Düşevi Oyuncularından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Mesajı

0

Samsun Düşevi Oyuncuları, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Samsun yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip olan bir liman şehridir. Atatürk’ün aydınlanma meşalesini ilk kez yaktığı bir şehir olan Samsun’da yaşamak bir onurdur. Cumhuriyet öncesinde önemli bir geçiş ve ticaret noktası olan Samsun’da Tomas Fasülyeciyan, Nurgiyan Efenedi, Mösyo Apari, Mösyo Yakovadis gibi Ermeni ve Rum Aktörlerin öncülük yaptığı bir dönemde iken Cumhuriyet sonrasında da Bediha Muavit, Vasfı Rıza Zobu, Muhsin Ertuğrul gibi dönemin meşhur oyuncularının Avrupa turnesinden önce 1 ay gösteri yaptığı, İşçi Tiyatrosu, Halkevi Tiyatrosu, İstiklal Tiyatrosu, Meşrutiyet Tiyatrosu gibi salon ve kurumların olduğu bir şehirmiş.

Samsun’da Tiyatroyu Var Eden Birçok Emekçi Var…

Cumhuriyet öncesi ve hemen sonrası birçok kaliteli tiyatro insanının yanı sıra yakın tarihimizde de Samsun’da tiyatroya emek vermiş, tiyatro kelimesinin saygınlık kazanmasını sağlamış kaybettiğimiz ve hayatta olan tüm emekçilere selam olsun.

Gazi Sahnesinin Kapanması İle İlgili Başlaya Süreç…

İlkadım Belediyesinin 20 yıllık kiracılıktan ayrılması ile başlayan Gazi Sahnesi kapanma süreci Gazi Kültür ve Sanat Derneği kurularak 5 tiyatronun insiyatifi ile tekrar açıldı. Bu arada Lovelet AVM Samsunlulara çok güzel bir salon armağan etti. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi küçük salonunda da oyunlar oynanmaya başladı. Bizde Düşevi Oyuncuları olarak Bulvar AVM içerisinde Düşevi Bulvar Sahne’de oyamaya başladık.

Düşevi Oyuncuları 19. Yılında Üretmeye Devam Edecek.

Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar yaptığı 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Açıklamasında “ Bu yıl 27 mart bildirilerinden uluslararası olanı Fransız oyuncu Isabelle Huppert, ulusal bildirgeyi de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, Karadeniz Tiyatrolar Birliği Bildirgemizi de İris Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Atilla Özgen hazırladı.

2017 yılının başlarında Cumhuriyet Sonrasında perdelerini kesintisiz en uzun süre açan tiyatro olmanın gururu ile, Düşevi Oyuncuları olarak Samsun’da Tiyatro Sanatının gelişmesi için sürdürdüğümüz mücadele devam edeceğimizi belirtir, tüm tiyatro emekçilerinin Dünya Tiyatro Gününü kutlarım” dedi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X