Bimarhane 18 Mart’ta sahneleniyor

En iyi oyun yazarı ve en iyi erkek oyuncu ödülü alan Bimarhane adlı tiyatro oyunu 18 Mart'ta Samsun'da sahneleniyor

0

Bimarhane ile dört ayrı yaşam hikayesi anlatılıyor… Osmanlı döneminde çok güzel işletilen , sağlık yapılarından birisi olan Üsküdar Toptaşı Bimarhanesinde (Tımarhanesinde) geçen oyun , dört akıl hastasının bakış açısı ile dönemi anlatıyor.

İstanbul İşgal Altında…

Bozulan ekonomik yapı ve İşgal altındaki bir İstanbul’da 1919 yılının Nisan ayında Toptaşı Bimarhanesi epey bir zaman önce kapanmıştır. Ancak içeride yaşamaya devam eden Ermeni, Türk, Balkan, Rum dört meczup kendilerine yardım eden bir kadın vasıtası ile yaşama tutunmaya çalışırlar. İngilizlerin hüküm sürdüğü bir İstanbul’da başlayıp Anadolu’ya yayılan Kuvayı Milliye mücadelesi artık bizim dört meczubunda derdi olmuştur.

Bimarhane Farklı İnsanların Birlikte Yaşama Hikayesi…

Bimarhane ; Temelde günümüze gönderme yaparak aynı topraklar üzerinde, aynı tebadan insanların birbirine kenetlenmesini, din, dil, ırk farkını bir kenara bırakarak farklılıkları ile birbirlerini kabullenmelerini ve birlikte yaşamalarının anlatıldığı trajikomik hikayesi ile seyirciyi diri tutma iddiasında olan bir oyun.

Oyun iki ödül birden aldı

Daha önce de uluslararası bir öykü ödülü ve çeşitli oyun yazma ödülleri alan , oyunları KKTC Makedonya ve Devlet Tiyatrolarında oynanan oyunun yazarı Murat Can KİBİROĞLU Direklerarası Seyirci Ödüllerinde BİMARHANE oyunu ile “oyun yazarı ödülü”, Olgun AYDIN’da yine aynı oyundaki performansı ile “Erkek Oyuncu” ödülü aldı.

Oyun, 18 Mart Pazartesi günü saat 20.00‘de Gazi Sahnesi‘nde tiyatroseverler için sahnelenecek.

Detaylı bilgi ve bilet temini için 0362 233 3326 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca biletler 25 TL’den biletiva.com internet sitesinde satışa sunuldu.

Yazan : Murat Can KİBİROĞLU / Yöneten : Cem KAYNAR / Yönetmen Yrd : Kübra AKÇA
Dekor Tasarım-Uygulama : Ersoy ÇELİKPAZU / Seslendirme : Ali Volkan ÇETİNKAYA
Efekt Uygulama : Mecit KÜRTDUR / Efekt Tasarım : Uygar KARATAŞ
Afiş Broşür Tasarım : Mustafa CAN / Fotoğraflar ve Fragman : Serdar AYYILDIZ Kondüvit : Ferit KARADUMAN-Alihan YÖRÜSÜN /
Oyuncular : Cem KAYNAR-Olgun AYDIN /Vedat Kurtuluş DEPE, Eray ÖZDAL-Ferda KAYNAR-Mübeccel YALÇIN

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X