Çılgın Bir Gençlik Dizisi: Élite

Çılgın Bir Gençlik Dizisi: Élite

Elite Netflix tarafından en iyi reklamı yapılan dizilerden biri hiç kuşkusuz. Özellikle La Casa De Papel’den bu yana İspanyol dizileri ve oyuncuları daha çok ilgimizi çekmeye başladı. Hatta kimilerimiz İspanyolcayı öyle çok sevdi ki yalnızca bu bile yeni İspanyol dizilerine başlamak için bir sebep haline geldi. Elite’nin en az La Casa De Papel kadar ses getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz sanırım. Üstelik Maria Pedraza, Jaime Lorente ve Miguel Herrán gibi La Casa De Papel’de severek izlediğimiz oyuncuları Elite’de de görmek diziye ısınmamızı oldukça kolaylaştırdı.

Dizinin konusundan spoilersız bir şekilde bahsedecek olursak, dizide en belirgin olarak gördüğümüz şey aslında farklı sınıflardan insanların kesişen hayatları ve bu hayatların belki de o kadar da farklı olmadığı. Çünkü Elite’nin gösterdiği en önemli şeylerden biri de zengin ya da fakir fark etmeksizin herkesin her şey olabileceği ve her şeyi yapabileceği.

Dizi devlet okulunda okuyan üç gencin, okullarının yıkılması üzerine özel bir okula burslu olarak gelmeleriyle başlıyor. Bu üç gencin okula gelmesiyle olaylar öyle karışıyor ki, en nihayetinde tüm bu olaylar bir cinayete sebep oluyor. İlk sezon boyunca temel olarak bu cinayet ve bilinmeyen katilin üzerinde dönüp duruyor, olayların son noktaya kadar nasıl geldiğini izliyoruz. Dolayısıyla dizi cinayetin sorgu süreciyle birlikte aynı zamanda olayların ilerleyişini eş zamanlı olarak sunuyor. Bunun diziye heyecan kattığını ve keyifli bir anlatım yolu olduğunu söyleyebiliriz. Benzeri bir durumu bir diğer Netflix yapımı olan 13 Reasons Why dizisinde de görmüştük.

Elite’nin öyle zengin bir karakter yelpazesi var ki, dizide pek çok türden insanı görebilirsiniz. Dizide Filistinli Müslüman bir kızdan, HIV pozitif bir kıza kadar pek çok farklı durumda karakter bulunuyor. Her karakterin hikayesi başarılı bir biçimde işleniyor ve aslında dizi tam anlamıyla bir başrolü olmadan bütünlük içerisinde ilerliyor. Bu kadar farklı hikâyenin aynı anda işleniyor olması diziyi tek düze olmaktan çıkarıyor ve sizi her an şaşırtabiliyor.

Pek çok kişinin iki ana karakter etrafında dönen, dolayısıyla bir süre sonra monotonlaşmaya başlayan dizilerden ne kadar sıkıldığını düşünürsek, Elite’de tüm karakterlerin bir şekilde “önemli” olması ve gerçek anlamda hikayelerinin olması, izleyici için oldukça güzel bir şey. Üstelik pek çok dizi ilerleyen sezonlarda izleyici kaybederken, Elite’in ilerleyen sezonlarının daha çok beğenildiği ve daha fazla insanın diziyi izlemeye başladığı görülüyor.

Dizi şimdilik üç sezondan oluşuyor ve her sezon 8 bölümden olmak üzere toplamda 24 bölüm bulunuyor. Bir takım ergenin karmaşık dünyasını daha yakından görmek ve sosyal ilişkilerini anlamak isterseniz, bu diziye mutlaka göz atmalısınız. Kimi noktalarda Elite’nin dünyasına çok yabancı hissedebilirsiniz ancak böyle bir dünyanın da var olduğunu unutmamanızı öneririz. İyi seyirler!

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz