Bir Pablo Escobar Hikayesi: Narcos!

Bir Pablo Escobar Hikayesi: Narcos!

Narcos dizisini duymasanız da Pablo Escobar’ı duymuşsunuz mutlaka. Pablo Escobar, “Bu adamın hayatı ne film olur be!” diyebileceğiniz türden bir insan. Ki Narcos’tan önce de hakkında diziler, filmler, belgeseller çekildi ve bundan sonra da çekilecek.

Yine de duymayanlar için Pablo Escobar, Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Zekâsı, kötülüğü, çevresine ve fakir halka para saçması, kızı üşüdüğü için paraları yakması, ultra zenginliği, 4000e yakın kişinin ölümünden sorumlu olması, fakir mahallelere futbol sahası inşa etmesi gibi hem iyi hem kötü özellikleri barındıran çağımızdaki en tartışılan isimlerden birisi.

Narcos dizisi, Pablo Escobar’ın (Wagner Moura) nasıl yükseldiğini ve nasıl düştüğünü DEA ajanı Steve Murphy’nin (Boyd Holbrook) ağzından anlatıyor. Narcos, açılışında da dediği gibi tamamen gerçek olaylara ve belgelere dayanıyor, dizide de Escobar’ın polis merkezinde gülerek çektirdiği fotoğraftan tutun, ölüm anına kadar birebir aynı şeyler çekilmiş.

Narcos, dönemimizin bir Scarface veya bir Godfather’ı olarak anılıyor. Uzun zamandır kötü gangster dizi ve filmlerine maruz kalmıştır. Narcos diğer yapımlara oranla daha farklı bir şey sunduğu için kendisine sadık bir izleyici kitlesini hemen yarattı. Peki bunu nasıl başardı?

Tür olarak suç olarak düşünülse de aynı zamanda biyografi olması, dizide eski görüntülerin yer yer gösterilmesi insanlara bu dizide yaşanılanların gerçek olduğuna inandırdı ve dizi daha büyük heyecanla takip edildi. Bunun dışında Narcos, Pablo Escobar’ı sadece sabah kalkıp suç işleyen ve uyuyan birisi olarak göstermemiş. Ailesine olan sadakati, arkadaşlarına verdiği değer, keskin zekâsı, eğlenceli yönleriyle, insanlara olan yardımlarıyla Escobar’ın bilinmeyen yönlerine değinmesi diziyi diğerlerinden farklı kılmış. Arka planda ise Narcos bizlere çok acı bir Kolombiya panoraması sunuyor. Neden Pablo Escobar diye bir insanın ortaya çıktığını çok kolay bir şekilde anlayabiliyoruz.

Gustavo Gaviria

Dizideki en kilit karakterlerden biri olduğu ve hakkının yeterince verilmediğini düşündüğümüz için adına ayrı bir başlık açtık. Kartelin gizli beyni, her şeyi Pablo yapmış gibi görünse de Gustavo’nun da emeği çok. Gustavo, Pablo’nun kuzeni, en yakın arkadaşı, ortağı… Onu anlatmaya kelimeler yetmez. Medellín Karteli onun ölümüyle birlikte yıkılma sürecine girmişti bile. Pablo da ruhen yıkılmıştı.

Tüm bunların dışında dizi sırf birbirinden harika müzikleri için bile izlenebilir. Merak edenler için bir spotify kullanıcısının yaptığı playlist:

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz