En İyi Aamir Khan Filmleri

En İyi Aamir Khan Filmleri

Dünyaca ünlü aktör Aamir Khan sadece Hint sinemasına değil, dünya sinemasına da damga vurmuş kişilerden biri. Klasik Hint filmlerinden farklı olarak dünya çapında bir işe imza atan aktör, her filminde de oldukça farklı ve zorlu rollere giriyor. Her rolünün de hakkını veren Aamir Khan’ın ülkemizde de büyük bir hayran kitlesi bulunuyor. Sizler için en iyi Aamir Khan filmleri listesini oluşturduk.

3 Ahmak (3 Idiots)

3 Ahmak (3 Idiots)
3 Ahmak (3 Idiots)

Türkiye’de pek çok insanın Hint sinemasına ilgi duymasını sağlayan ve muhtemelen de izledikleri ilk Bollywood yapımı film olan 3 Ahmak filmi, aktörün en iyi yapımlarından bir tanesi. Filmde Rancho, Raju ve Farhan isimli üç üniversite öğrencisinin başından geçenler anlatılıyor. Bu üç arkadaş arasında ise en farklı isim Aamir Khan’ın canlandırdığı Rancho karakteri. Kendisinin üniversitedeki en büyük amacı diğerleri ile yarış içinde olmak ve ezber ile okulu geçmek değildir. O gerçekten de bir şeyleri öğrenmek istemektedir. Bu görüşünü de zaman içinde hem arkadaşlarına hem de üniversitenin sert müdürüne kabul ettirmeye çalışır. Ancak bu değişimi gerçekleştirmek pek kolay olmayacaktır. İzlerken bir an bile sıkılmayacağınız, içerisinde oldukça güzel tespitleri ve göndermeleri olan, yeri geldiğinde izleyicisini kahkahalara boğan, yeri geldiğindeyse ağlatan bir başyapıt.

Dangal

Dangal
Dangal

2016 yılında vizyona giren bu film son dönemlerin de en kaliteli yapımlarından biri. Filmde hayatındaki en büyük isteği bir erkek çocuğu olan eski bir güreşçinin tüm çocuklarının kız olması ve ardında da onları bir güreşçi olarak yetiştirme çabası anlatılıyor. He zamanki gibi içerisinde yine oldukça güzel mesaj barındıran ve bazı gerçekleri de insanın suratına vurmayı başaran kaliteli bir Aamir Khan filmi.

Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India
Lagaan: Once Upon a Time in India

2001 yılında vizyona giren filmde İngilizlerin ülkelerini işgal ettiği dönemde, küçük bir köyde yaşanan vergi sorunu ve bunun çözüm yolu anlatılıyor. Burada insanları sömüren İngilizler, halktan aldıkları vergileri artırırlar. Bunun üzerine halk bunu kabul etmez ve protestolar başlar. Zamanla bu sorunu bir kriket maçı ile çözmek isterler. Eğer köylüler bu maçı kazanmayı başarırlarsa, bu vergi zammından da muaf olacaklardır. Ancak köylülerin işi sanıldığı kadar kolay değildir.

Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)

Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)
Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)

Ishaan, özünden özel bir çocuktur. Fakat sistemin ona sunduğu pek çok şeyi doğru olarak yapmaz. O yüzden de yarattığı problemlerden ötürü kendisi başka bir okula gönderilir. Bu okul çok daha katı ve disiplinli bir okuldur. Burada ailesinden uzak bir şekilde eğitimine devam edecektir. Ancak burada da işler istediği gibi gitmez. Fakat günün birinde okula yeni sanat öğretmeni gelir ve o saatten sonra Ishaan’ın hayatı değişir. Ailecek izlenmesi gereken, içinde oldukça anlamlı mesajlar bırakan en iyi Aamir Khan filmlerinden biri.

PK

PK
PK

Son dönemin en iyi filmlerinden biri olan PK, senaryosu ve eğlenceli sahneleri ile kesinlikle en iyi Aamir Khan filmleri arasında. Filmde dünyaya gelen bir uzaylının, dünyaya inmesinin ardından, uzay gemisinin kontrol cihazını kaybetmesi ve bunu bulmaya çalışma çabası anlatılıyor. Kontrol cihazını arayan bu uzaylı, gezegendeki insanların yaratıcılarını bildiklerini öğrendiğinde oldukça şaşırır. Bunun üzerine en doğru yaratıcının kim olduğunu bularak, kontrol cihazını bulmak için tüm dinleri denemeye başlar. Özellikle final sahnesi ile seyirciyi etkilemeyi başaran bu yapım kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

Onu Sarıya Boya (Rang De Basanti)

Onu Sarıya Boya (Rang De Basanti)
Onu Sarıya Boya (Rang De Basanti)

Belgesel çekmek amacı ile Hindistan’a gelen İngiliz bir kadın, burada dedesinin geçmişte yazdığı bir günlük üzerinden, ülkesinin bağımsızlığa kavuşarak, sömürüden kurtulması için mücadele eden bir grup insanın amacını yeniden ortaya koymaya çalışır. Zamanla hayatlarında istediklerini alamamış olan bir grup üniversite öğrencisi ile karşılaşır. Hepsinin bir araya gelmesiyle beraber zamanla büyük bir değişim başlar.

Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai
Dil Chahta Hai

Üç genç arkadaş birbirlerinden farklı hayat anlayışları olsa da birbirleri ile iyi vakit geçirmektedirler. Bir gün aralarından Siddarth kendisinden oldukça yaşlı bir kadına aşık olur. Zaman içinde bu durumun da etkisi ile üç arkadaşın arası açılmaya başlar. Aradan geçecek olan uzun bir zamanın ardından yeniden buluştuklarında işler çok daha farklı olacaktır.

Jo Jeeta Woji Sikandar

Jo Jeeta Woji Sikandar
Jo Jeeta Woji Sikandar

Aamir Khan’ın oynadığı ilk filmlerden bir tanesi olan yapımda Sharma fakir bir ailenin çocuğudur. Ancak kendisi oldukça zengin kişilerin çocuklarının okuduğu bir okulda okumaktadır. Buradaki zengin ve şımarık öğrenciler yüzünden başı sürekli belaya girer. Onlara karşı verebileceği en iyi cevap ise yapılacak olan bir bisiklet yarışında galip gelmektir.

Ghulam

Ghulam
Ghulam

Türkçedeki karşılığı “köle” olan Ghulam filminde, Siddarth isimli bir boksörün başından geçenler anlatılıyor. Siddarth’ın hayatında en zevk aldığı şey arkadaşları ile takılmaktır. Fakat abisi ise illegal işler yapan kişilerle çalışmaktadır. Zaman içinde Siddarth bir kadın ile tanışır ve hayatı o noktadan sonra bambaşka bir yere doğru gitmeye başlar.

Dhobi Ghat

Dhobi Ghat
Dhobi Ghat

2010 yılında vizyona giren bu filmde, birbirinden tamamen farklı olan dört kişinin hayatlarını kesişmesine tanıklık ediyoruz. Yaşanılan bu yeni ilişkiler onları birbirilerine yaklaştırır. Ancak aslında durum pek de umdukları gibi değildir.

Süperstar (Secret Superstar)

Süperstar (Secret Superstar)
Süperstar (Secret Superstar)

14 yaşındaki Müslüman bir genç kızın ailesi ve büyük hayali arasında yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. Insiya dünyaca ünlü bir SüperStar olmayı istemektedir. Ancak ailesi onu pek çok konuda kısıtladığından dolayı sahip olduğu olağanüstü yeteneğini gösterme fırsatı elde edemez. Artık zaman içinde umutları tükenmeye başlar. Fakat bir gün Shakti Kumaar isimli biriyle tanıştığında hayatı bambaşka bir noktaya doğru gidecektir. 2017 yılında vizyona giren bu yapım, Aamir Khan’ın insanlara cesaret ve umut veren filmlerinden bir tanesi.

Fanaa

Fanaa
Fanaa

Rehan, normal hayatında kadınlara düşkün olan bir adamdır. Bir gün yapılan bir törende, ilk defa oraya gelen görme engelli bir kız ile karşılaşır. Onunla karşılaşmasından ardından yaşanan olaylar ile aralarında ilginç ve özel bir ilişki başlar. Böylece artık hayatı o saatten sonra bambaşka bir noktaya doğru gidecektir.

Talaash

Talaash
Talaash

Birbirlerinden oldukça farklı hayatlar yaşayan kişiler kendilerini bir anda tuhaf bir olayın içinde bulurlar. Normal şartlarda bir araya gelmeleri oldukça zor olan bu kişiler içinde bulundukları gizemi çözmek zorunda kalırlar. Psikolojik gerilim tarzı filmleri sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir Aamir Khan filmi.

Sarfarosh

Sarfarosh
Sarfarosh

1999 yılında vizyona girmiş olan bu yapımda bir tıp öğrencisinin, babası teröristler tarafından yapılan saldırıdan ötürü ağır yaralıdır ve kardeşi ise öldürülmüştür. Saldırıdan önce tıp hayatına devam etmeyi planlayan genç zaman içinde bu teröristlerden intikamını alabilmek için her şeyi bırakarak polis teşkilatına girer.

Ghajini

Ghajini
Ghajini

Büyük bir şirketin sahibi olan Sanjay isimli bir adam bir gün kafasına sert bir darbe alır. Ancak kendisi bir şekilde bu darbeden sağ bir şekilde kurtulmayı başarır. Ancak yaşadığı travmadan ötürü hafıza kayıpları yaşamaya başlar. Hafızası sürekli olarak 15 dakikada bir silinmektedir. Sevdiği kadının intikamını almak için, sahip olduğu bu dezavantaja rağmen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. En iyi Aamir Khan filmleri arasında yer alan bu yapım kesinlikle her insanın izlemesi gereken yapımlar arasında yer almalıdır.

Dhoom: 3

Dhoom: 3
Dhoom: 3

2013 yılında vizyona giren bu yapımda sihirbazlık ve akrobasi konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olan bir adamın başından geçenler seyirciye aktarılıyor. Bu adamın hayatındaki en büyük amacı ise sahip olduğu yetenekleri kullanarak babasının intikamını almaktır. Aamir Khan’ın belki de aksiyonu en bol yapımlarından bir tanesi. Yapım her ne kadar aktörün diğer filmlerine göre kalite olarak aşağıda olsa da izlerken eğleneceğiniz bir film.

Laal Sing Chaddha

Laal Sing Chaddha
Laal Sing Chaddha

Ünlü aktörün en yeni yapımlarından biri olan Laal Sing Chaddha, 1994 yapımı Forrest Gump’ın başka bir uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Çekimlerinin bir kısmı ülkemizde yapılan bu film, ne yazık ki dünya çapındaki pandemi koşulları gereği defalarca ertelendi. Fakat iyi bir haberimiz var. Film 15 Nisan 2022 tarihinde Hindistan’da ve Türkiye’de eş zamanlı olarak vizyona girecek. Hem senaryosu hem oyuncu kadrosu hem de sahnelerinde ülkemizin güzelliklerini görebileceğimiz bu film kesinlikle kaçırılmaması gereken bir Amir Khan filmi.

Thugs of Hindustan (Hindistan Eşkiyaları)

Thugs of Hindustan (Hindistan Eşkiyaları)
Thugs of Hindustan (Hindistan Eşkiyaları)

2018 yılında vizyona giren ve en iyi Amir Khan filmlerinden biri olan Thugs of Hindustan, 1795 yılında, Hint Yarımadası’nın Hindostan veya Hindutan olarak bilindiği yılların hikayesine dayanıyor. İngilizlerin Doğu Hindistan’daki egemenliğinden rahatsız olan bir grup eşkıyanın verdiği amansız mücadeleyi konu edinen film, tıpkı diğer Amir Khan filmleri gibi ince mesajlar veriyor. Aksiyon ve macera dolu bu Bollywood filmi izlenmeye değer bir yapım.  

Mumbai Günlükleri

Mumbai Günlükleri
Mumbai Günlükleri

Farklı yaşam tarzı ve farklı geçmişlere sahip olan 4 kişinin hayatlarının kesiştiği bu film, ilginç bir hayat hikayesini konu ediniyor. Başrolünü Amir Khan’ın üstlendiği filmde Arun yalnız bir ressam, Shai bir bankada çalışan tutkulu bir ressam, Munna aktör olma hayalleri kuran bir çamaşırcı ve Yasmin de yeni evlenen kardeşi için videolar çeken bir kadındır. Mumbai’de yaşamını sürdüren Yasmin ile Arun belli bir zaman sonra tanışır ve birlikte yaşamaya karar verir. Arun’un ev arkadaşı olan Yamin’in karşısına bir kaset çıkar. Bu kaset hayatlarını değiştirecektir. İmdb puanı son derece yüksek olan ve izleyicisine pek çok farklı duyguyu yaşatan Mumbai Günlükleri Amir Khan’ın en iyi filmlerinden bir diğeri.  

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz