İdeal Çay Nasıl Demlenir?

İdeal Çay Nasıl Demlenir?

Çay, şüphesiz ki kahvaltıların ve akşamların olmazsa olmaz bir öğesidir. Türk halkı, çayla sonradan tanışmasına rağmen çayı o kadar benimsemiştir ki, çayı evinin baş tacı yapmıştır. Evimizde bir çok şeyin eksik olmasını dert etmeyiz ama çayın eksikliği bizde derin bir eksiklik hissi yaratır. Çay, muhabbetlerimizin en önemli unsurudur. Ve kuşkusuz ki lezzetli bir çaya da hiç kimse hayır demez. Ama atlanmaması gereken en önemli nokta çayı doğru demleyip demlemediğimizdir.

Çayı bu kadar çok sevmemize rağmen çayı doğru demliyor muyuz peki? İşte bu yazımızda size ideal çay nasıl demlenir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Çay Nasıl Demlenmemeli?

Çay demlemekte ne var canım, kaynar suyu çayın üzerine dökeriz olur biter dediğinizi duyar gibiyim. Evet ülkemizde çay genellikle bu şekilde demleniyor. Alışılagelmiş çay demleme yöntemi bu şekilde olsa da, aslında çayın bu şekilde demlenmemesi gerektiği işin uzmanları tarafından sıkça dile getiriliyor.

Kaynar suyu direkt olarak çayın üzerine döktüğümüzde çayda yanma meydana gelir ve demlenen çayın tadı da bu oranda değişir. Çay da hissedilen o çiğ tadın sebebi budur. Klasik çay demleme yönteminin yanlış olduğunu öğrendik. Peki ideal çay nasıl demlenir hemen anlatmaya başlayalım.

İdeal Çay Nasıl Demlenir?

Öncelikle kaynamış suyu demliğe koymalıyız. Evet önce çayı değil kaynamış suyu demliğe koyuyoruz. Demliği, çaydanlığın alt kısmının üzerine koyup demliğin kapağı açık şekilde biraz bekliyoruz. Yaklaşık 30-60 saniye arası bu şekilde beklememiz suyun biraz kendine gelmesini sağlar. Sonra bardak ya da herhangi bir kaba aldığımız kuru çayı kaynamış ve biraz beklemiş suyun üzerine döküyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta çayın tek bir noktaya doğru dökülmesi gerektiği. Yani çayı suyun üzerine biz dağıtmıyoruz, onun kendiliğinden dağılmasını bekliyoruz. Demliğin kapağını kapattıktan sonra çayı demlenmeye bırakıyoruz ve hepsi bu kadar. İdeal çay demleme yöntemi işte bu kadar basit.

Çayı bu şekilde demlerseniz eğer, kuru çay sıcak suya yavaş yavaş karışıyor ve dibe olabildiğince ağır çöküyor. Çayın tamamen oturması yaklaşık 15-20 dakikayı bulmakta. Bu süre sonunda çay servis edilmeye hazır hale gelmiş demektir. Ama işinizi garantiye almak için demliğin kapağını açıp ara sıra kontrol edebilirsiniz. Çay çökmemişse biraz daha beklemenizde fayda var. Klasik çay demleme yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de en önemli unsur çayın tamamen çökmüş olması. Afiyet olsun.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz