Dünya Yok Olurken Kesinlikle İzlemeniz Gereken Bir Dizi: Rick and Morty

Dünya Yok Olurken Kesinlikle İzlemeniz Gereken Bir Dizi: Rick and Morty

Netflix’in her sezonuyla adından sıkça söz ettiren animasyon televizyon dizisi. Peki Rick and Morty nedir? Neyi anlatır? Konusu nedir?

Rick and Morty, 2013 yılında hayatımıza girdi ve kısa sürede kendine has bir hayran kitlesi yakaladı. South Park, Family Guy, The Simpsons, Bojack Horseman gibi yetişkin animasyon dizilerini seviyorsanız, Rick and Morty ’ye de hayran kalacağınızdan hiç şüphemiz yok.

Rick and Morty’nin Konusu

Rick and Morty’nin konusu kısaca bir dede (Rick Sanchez) ve torununun (Morty Smith) maceraları olarak özetlenebilir ancak ikili arasındaki ilişki, bildiğimiz dede torun maceralarına benzemiyor, bir portal tabancasıyla evrenler arasında geçiş yapıyor, canavarlarla, uzaylı parazitlerle savaşıyor, dünyayı kurtarıyor.

İlk başta “Ben ne izledim?” veya “Hiçbir şey anlamadım.” gibi tepkiler verebilirsiniz. Dizinin espri anlayışına alışmak biraz uzun sürebilir. Bu evrende her şey mümkün. Görebileceğiniz en absürt olaylara hazır olun. Birden karakter dördüncü duvarı kırıp sizinle konuşmaya başlayacak ve daha pek çok açıdan sizi sürprizler bekliyor. Fakat Rick and Morty’nin dünyasına alışınca yaşadığımız dünyadan sıkılacaksınız.

Bu işin arkasındaki iki harika beyin, dizinin yaratıcıları: Dan Harmon ve Justin Roiland. Ayrıca Justin Roiland, Rick ve Morty karakterlerinin seslendirmesini de yapıyor.

Harika bir absürt komedi ve bilimkurgu olmasının yanı sıra toplumsal eleştirilere yer vermesiyle onu benzerleri arasından sıyrılmasını sağladı.

Rick And Morty, Inception, Jurassic Park, Back to the Future, Mad Max gibi bilimkurgu filmlerine çokça selam çaktı.

Şimdi kısaca ana karakterleri tanıyalım.

  • Rick Sanchez

Rick, Beth’in babası, Summer ve Morty’nin dedesi. Tüm evrenlerde aranan bir suçlu olmasına rağmen kâinatın en zeki adamı. Saykodelik bir bilim adamı. Tüm bunların yanı sıra bir alkolik. Aşk, aile gibi kavramlar üzerine söylediği nihilist söylemlerle sevenlerini hep düşündürmeyi başarıyor.

  • Morty Smith

Oldukça asosyal bir çocuk olan Morty, dedesi yanlarında yaşamaya başladığı zaman biraz daha dış dünyaya açılıyor. Okulla pek arası iyi olmayan Morty’nin ayrıca Jessica adında âşık olduğu bir kız var. Morty’nin ergenliği, büyümesi gibi şeyleri de dizide sıkça görüyoruz.

Bu dünyadan sıkıldıysanız Rick And Morty izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz