Samsun’da Ders Çalışıp, Araştırma Yapılabilecek Kütüphaneler!

Samsun’da Ders Çalışıp, Araştırma Yapılabilecek Kütüphaneler!

Günümüzde birçok üniversite öğrencisi, özellikler sınav dönemlerinde çalışabileceği bir kütüphane arayışına girebiliyor. Dolayısıyla Samsun’da ders çalışıp araştırma yapılabilecek kütüphaneler merak konusudur.

Samsun ilçelerinde bulunan toplam kütüphane sayısı 13’tür. Kütüphaneler Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlıdır. Bu kütüphanelerde yer alan eser sayısı ise 286.124 tür.

Günümüz kütüphanelerinin en önemli özelliği ise kütüphane içerisinde bulunan ve insanları teknolojiyle buluşturan alanların var olmasıdır. Bilgisayar odaları buna en güzel örnektir.

Samsun kütüphanelerinde ayrıca filmi ve dizisi çekilen kitaplar da gençlerle buluşturulur.

Samsun’daki kütüphanelerin en önemli amaçlarından biri çocuklara ve gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmaktır. Bu hedefte yapılan çalışmaların başında kütüphane ortamını çocuklara ve gençlere hitap eder hale getirerek onlar için birer cazibe noktası oluşturmaktır.

Samsun genelindeki bütün okullarda çok okuyanlar farklı kategorilerde ödüllendirilir.

Okullar kapandığında ise okuma oranının hızla düşmesi sebebiyle bu düşüşe engel olmak için “Kültürden İrfana” adı verilen okuma bahçeleri Samsun halkının hizmetine açıktır.

Kütüphaneler Haftası’nda Samsun genelinde her okul kendi içinde tanıtım materyalleri dağıtarak kitap okuma bilincine katkı sağlamaya çalışır.

Yazının devamında Samsun’daki gençlerin ders çalışmak, araştırma yapmak, bilgi edinerek zaman geçirmek için yararlanabileceği kütüphaneler hakkında detaylar yer alır.

Araştırma Yapılabilecek Kütüphanelerden Gazi İl Halk Kütüphanesi

Araştırma Yapılabilecek Kütüphanelerden Gazi İl Halk Kütüphanesi
Araştırma Yapılabilecek Kütüphanelerden Gazi İl Halk Kütüphanesi

Samsun’da ders çalışılabilecek ve araştırma yapılabilecek kütüphanelerden akla ilk geleni Gazi İl Halk Kütüphanesi’dir. Samsun’un İlkadım ilçesinde 19 Mayıs Mahallesi’nde bulunan Gazi İl Kütüphanesi’nde toplam kitap sayısı 58.160’tır. Rahatlıkla ulaşılabilen Gazi İl Halk Kütüphanesi haftanın her günü 24 saat boyunca hizmet vermesiyle Samsunluların gözdesi durumundadır.

Bulunan kitap sayısıyla dikkat çeken bu kütüphane, 33.650 okur tarafından tercih edilmiştir. Gazi İl Halk Kütüphanesi öğrenciler tarafından ödev yapma, araştırma gibi alanlarda tercih edilirken, aynı zamanda Samsunlular tarafından kitap okuyabilmek için de bir uğrak yeri halindedir.

İlkadım Atatürk Halk Kütüphanesi

İlkadım Atatürk Halk Kütüphanesi; ders çalışmaya uygun olan ve araştırma yapılabilecek kütüphanelerden bir diğeridir. Kale Mahallesi, Atatürk Bulvarı’ndadır. İçerisinde 21.612 kitap bulunmaktadır. İlkadım Atatürk Halk Kütüphanesi, 96.703 okuyucu sayısıyla en çok okuyucu tarafından tercih edilen kütüphanedir.

Samsun merkezde bulunmasından dolayı gençler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ulaşım kolaylığı ve merkezde bulunan okullar da bu sayıyı artırmaktadır.

Atakum İlçe Halk Kütüphanesi

Araştırma yapılabilecek kütüphaneler arasında yer alan Atakum İlçe Halk Kütüphanesi; Samsun’un Atakum ilçesi Mimarsinan Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kütüphane 12.820 adet kitap ile halka hizmet vermektedir. Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Atakum İlçe Halk Kütüphanesi’nin okuyucu sayısı ise 8.463 tür. Bilgisayar salonu öğrencilerimiz tarafından verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

19 Mayıs İlçe Halk Kütüphanesi

19 Mayıs İlçe Halk Kütüphanesi, Samsun’un 19 Mayıs ilçesi Pazar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kütüphane’nin bulunan kitap sayısı 9.870’tir. Bu kütüphane de yine ders çalışıp araştırma yapılabilecek kütüphaneler arasında yer alır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin bu ilçede bulunmasından dolayı 19 Mayıs İlçe Halk Kütüphanesi gençlerin sıkça uğradığı yerlerdendir. Öğrencinin ve eğitimcinin bu denli yoğun olduğu bir yerde okuyucu oranı 3.140 olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu durum üniversite öğrencileri tarafından okul kütüphanesinin daha çok tercih edildiğini göstermektedir.

Alaçam İlçe Halk Kütüphanesi

Samsun’un Alaçam İlçesi Yeni Cami Mahallesi’nde bulunan Alaçam İlçe Halk Kütüphanesi, kentte araştırma yapılabilecek kütüphanelerden bir diğeridir ve 12.260 adet kitapla okurların hizmetindedir.

Her yıl gerçekleşen yeni çalışmalarla bu kütüphaneyi güçlendirmekte ve daha kaliteli hizmet verilmesi amaçlanmaktadır. Bir diğer amaç ise; kütüphanenin sadece üniversite öğrencilerine değil, küçük çocuklara ve yetişkinlere hitap etmesini sağlamaktır.

Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi

Samsun’un Bafra ilçesi Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi, araştırma yapılabilecek kütüphanelerdendir. Bu kütüphane bünyesinde 31.873 adet kitap bulunmaktadır.

Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi konumu ve sunduğu sessiz ortamıyla okurlara huzurla çalışılacak imkanlar sağlamaktadır. Sadece ders çalışmak için değil kitap okumak için de tercih edilmesi gereken eşsiz bir yerdir.

Çarşamba İlçe Halk Kütüphanesi

İlçelerde yer alan ve araştırma yapılabilecek kütüphanelerden bir diğeri, Samsun ilimizin Çarşamba ilçesi Üç Köprü Mahallesi’nde bulunan Çarşamba İlçe Halk Kütüphanesi’dir. 29.065 adet kitabıyla hizmet veren bu kütüphane, Çarşamba ilçesinin merkeze uzak oluşu sebebiyle bu kütüphane okurlar tarafından çok kıymetlidir. Çarşamba İlçe Halk Kütüphanesi‘nde sunulan kapsamlı kitap okuma imkanının yanı sıra temizlik ve düzen konusunda da büyük hassasiyet gösterilmektedir.

Çarşamba İlçe Halk Kütüphanesi 29.065 okur tarafından tercih edilmiştir. Bu sayıyı artırmak için ise her geçen gün yeni çalışmalar yürütülmektedir.

Havza Atatürk İlçe Halk Kütüphanesi

Havza Atatürk İlçe Halk Kütüphanesi, Samsun’un Havza ilçesi Medrese Mahallesi Atatürk Caddesi’nde bulunmaktadır.

Samsun Havza, şehrin merkeze uzak ilçelerinden biridir. Be nedenle Havza Atatürk İlçe Halk Kütüphanesi o civarda oturanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. 286.124 adet eseri bulunan Havza Atatürk İlçe Halk Kütüphanesi kaynak sayısı ve çeşitlilik her geçen yıl artırılmaktadır. Öğrencilerin ve yetişkinlerin kütüphanelere kazandırılabilmesi için toplumun her kesimine hitap edecek yeni çalışmalar yapılmaktadır.

Kavak İlçe Halk Kütüphanesi

Kavak İlçe Halk Kütüphanesi, Samsun’un Kavak ilçesi, Mehmet Paşa Mahallesi bulunmaktadır. 8.622 eserine ve 21.930 okuyucusuna sahip kütüphanede bulunan kitap sayısı gayet yeterli olup halkın ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Samsun merkeze uzak olan Kavak ilçesi sunduğu bu kütüphaneyle okuyucularına kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Kitapların yanında ayrıca bilgisayar odaları ile üst düzey hizmet verilmektedir. Öğrenciler Kavak İlçe Halk Kütüphanesi’nde proje ödevlerini büyük kolaylıkla hazırlayabilmektedirler.

Ladik İlçe Halk Kütüphanesi

Ladik İlçe Halk Kütüphanesi, Samsun’un Ladik ilçesi, Yeni Cami Mahallesi Kanuni Sultan bulunmaktadır. Kütüphanenin sahip olduğu kitap sayısı 20.076’dır. Ladik İlçe Halk Kütüphanesi sunduğu kaliteli ortamla tüm okuyucuları kendine çekmeyi başarmıştır. Dolayısıyla ders çalışıp araştırma yapılabilecek kütüphanelerden biridir. Özellikle okullar kapandığında bilgiyle arasına zaman giren öğrencilere okul ortamını sağlamaktadır. Araştırma yapmak, şiir, roman, hikaye, tiyatro gibi alanlarda kitapları okumak isteyenler için sayısız çeşit bulunmaktadır.

Tekkeköy İlçe Halk Kütüphanesi

Samsun’un Tekkeköy ilçesi, Şey Zeynettun Caddesi’nde bulunmaktadır. 15.348 okuyucuya sahip olan kütüphanede bulunan toplam kitap sayısı 15.000’dir. Amaç kitap sayısını bulunduğu sayıdan daha yukarılara taşıyabilmektir. Bu yönlü çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Bu çalışmalara en iyi örnek kitap okuma kampanyaları düzenlenmesidir.

Terme 100 Yıl İlçe Halk Kütüphanesi

Samsun’un Terme ilçesinin Fenk Mahallesi Eski Çarşamba Caddesi’nde bulunmaktadır. Terme 100 Yıl İlçe Halk Kütüphanesi’nde bulunan kitap sayısı 9.801’dir. Genelde öğrencilerin tercih ettiği bu kütüphane bulunduğu yer ve mekan olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kitap sayısı olarak ise bir iyileştirme sağlanması gerekmektedir. Terme 100 Yıl İlçe Halk Kütüphanesi okuyucu sayısı 5.534’tür. Hedeflenen her yaşa ve çevreye uygun motivasyon koşulları oluşturarak okuyucu sayısının artırılmasıdır

Vezir Köprü Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi

Vezir Köprü Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi, Samsun’un Vezir Köprü ilçesi Fazıl Ahmet Paşa Mahallesi’nde bulunur. Vezir Köprü Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi‘nde 31.371 adet kitap ve 41.633 okuyucu bulunmaktadır. Okuyucu oranının fazla oluşu kütüphanenin Vezirköprü ve civardaki halkın ihtiyaçlarına tam anlamıyla karşılık verdiğini ve onları memnun ettiğini göstermektedir.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz