Aşk Filmi Olarak Uyarlanan Kitaplar!

Aşk Filmi Olarak Uyarlanan Kitaplar!

Filmler ve kitaplar her dönem birbirinin ayrılmaz birer parçası olmuştur. Bu nedenle kitaplardan uyarlanmış filmler izleyicilerin büyük beğenisini ve ilgisini toplar. Böylece bir eserle hem kitap severlerin, hem de sinema severlerin gönlü fethedilmiş olur. Filme uyarlanan kitap örnekleri Türkiye’de olduğu gibi dünyada da çoktur.

Yazının devamında hem kitap olarak, hem de film olarak şahit olunabilecek bazı eserlere yer verildi. Ama bunların diğerlerinden farkı aşk dolu olmaları… İşte romantik filmleri de çekilen kitaplar…

Margaret Mitchell – Rüzgar Gibi Geçti

Margaret Mitchell’in “Rüzgar Gibi Geçti” adlı kitabı beyazperdeye uyarlanan eserlerin en bilinenleri arasında. Kitaptaki baş karakterler arasında etkileyici bir aşk üçgeni var. Eserin unutulmaz karakterleri Scarlett O’Hara, Ashler Wilkes ve Rhett Butler arasındaki bu üçgenin arka planında aynı zamanda iç savaş yaşanır.

Eserde Scarlett O’Hara karakteri öne çıkar. Scarlett toplumun baskılarına boyun eğmeyen, baş kaldıran güçlü bir kadındır. Aşk ve savaşın oldukça yoğun hissedildiği bu kitap ve filmi bugün hala unutulmazlar arasında yer alıyor.

Rüzgar Gibi Geçti kitabının 1939 yılında filmi çekildi. Filmin yönetmenliğini Victor Fleming, Sam Wood ve George Cukor yaptılar. Filmin orijinal adı “Gone With The Wind”…

Lev Nikolayeviç Tolstoy – Anna Karenina

Tolstoy’un ölümsüz eseri “Anna Karenina” bir aşk hikayesini anlatıyor. Bu hikaye toplumda kabul görmeyen türden. Kitapta bir yanan bu aşk anlatılırken, diğer yanda o dönemde yaşam şartlarına da dikkat çekiliyor.

Anna Karenina bir çok defa sinemaya uyarlandı. 1935 – 1967 – 1997 – 2012 yıllarında filmi çekilen bu eserin son filminde başrolde ünlü oyuncu Keira Knightley yer aldı.

Stephenie Meyer – Alacakaranlık Serisi

Dünyanın pek çok ülkesinde bilinen “Alacakaranlık Serisi” kitapları bir vampir hikayesi. 4 kitaptan oluşan seri Alacakaranlık – Yeni Ay – Tuulma – Şafak Vakti olarak yayınlandı. Fantastik bir aşk öyküsü olan serinin kitapları sürükleyici olmalarıyla okuyun ilgisini çekiyor.

Alacakaranlık Serisi’nin ilk kitabı Twilight 2008 yılında sinemaya uyarlandı. Filmin başrollerini Kristen Stewart, Taylor Lautner ve Robert Pattinson paylaştı. Daha sonra sırasıyla The Twilight Saga: New Moon – The Twilight Saga: Eclipse – The Twilight Saga: Breaking Down Part 1 – The Twilight Saga: Breaking Down Part 2 orijinal adlı filmler çekildi.

Matthew Quick – Umut Işığım

Matthew Quick’in kitabı “Umut Işığım” ilginç bir hikayeyi anlatıyor. Kitabın ana konusu hafızasını yeniden kazanmaya çalışan bir adamın hikayesi. Baş kahramanlar ise Nikki ve Pat. Kitaptaki aşk hikayesi okuyucunun aşkı yeniden sorgulamasını sağlıyor.

Umut Işığım 2012 yılında Silver Linings Playbook adıyla film olarak çekildi. Yönetmen koltuğunda David O. Russel’in oturduğu filmde başrollerde Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper oynadı.

Nicholas Sparks – Defter

Nicholas Sparks’ın unutulmaz romanı “Defter” dillerden düşmeyen bir aşk hikayesini konu alıyor. Karakterler Alison ve Noah birbirlerine aşıktır, ancak bir şekilde yolları ayrılır. Çift yıllar sonra yeniden bir araya gelir ve aşkları alevlenir. Alison’u seçim yapmaya zorlayan bu ilişkiyi anlatan kitap keyifle okunuyor.

Defter 2004 yılında Nick Cassavetes’in yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlandı. Başrollerinde Rachel Mc Adams ve Ryan Gosling yer alıyor. Film MTV Sinema Ödülleri’nde “En İyi Öpüşme Sahnesi” ödülünü aldı. Filmin orijinal adı The Notebook…

Bernard Schlink – Okuyucu

Alman yazar Bernard Schlink’in “Okuyucu” adlı kitabında 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki neslin Nazi dönemiyle hesaplaşması sırasında yaşanan tutkulu bir aşk hikayesi anlatılıyor. 36 yaşında olan Hanna Schmitz ve lise öğrencisi Michael Berg arasındaki aşk Hanna’nın aniden ortadan kaybolmasıyla biter. Yıllar sonra bu çift bir mahkeme salonunda yeniden karşılaşır.

Okuyucu adlı kitap 2008 yılında sinemaya uyarlandı. Yönetmenliğini Stephen Daldry yaptı. Başrollerinde Kate Winslet ve Ralph Fiennes oynadı. Filmin orijinal adı The Reader…

Nicholas Sparks – Sevgili John

Nicholas Sparks’ın “Sevgili John” adlı kitabı okuyucunun yüreğine dokunan türden bir aşk hikayesini anlatıyor. Orduya katılmaya karar veren John o sırada Savannah ile tanışır ve aşık olur.

Sevgili John adlı kitap Dear John orginal adıyla sinemaya uyarlandı. Filmin yönetmen koltuğunda Lasse Hallsröm oturdu. Başrollerinde Channing Tatum ve Amanda Seyfried yer aldı.

Nicholas Sparks – Aşkın Seçimi

Yine bir Nicholas Spark kitabı… “Aşkın Seçimi” adlı kitap romantik bir aşk hikayesi olarak okuyucuyla buluşuyor. Baş kahraman Travis Parker hayatta sahip olabileceği her şeyi elde etmiştir. Bir anda yeni komşusu Gabby Holland ile tanışır ve her şey değişir. Çift yakınlaşır ve aşık olurlar. Ancak ikisinin de çok büyük kararlar almaları gerekmektedir.

Aşkın Seçimi 2016 yılında The Choice orijinal adıyla film olarak çekildi. Filmin yönetmenliğini Ross Katz üstlendi. Başrollerde ise Benjamin Walker ve Teresa Palmer var. 

İlhami Algör – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

İlhami Algör’ün “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” adlı kitabı seven bir adamın tutkuların anlatıyor. Romanın karakterleri Müzeyyen ve Arif okuyucunun unutamadıkları arasına girmeyi başarıyor.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku 2014 yılında beyazperdeye uyarlandı. Çiğdem Vitrinel’in yönetmeni olduğu film senaryosunu Vitrinel’le birlikte Ceyda Aşar yazdı. Filmde Müzeyyen’i Sezin Akbaşoğulları, Arif’i Erdal Beşikçioğlu oynadı. Filmin kadrosunda ayrıca Ege Aydan, Erdinç Gülener, Derya Alabora, Hare Sürel, Harun Tekin, Esra Kızıldoğan, Barış Yalçın ve İdil Yener gibi oyuncular da yer aldı.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz