Dünyanın Etkilendiği 3 Önemli Kişi Hangi Kitapları Öneriyor?

Dünyanın Etkilendiği 3 Önemli Kişi Hangi Kitapları Öneriyor?

Herkes tarafından tanınan, girişimleri ve yaptıkları işlerle dünyaya etki eden kişilerin yaptıkları kadar söyledikleri de ilgi uyandırır. Bu kişilerin yaşamı, nelerden hoşlandıkları, neler yaptıkları, başarı hikayelerinin yanı sıra okudukları ve tavsiye ettikleri kitaplar da merak edilir. Çünkü dünyayı etkileyecek güce sahip olanlar aynı zamanda öğrenmeye açık kişilerdir. Bu gücü hangi kitapları okuyarak pekiştirdikleri, hangi kitaplardan etkilendikleri de doğal olarak merak uyandırır.

Yazının devamında Bill Gates, Elon Musk ve Steve Jobs’un kütüphanelerinde yer alan kitaplardan bazıları, hangi kitapları tavsiye ettikleri ve en çok hangi kitaplardan etkilendikleri hakkında bilgiler yer alıyor.

Bill Gates‘in Tavsiye Ettiği Kitaplar

Dünyanın en zenginleri sıralamasında ilk sırayı uzun süredir kimselere kaptırmayan Microsoft’un kurucusu Bill Gates aynı zamanda tam bir kitap sever… gates’in gatesnotes.com adresli bir bloğu var. Bloğunda düzenli olarak okunması gerektiğini düşündüğü kitapları ve eğlenceli video paylaşımları yapıyor.

Bill Gates’in son yıllarda önemle üzerinde durduğu kitaplardan biri Siddhartha tarafından kaleme alınan Gen adlı kitap. Gen’in yazarı Siddhartha, Pulitzer Ödülü sahibi. Kitabın konusu ise genetik biliminin sadece laboratuvarlara ait olmadığı ve gelecek nesillerin kaçınılmaz bir parçası olduğu ile ilgili.

Gates’in önerdiği kitapların bir diğeri John Brooks’un kitabı İş Dünyası Maceraları. Bill Gates bu kitapla ilgili yaptığı yorumunda bu kitabı kendisine 1991 yılında Warren Buffett’in önerdiğini, yazarın ve kitabın adını o an ilk kez duyduğunu söylüyor. Gates’e göre kitabın yazıldığı dönemdeki iş dünyası koşulları ile şu ankiler arasında epey fark olsa da, temel konular genel olarak hala aynı. İş Dünyası Maceraları lider konumundaki kişilerin mücadelelerini, güçlü ve zayıf yönlerinin yanı sıra insan doğasının konu edildiği bir kitap.

Dünyayı etkileyenlerden biri olan Bill Gates’in okuduğu yazarlardan biri de ünlü tarihçi Yuval Noah Harari… Harari’nin; Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi – Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi – 21. Yüzyıl için 20 Ders adlı kitapları Gates tarafından yapılan son yılların kitap önerileri arasında yer alıyor.

Elon Musk‘ın Tavsiye Ettiği Kitaplar

 Tesla Motors, Paypal’in ortağı ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk dünyada milyonlarca kişi tarafından en okuduğu merak edilen kişilerden biri.

Musk verdiği bir röportajda Isac Asimov’un kaleme aldığı Vakıf Serisi adlı kitabı övmüş ve tüm zamanların en iyi bilim kurgu klasiği olduğunu söylemişti.

Elon Musk tarafından tavsiye edilen diğer bir kitap Yüzüklerin Efendisi. Musk bu kitabın kendisini dünyayı kurtarma konusunda bir görevi varmış gibi hissettirdiğini söylüyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı kitabı çocukluktan gençliğe geçerken okuduğunu söyleyen Musk bu kitabın varoluşla ilgili sorgulamalarına cevap olduğunu da ekliyor.

Kendisine ilham veren kitapları öneren Elon Musk ayrıca Walter Isaacson’un kitabı Benjamin Franklin ve Einstein Yaşamı ve Evreni, Süper Zeka Yapay Zeka Uygulamaları Tehlikeler ve Stratejiler, Peter Thiel’in kitabı Sıfırdan Bire Startuplar Üzerine Notlar yada Geleceği İnşa Etmenin Yolları, Ay Zalim Bir Sevgidir adlı kitapların okunması gerektiğini belirtiyor.

Steve Jobs‘ın Tavsiye Ettiği Kitaplar

Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs’un yaşamı 2011 yılında sonlandı. Hayatı boyunca üretken olmasıyla tanınan Jobs, başarılı bir iş insanı olmasının yanında bir kitap tutkunuydu. Ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesi yayınlayan Steve Jobs kitap tavsiyelerinde bulunmuştu.

Steve Jobs’un yayınladığı listenin en üst sırasında William Shakespeare’in Kral Lear adlı kitabı yer alıyor.

Ergenlik çağlarında okuduğu ve çok etkilendiği bir kitap olarak da Herman Melville’nin Moby Dick adlı kitabını öneriyor.

Jobs’un önerdiği diğer kitaplardan biri Paramahansa Yogananda’nın yazdığı Bir Yogi’nin Otobiyografisi, Shunryu Suzuki’nin yazdığı Zen Zihni Başlangıç Zihnidir, Dylan Thomas’ın The Collected Poems of Dylan Thomas, Ram Dass’ın yazdığı Be Here Now olarak sıralanıyor. Jobs; Diet a Small Planet, Mucusless Diet Healing System, The Innovator’a Dilemma, Cosmic Consciousness, Ramakrishna and his Disciples ve The Way of the White Clouds adlı kitapların da mutlaka okunması gerektiğini salık veriyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz