp
Salp

Deniz içerisinde en tuhaf canlılar arasında yer alır diyebiliriz. Cam gibi görünen yapısıyla, sudaki ve havadaki karbon seviyelerini düşürmesi ile dikkatleri çeker.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı
Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Listenin en dikkat çekicisi demekten ne kadar yorulmuş olsak da bu türler hem çok tatlı hem de gerçekten çok dikkat çekici. Bu yüzden daha ilginç demek yerinde bir ifade olmuş oluyor. Galapagos adalarında denizin tam olarak 30 metre ya da daha derinlerinde yaşayan tuhaf görünümlü bu balık boy olarak 40 cm’ye kadar ulaşabilir.

İyi bir yüzücü olmasının nedeniyle yarasa balığı ram olarak deniz yüzeyinde olabilmek için göğüs yüzgeçlerini kullanmak zorunda kalır. Yüzmeyi çok tercih etmeyen bu balık genelde yürümeyi tercih etmektedir. Deniz tabanında oturmasıyla da bilinen bu sevimli dostumuz yetişkin yarasa balıklarında sırt yüzeylerinde oluşan uzantıyla avlarını gerçekleştirir. Hatta avlarını kendilerine çekmeyi başarırlar. Kırmızı dudaklı yapısıyla hem komik hem de tatlı görünen bu balık, evrimsel olarak hangi aşamadan geçtiyse bunu düşünmek de ayrıca ilginç olmaktadır.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz