Çarşamba Pidesi ile Bafra Pidesini Birbirinden Ayıran 3 Önemli Özellik

Çarşamba Pidesi ile Bafra Pidesini Birbirinden Ayıran 3 Önemli Özellik

Samsunlular pazar günleri pide yeme alışkanlığından vazgeçmezler. Şehrin sembollerinden biri olan Samsun pidesi hummalı tartışmaların da sebebidir. Çarşamba pidesi – Bafra pidesi arasındaki prestij mücadelesi Samsun halkına da yansır. Şehir halkının bir bölümü Çarşamba pidesini tercih ederken, bir bölümü de Bafra pidesini savunur.

Yapılış şekilleri değişiklik gösterse de aslında Samsun pidelerinin değişmeyen tek özelliği lezzetleri… Samsun pidesi hangi ilçeye ait olursa olsun ekşi mayayla hazırlanıyor ve gerçek odun ateşinde pişiriliyor. Pide hamurunun harcına eklenen ekşi maya gevrek olmasını sağlıyor. Odun ateşinde kısa sürede pişen pideler hem çıtır, hem de yumuşak oluyor.

Peki, nedir Çarşamba ve Bafra pideleri arasındaki farklar? Çarşamba pidesi ile Bafra pidesini birbirinden ayıran 3 önemli özellik nelerdir? İşte cevaplar…

İç Harçları Farklıdır

İki ilçenin pideleri arasındaki en önemli farklılık Bafra pidesinin kıyma ve soğandan oluşan iç harcının kavrulduktan sonra hamurun üzerine yerleştiriliyor olmasıdır. Çarşamba pidesinin ve diğer pidelerin iç harçları ise hamurun üzerine çiğ olarak koyulur. Bafra pidesi bu özelliğiyle diğerlerinden ayrılır.

Hamurlarının İnceliği Farklıdır

Türkiye genelinde meşhur olan Bafra pidesinin hamuru inceciktir ve uzun bir şekli vardır. Aynı üne sahip Çarşamba pidesinin hamuru biraz daha kalındır ve boyu çok uzun değildir. Bafra pidesi kapalı olarak hazırlandığından ateşe atılmadan önce iyice incelsin diye ustalar tarafından elle çekilerek uzaması sağlanıyor.

Bu noktada hamurun kopmamasında maharetli pide ustalarının payı büyüktür. Konu hakkında iki farklı görüş bildiren Samsunluların kimi pideyi gevrek severken, kimileri de daha yumuşak seviyor. Çarşamba pidesi yumuşaklığından dolayı, Bafra pidesi gevrek olmasından dolayı tercih ediliyor.

Şekilleri Farklıdır

Çarşamba pidesinin hamuru genel olarak açıktır. Bafra pidesi hazırlandıktan sonra üzeri hamurla kapatılır ve kapalı olarak pişirilir. Ancak Çarşamba’da kapalı pide olabildiği gibi; Bafra’da da açık pide pişirildiğine rastlanır. Bafra pidesinin kapalı olarak pişirilmesinin nedeni kıyma ve soğanın kavrulmuş olmasıdır. Açık pişirilirse hamurun üzerine koyulan iç harcın dökülme ihtimali vardır.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz