Ders Niteliğinde Bir Dizi: Sex Education

Ders Niteliğinde Bir Dizi: Sex Education

Netflix’in bu cesur yapımı geçtiğimiz yıllarda her kesimden taktirleri topladı. Ülkemizde çok fazla işlenmeyen bu tür Türkiye’deki gençlerin ilgi odağı oldu. Dışarıdan bakıldığında sadece gençlik komedisi olarak gözüken bu yapımın izlendiğinde aslında hiç öyle olmadığını gözler önüne seriliyor. Cinsel ilişkilerden tutun ikili ilişkilere kadar neredeyse her konuya değiniliyor. Yanlış bilinen doğrular, cinsel hayatlarda çekilen sıkıntılar, genç bireylerin okulda yaşadığı fakat ailesine söyleyemediği sorunlara bile farkındalık getirerek sadece bizim için bir eğlence aktivitesi olmaktan çıkıp aynı zamanda bir bilgi kaynağı da oluyor. Komedi-drama türünde olan bu dizinin yönetmenliğini Laurie Nunn yapıyor. Toplamda 2 sezon 16 bölüm olan bu dizinin her bölümü yaklaşık 50 dakika.

Sex Education Ne Anlatıyor?

Cinsel anlamda birçok tabuyu yıkan Sex Education netflixin en popüler dizileri arasında diyebiliriz. Bu dizinin içeriği ise oldukça zengin. Eşcinsel insanların çektiği sıkıntılar, toplumda dışlanmış kişilerin kişilik bozuklukları, cinsel ilişkide korunmanın yolları, mastürbasyon yapmanın utanılacak bir şey olmadığı, kürtajın gerekli olup olmadığı, fiziksel özelliklerimizle ilgili komplekslerimiz, kadın erkek eşitliği, taciz ve tecavüzlerde nasıl davranmamız gerektiği gibi birçok konuya değiniyor. İngiltere’de ortaokullarda okutulan bu dersin bu diziyi izledikten sonra Türkiye’deki okullarda da okutulması gerektiğini düşünebilirsiniz.

Utangaç ve içine kapanık olan Otis (Asa Butterfield) liseye başladığında cinsel anlamda birtakım sıkıntılar çekmektedir. Annesi seks terapisti olan Otis bu sayede bildiği bütün bilgilere rağmen kendi problemine çözüm getirememektedir. En sonunda bu bilgileri diğer insanların faydasına kullanma kararı alan Otis en yakın arkadaşı olan Eric (Ncuti Gatwa) sayesinde Meave (Emma Mackey) ile tanışır ve Meave ile birlikte Moordale Lisesinin ücra köşelerinde öğrencilere para karşılığı seks terapistliği yapmaya başlar. Meave ise tek başına yaşayan ve psikolojik sıkıntılar çeken ve pek arkadaşı olmayan umursamaz bir kızdır. İlerleyen zamanlarda Otis ile Meave’in arasında bir bağ oluşmaya başlar fakat Otis sorunlarıyla yüzleşebilecek midir?

Ncuti Gatwa’nın (Eric) İlginç Hikayesi

Sex Education’ın Eric’i Netflix’in seçmelerine katılmadan önce 5 ay evsiz olduğunu, seçmelere arkadaşından aldığı 10 pound borçla katıldığını açıkladı.

3. Sezon Ne Zaman Çıkıyor?

İlk bölümü 19 Ocak 2019 yayınlanan Sex Education başarılı bir şekilde geçen 2 sezon (16 bölüm) ardından Netflix’in aldığı pozitif yorumlardan sonra 3. Sezon onayı aldığını açıkladı. Hayranlarını sevindiren bu haberin yanı sıra 3. Sezonun ne zaman yayınlanacağı henüz kesinleşmedi.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz