Çocuklara Hediye Edilebilecek Dünyaca Ünlü Kitaplar

Çocuklara Hediye Edilebilecek Dünyaca Ünlü Kitaplar

Çocuklar tatil dönemlerini iple çekerler. Bunun nedenleri çok çeşitli olsa da aslında tatiller çocukların kitapların sihirli dünyasıyla tanışması için en iyi fırsatlardır. Anne babaların çocuklarına alabilecekleri en güzel hediyelerin başında kitaplar gelir. Tatillerini daha verimli hale getirip, kitap okuma alışkanlıklarının pekiştirilmesi için çocuklarınız için alabileceğiniz bazı kitap tavsiyeleri yazının devamındadır.

Pal Sokağı Çocukları

Dünya klasikleri arasında önemli bir yeri olan “Pal Sokağı Çocukları” okuyanların yıllarca hafızalarından silinmeyen bir konuya sahiptir.

Konusu: Kitap, Macaristan’ın bir semtinde yaşayan ve iki farklı grup oluşturan çocukların semtlerindeki büyük bir arsada geçen mücadelelerini anlatır. Kitabın çocukların hayranlığını kazanan kahramanları Nemecsek ve Boka’dır. Pal Sokağı Çocukları’nın ana teması iyilik, dürüstlük ve dostluktur.

Sevdalı Bulut Masalı

Nazım Hikmet’in “Sevdalı Blut Masalı” adlı kitabı umuta dair yazılmış unutulmuş eserlerden biridir. Kitap masal türünde yazılmıştır.

Konusu: Ölümsüz şair ve yazar Nazım Hikmet bu masal kitabında iyiliğin, dostluğun, bağlılığın ve sevdanın hakim olduğu bir dünyanın resmini çizer.

Oz Büyücüsü

Türkiye’de “Oz Büyücüsü” adlı eser daha çok film olarak bilinir. Ancak çocuklar aynı serüvene kitabı okuyarak da dahil olabilirler.

Konusu: Dorothy, Kansas’ın ucu bucağı olmayan çayırlarında yaşamını sürdürmektedir. Dorohy çıkan bir hortumla yaşadığı yerden Oz Diyarı’na sürüklenir. Ve unutulmaz maceraları başlar.

Don Kişot’un Serüvenleri

Dünyaca ünlü yazar Miguel de Cervantes Saavedra’nın unutulmaz kitabı “Don Kişot’un Serüvenleri” çocukların dünya edebiyatıyla tanıştırılması için en doğru seçimlerden biridir.

Konusu: Don Kişot’n serüvenleri bu seride kısaltılmış şekliyle yer alır. Böylece çocukların sıkılmadan okuyabileceği hikayelerden oluşur.

Dünyanın En Şaşkın Şövalyesinin Kayıp ve Çok Gizli Günlüğü

Eğlenceli ve renkli çocuk klasikleri arasında olan “Dünyanın En Şaşkın Şövalyesinin Kayıp ve Çok Gizli Günlüğü” adlı kitap Tim Colins tarafından kalem alınmış.

Konusu: Kitapta tarih boyunca şanssızlığıyla bilinen kişiler konu edilir. Dikkat çekmeyen ve zayıf bir genç olan Roderick’in şövalye olma savaşı bu kitapta komik bir dille anlatılır.

Kitaplardan Korkan Çocuk

Dünyada Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Adlı bestceller ile tanınan Susanna Tamaro tarafından yazılan “Kitaplardan Korkan çocuk” adlı kitap en çok okunan çocuk kitapları listesinde yer alır.

Konusu: Leopold kitaplardan korkmaktadır. Buna rağmen sekizinci doğum gününde anne babasından spor ayakkabı beklerken, bir kitap hediye alır. Leopold kitapları sevmemesinden dolayı birçok ceza almış, doktora dahi gitmiştir. Artık kitaplardan o kadar sıkılmıştır ki, evden kaçma kararı alır.

Dev Şeftali

“Dev Şeftali”nin yazarı Roald Dahl’ın diğer dünyaca bilinen kitapları Matilda ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası’dır. Bu kitaplar sadece çocuklara değil, büyüklere de hitap eder.

Konusu: James küçük yaşta annesi ve babası kalmıştır. Teyzeleriyle yaşamaktadır, ancak teyzeleri kötü kalplidir. Bu çerçevede gelişen olaylar kitapta esprili bir şekilde çocukların ilgisini çekecek hale getirilmiş.

Hareketli Lunapark

Rebecca Finn kitaplarından biri olan “Hareketli Lunapark” yazarın Hareketli Kitaplar Serisi içinde başucu kitabı olabilecek niteliktedir. Serinin diğer kitapları

 • Hareketli Kumsal
 • Hareketli İnşaat
 • Hareketli Tren olarak yayındadır.

Konusu: Bu kitap çocuklarda bağlantı kurma yeteneğinin küçük yaşlarda gelişmesini sağlar. Okul öncesi çocuklar için en güzel hediyelerden biridir.

Kral Şakir Serisi

“Kral Şakir Serisi” kitapları çocuklar tarafından sevilerek okunan dünyaca ünlü kitaplar arasındadır. Seri, animasyon yapımcısı ve karikatürist Varol Yaşaroğlu imzalıdır.

Serinin ilk kitabı diğer kitabı Tek Kişilik Dev Orkestra’dır.

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği

Behiç Ak “Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” adlı kitabında çocukların hayal gücünü geliştirmeyi ve okumayı sevdirmeyi amaçlıyor. Okumayı yeni öğrenen çocuklar için en doğru seçimlerden biri olarak tavsiye ediliyor. Kitap Almanya, Çin, Kore ve Japonya’da da yayımlanarak milyonlarca çocuğa ulaştı.

Yazarın diğer kitapları;

 • Vapurları Seven Çocuk
 • Geçmişe Tırmanan Merdiven
 • Güneşi Bile Tamir Eden Adam olarak biliniyor.

Konusu: Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği adlı kitabının başkahramanının adı Ali’dir. Ancak nüfus kayıtlarında adının başına Ç harfi eklenir ve Ali bir anda başka birine dönüşür. Kitap sıcacık bir mahalle hikayesi olarak çocukları etkilemeyi başarıyor.

Zaman Bisikleti

Bilgin Adalı imzalı “Zaman Bisikleti” adlı kitap çoğu kişinin hayali olan zaman yolculuğu konusunu işliyor. Çocuklar da bu kitapla kendilerini bir zaman yolculuğunun içinde buluyorlar.

Konusu: Yağmur ve Damla iki kardeştir ve bir zaman bisikleti icat ederler. Bu kız kardeşler sık sık bisikletlerine binip geçmiş çağları ziyarete giderler. İlk insanları görüp, mağara insanlarıyla tanışıp, geçmişe tanıklık ederler. Bu sırada mağarada yaşayan iki kardeşle tanışırlar.

Süper Baba’nın İzin Günü

Phil Earle tarafından yazılan “Süper Bana’nın İzin Günü” adlı kitap 7 ile 9 yaş arasındaki çocuklar için harika bir seçim. Kitap Steve May’in resimleriyle çok daha renkli hale geliyor.

Konusu: Sem sıradan bir çocuktur. Babası Dinamo süper kahramandır. Bu baba oğulun sıradışı macereları kitabın konusunu oluşturuyor.

101 Atasözü 101 Öykü

“101 Atasözü 101 Öykü” adlı kitabın yazarı Süleyman Bulut çocuk kitaplarıyla tanınıyor.

Konusu: Kitapta çocuklara atasözlerinin hikayeleri anlatılıyor. Atasözlerinin ortaya çıkış hikayeleri, yıllar içinde hiç değişmemelerinin nedenleri çocuklara eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Altınçayır Vadisi’nin Çocukları

Bir Latife Tekin kitabı olan “Altınçayır Vadisi’nin Çocukları” adlı kitap adeta bir dil ustası olan yazarın Türk edebiyatına kazandırdığı eserler arasında yer alıyor.

Konusu: Asinaz, Altınçayır Vadisi’nde annesi, babası, kedisi ve büyükannesiyle birlikte yaşamaktadır. Semagül de Asinaz’ın en iyi arkadaşıdır. Asinaz, sürekli olarak Semagül’ü ve annesini düşünür. Annesi gittikçe daha çok sessizlik içinde olmaya devam etmektedir. diğer yandan babası yıllar önce altın madeninde bir kaza geçirmiştir. Köylüler şimdi altın madeninin tekrar açılacağını öğrenir ve vadiden bu nedenle taşınmak zorunda kalırlar. Asinaz’ı bir zaman yolculuğu beklemektedir.

Çocuklar için Sherlock Homes Serisi (5 Kitap)

5 kitaptan oluşan “Sherlock Holmes Serisi” bu kitaplarla çocukların ilgi odağına giriyor. Kitaplar;

 • Boş Ev
 • Gümüş Şimşek
 • Kızıl Çember
 • Mavi Yakut
 • Emekleyen Adam olarak sıralanıyor.

Konusu: Sherlock Holmes hikayelerinin baş kahramanı Sir Arthur Conan Doyle’nin yaşadığı ilginç ve sıradan olmayan hikayeler çocuklara bu kitaplarla sunuluyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz