Canik’te ‘göç’ sempozyumu başladı

0

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen ve 10 ülkeden 222 bilim insanının katıldığı VII. Uluslararası “Geçmişten Günümüze Göç” sempozyumu başladı. Göç konusunun masaya yatırılacağı sempozyumun açılışında, Başkan Osman Genç beyin göçüne konusuna dikkat çekti

 

Canik Belediyesi ve History Studies Dergisi tarafından düzenlenen “Geçmişten Günümüze Göç” konulu Vİİ. Uluslararası Canik Sempozyumu başladı. Toplam 10 ülke ve 70 üniversiteden 16’sı yabancı olmak üzere 222 bilim insanının katıldığı sempozyumun açılış töreni Canik Kültür Merkezi’nde yapıldı. AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Kilis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ile Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Genç, 3. bin yılın başında beyin göçünün önemine vurgu yaptı.

 

Vİİ. ULUSLARARASİ SEMPOZYUM

- Reklam -

Sempozyumun açılış töreninde konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, sempozyum konusunda tecrübeli bir belediye olduklarını belirterek, 7.’sini düzenledikleri Uluslararası Canik Sempozyumu’nun konusunu, Türkiye ve Samsun’u da yakından ilgilendirdiği için “Geçmişten Günümüze Göç” olarak seçtiklerini söyledi. Günümüzde ülkeler ve şehirler arası yaşanan fiziki göçlerin yanısıra beyin göçünün de önemine dikkat çeken Başkan Genç, 4. sanayi devriminin yaşandığı 3. bin yılın başında yarışa katılabilmek için Samsun’un da beyin göçü çekmesi gerektiğini belirtti.

 

‘BEYİN GÖÇÜ TRANSFER ETMELİYİZ’

Göçün ülkeler kadar, şehirler ve toplumlar açısından sosyal ve ekonomik açıdan önemli bir mesele olduğunu ifade eden Başkan Genç, “Ülkemiz ve şehrimiz için önemli olan beyin göçünü önlememiz, hatta tersine beyin göçü sağlamamız gerekiyor. Bilginin iktidar olduğu 4. sanayi devrimi yaşanırken, Samsun olarak da zihin yapımızı 4. düzeye çıkarmak zorundayız. Artık şehirlerin ön plana çıktığı bir devirde yaşıyoruz. Bu manada şehrimizden dışarıya göçü önlemeli ve şehrimize beyin göçü transfer etmeliyiz. Ancak bu şekilde 4. Sanayi devrimini yakalayabiliriz” dedi.

 

‘MUHACİRLERE EV SAHİPLİĞİ YAPİYORUZ’

Asrın en önemli göç olaylarından birisinin hemen yanı başımızda Suriye’de yaşandığını belirten Genç, “Bu sorun, Türkiye’nin de bu günlerde en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştur. Ülkemiz muhacirlere ev sahipliği yapmakta ve ekmeğini paylaşmaktadır. Canik’te de Göç İdaresi’nin tespitine göre bin 926, belediyemizin hane bazlı tespitine göre ise 4 bin 93 Suriye, İrak ve Afganlı muhacir insanımızı ağırlıyoruz. Canik Belediyesi olarak biz de bu göç sonrası ilçemizde toplumsal entegrasyonu sağlama, suç oranını düşürme noktasında çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

 

MUHACİRLERE ‘UYUM’ ÇALİŞMALARİ

Göçün, ülkeler ve şehirler açısından sorun olmasının yanısıra medeniyet ve kültürlerin oluşmasına da katkıda bulunduğunu dile getiren Başkan Genç, “Bu noktada bizler Türkçe bilmeyen muhacirlere Türkçe kursu, eğitimden yoksun çocukların okula gitmelerini sağlama gibi bir çok çalışmalar yürütüyoruz. Samsun tarih boyunca yenilenen bir şehir olmuştur, muhacir ve mübadil kardeşlerimize kucak açmıştır. Canik’te de yıllardır mübadil kardeşlerimizle birlikte yaşıyoruz. Biliyorsunuz peygamberimiz de din konusu nedeniyle Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir” şeklinde konuştu.

 

BİLDİRİLER KİTAP OLACAK

Bugüne kadar düzenledikleri sempozyumlarda çok değerli bilim insanlarını Samsun’da buluşturduklarını ve bu önemli çalışmaları kitaplaştırarak hem kalıcı hale getirdiklerini hem de bu değerli bilgilerden çok daha fazla insanın yararlanmasını sağladıklarını söyleyen Genç, “Üniversitedeki bilgiyi şehirle buluşturamazsanız hiç bir değeri yoktur. Biz bu sempozyumlarla bilgiyi insanlarımızla buluşturup, insanlığın yararına sunuyoruz. Geçmişten Günümüze Göç Sempozyumumuzda sunulan bildiriler, basım için gerekli düzeltme ve düzenlemelerin yazarlarınca yapılmasının ardından kitap olarak yayımlanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

REKTÖRLERDEN GENÇ’E TEBRİK

Eşinin Samsunlu olması nedeniyle yarı Samsunlu olduğunu belirten Kilis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun da, yaptığı konuşmada, Canik’teki gelişim ve dönüşümü yakından izlediğini ifade ederek, daha önce metruk bir halde olan Canik’te yaşanan şehircilik çalışmalarının göz kamaştırdığını ve yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı Başkan Osman Genç’i kutladığını söyledi. Canik Belediyesi’nin uluslararası sempozyum düzenlemesinin önemli olduğunu vurgulayan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise, bir belediyenin böyle uluslararası çalışmaya imza atmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

 

GÖÇMEN ÇOCUKLAR BÜYÜLEDİ

Sempozyum Kurulu Onursal Başkan Yardımcısı ve History Studies Dergisi Editörü Prof. Dr. Osman Köse de, Canik Belediyesi ile birlikte önemli bir sempozyuma daha imza attıklarına işaret ederek, sempozyuma yoğun ilgi olduğunu ancak 500’den fazla başvurudan sadece 222’sini seçtiklerini söyledi. Öte yandan sempozyum açılışında, Canik Belediyesi Müzik Okulu tarafından Canik’te yaşayan Suriye, İrak ve Afganlı çocuklardan oluşturulan Çocuk Korosu, seslendirdiği birbirinden güzel Türkçe türkülerle sempozyum katılımcılarını büyüledi.

 

YOĞUN İLGİ VARDİ

Sempozyumun açılış törenine Milletvekili Hasan Basri Kurt ile Başkan Genç ve eşi Nimet Genç’in yanısıra Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ile Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Fatih Özkan, Başkan Yardımcısı Alican Usta, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, MÜSİAD Şube Başkanı Haluk Tan, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

 

ÖNEMLİ KONULAR MASAYA YATIRILACAK

Sempozyum süresince bilim insanları, “Kafkasya”, “Kırım”, “Rumeli”, “Orta Asya” ve “Girit” adlarının verildiği 4 ayrı salonda “Eskiçağ’da Samsun’a Yapılan Göçler”, “Küreselleşme ve Göç”, “Samsun ve Orta Karadeniz Bölgesinde Göçün Sosyolojik Tahlili”, “Anadolu’ya Gerçekleştirilen Türk Göçleri”, “19 Yüzyılda Ordu Kazasından Canik’e Göçler”, “Göçle Mekanikleşen İnsanın Öyküsü: Almanya Acı Vatan”, “Suriyeli Mülteciler”, “Tarihte Meydana Gelen Göçlerin Sosyal Sonuçları”, “İç Göçler Sonucu Hayat Tarzında Meydana Gelen Değişimler” gibi pek çok konuyu masaya yatıracak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X