Dizi Önerisi Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekli?

Dizi Önerisi Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekli?

Evde canınızın sıkılmaması için yapacağınız şeylerden bir tanesi dizi izlemektir. Ancak “Ben sadece izlemek değil, dizi önerisi yapmak istiyorum.” derseniz o zaman dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var… Dizi önerisi yapmak için öncelikle hangi hedef kitleye hitap ettiğinizi belirlemelisiniz. Örneğin liseli gençlerin ağırlıklı olarak okuduğu bir blog sahibiyseniz seçimlerinizi onların yaşlarına uygun dizilerden yana yapmalısınız. Bu durumda şiddet ve +18 içerikli diziler önermekten imtina edebilirsiniz. Dizi tavsiyesi vermek için önce kendiniz de iyi bir dizi izleyicisi olmalısınız. Ayrıca önereceğiniz diziyi herkesin olmasa da hatırı sayılır bir kitlenin izlemeye başlaması için seçtiğiniz ifadeler son derece önemlidir. Fazla spoiler vermemeye dikkat etmelisiniz. Yani bütün hikayeyi anlattığınız takdirde kitabın sonunu söylemiş gibi olursunuz. Bu da hedef kitlenin merakını söndüren olumsuz bir davranıştır. O halde işe bir gizem yaratarak başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Dizi Önerisi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günümüzde sosyal medyanın da çoğunlukla blog ve bilgi paylaşımı için kullanıldığı biliniyor. Çoğu kişi satışlarını arttırmak, hizmet tanıtımlarını yapmak, ürünlerini daha fazla kişiye duyurmak için sosyal medyayı kullanıyor. Tabi ki düşüncelerini duyurmak için de sosyal medya oldukça sık kullanılıyor. Kanaat önderi olmak, kitlelerin hayranlığını kazanmak ve onlara yararlı içerikler sunmak ise son dönemde en çok tercih edilen yöntem… O halde sosyal medyada dizi önerisi yaparken dikkat etmeniz gerekenler kısmı ayrı bir önem taşıyor. Çünkü her internet sayfası, sosyal medya kanalı, blog belli görüşte insanların buluştuğu platformlar arasındadır.

Eğer Türkçe ya da yabancı dizi tavsiyesi vermek istiyorsanız bu durumda küçük bir anketle işe başlayabilirsiniz. “Hangi tür dizilerden hoşlanıyorsunuz?” başlığıyla hikayenizde oluşturacağınız soru – cevap aktivitesi, size nereden başlayacağınız konusunda yardım eder. En çok istenenden en aza doğru bir listeleme yaparak sırayla hiç kimseyi küstürmeden önerilerinizi sunabilirsiniz. Tabi ki sadece “xxxx dizisini izleyin!” demek dizi önerisi için yetersizdir. Burada seçtiğiniz dizinin adı, konusu, türü gibi detayları vermeniz gerekiyor. Bir de en önemlisi, insanların dikkatini çekmesi ve neden o diziyi izlemeleri gerektiği ile ilgili etkili bir anlatıma ihtiyacınız var. Başka neler yapabilirsiniz? Anlatmaya devam edelim.

Kaliteli Dizi Önerileri İçin Tavsiyeler

En kaliteli yabancı ve yerli diziler, filmler, animasyonlar, belgeseller için tavsiye vermeden önce bütün bu yapımların konusuna hâkim olmalısınız. Bunu da ancak önereceğiniz yapımı izleyerek başarabilirsiniz. Diziler için ise her zaman bütün bölümleri izlemek gerekmez. Birkaç bölüm izleyip gidişata uygun olarak dizinin nasıl bir tempoya ve konuya sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Burada üzerinde durmanız gereken noktalar şunlardır:

  • Dizinin Konusu
  • Olay örgüsü (tutarlı olup olmadığı)
  • Dizinin Türü
  • Temposu
  • Oyunculuklar
  • Kullanılan müzikler
  • Kullanılan mekanlar
  • Görsel efektler
  • Dizi içinde yer alan bütün bu ögelerin birbiriyle uyumu

Bütün bu açılardan yapacağınız derinlemesine bir inceleme, sadece diziyi izlemek isteyenler için değil, izleyip de belli noktaları anlamakta zorlananlar için de güzel bir inceleme olur. Detaylı bir inceleme de olsa merak unsurunu korumak, her detayı olduğu gibi vermemek, diziye izleyici yönlendirmede en etkili yöntemdir. Kullandığınız kelimelerin gücü, dizi film tavsiye ederken en çok işinize yarayan araçlardır. Çünkü onları iyi ve kaliteli bir yapım izleyeceklerine ikna edecek olan şey, inandırıcı bir anlatımdır. Kısacası önce sıkı bir izleyici sonra da iyi bir gözlemci ve anlatıcı olmanız gerek… Temel olarak bir dizi incelemesi yapmak için yukarıda saydığımız maddelere dikkat etmek işinize yarayacaktır. İyi seçimler yapmanız dileğiyle…

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
Name
Mail adresiniz