En İyi Edward Norton Filmleri

En İyi Edward Norton Filmleri

Gençliğinden itibaren oynadığı her filmde ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu kanıtlayan Edward Norton, bugüne kadar pek çok kült filmde rol aldı. Sadece tek tip rolleri değil, oldukça farklı rolleri de iyi bir şekilde canlandıran aktörün film seçimleri de oldukça başarılı. Kendisi her ne kadar birkaç film ile ön plana çıkıyor gibi görünse de aslında rol aldığı birçok kaliteli film var. En iyi Edward Norton filmleri listesini sizler için oluşturduk. İşte tüm detaylar.

Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Geçmişin Gölgesinde (American History X)
Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Derek, Nazi sempatizanı ırkçı bir gençtir. Beyazların üstün olduğunu savunur ve bu konuda da haklı olduğunu göstermek için aşırı bir tutum içindedir. İçindeki bu büyük nefretin sebebi ise babasının cinayete kurban gitmesidir. Yaşadıkları onu böyle bir duruma sürüklemiştir. Kardeşi de onun tavırlarından etkilenir ve onun gibi olmak ister. Fakat bir gün kendisi hapse düşer ve geri döndüğünde artık eski düşüncelerini savunmuyordur. Kendi içerisinde oldukça zorlu bir konuyu işleyen ve günümüz sorunlarından birini gün yüzüne çıkaran yapımlardan bir yapım. İzlerken seyirciye oldukça kaliteli mesajlar veren bir yapım olsa da yer yer seyirciyi sıkabiliyor. Buna rağmen sonuna kadar kendini izletiyor. Oyunculuk performansı bakımından Dövüş Kulübü, İlk Korku gibi filmlerdeki olduğu üzere olağanüstü bir performans sergiliyor. Bu üç filmi art arda izlediğinizde Edward Norton’un ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. 

Sihirbaz (The Illusionist)

Sihirbaz (The Illusionist)
Sihirbaz (The Illusionist)

Viyana’da hayatını sürdüren Edward, kendisini bir anda imkânsız gibi görünen bir aşkın içinde bulur. Sophie ile birbirlerine aşıklardır. Fakat gençlik dönemlerinde yaşanan birtakım olaylardan dolayı ayrılmak zorunda kalırlar. Aradan seneler geçer ve Edward bir sihirbaz olarak geri döner. Fakat kendisi geldiğinde büyük aşkı, Viyana Prensi olan Leopold ile nişanlanmıştır. Aradan geçen bunca zamana rağmen Sophie’yi gördüğünde her ikisi de hala birbirlerine aşık olduklarını anlayacaklardır. Leopold durumun az çok farkına varır ve bazı konularda şüphelenir. O yüzden de gücünü kullanarak peşine bir dedektif takar.

Aramızdaki Sarışın (Keeping the Faith)

Aramızdaki Sarışın (Keeping the Faith)
Aramızdaki Sarışın (Keeping the Faith)

İki farklı din adamı küçüklüklerinden beri arkadaşlardır. Bazı farklılıklarına rağmen aralarında sıkı bir bağ vardır ve birbirlerine de bu konuda saygı duymaktadırlar. Fakat bir gün Anna isimli bir kadın geldiğinde aralarındaki bu bağ kopmaya başlar. Çünkü ikisi de aynı kadına aşık olmuşlardır. Ancak bu durumu çözene kadar öncelikli olarak din adamı olarak içine düştükleri durumla alakalı çözüm bulmaları gerekmektedir. Çünkü Brian bir rahiptir ve kendisi bekar kalmak konusunda bir yemin etmiştir. Jake ise bir hahamdır ve Yahudi olmayan bir kişi ile evlenemiyordur. 2000 yılında vizyona giren Aramızdaki Sarışın filmi oldukça ilginç bir konuyu beyazperdeye taşıyor. Ünlü aktör ise bu filmde karşımıza Rahip Brian rolüyle çıkıyor.

İlk Korku (Primal Fear)

İlk Korku (Primal Fear)
İlk Korku (Primal Fear)

Martin kendi alanında oldukça iyi işler çıkaran bir avukattır. Bir başpiskopos öldürülür. Bu konuda suçlanan kişi ise Aaron Stampler isminde genç bir adamdır. Eldeki tüm kanıtlar bu gencin katil olduğunu göstermektir. Fakat Martin onun katil olmadığını düşünür. Ancak kendisinin bunu düşünmesi yeterli olmadığı için onun suçsuzluğunu kanıtlamak adına elinden gelen her şeyi yapacaktır. Karşısında oldukça zorlu bir dava vardır. Ünlü aktörün rol aldığı ilk uzun metrajlı film İlk Korku 1996 yılında seyircisiyle buluştu.

Kızıl Ejder (Red Dragon)

Kızıl Ejder (Red Dragon)
Kızıl Ejder (Red Dragon)

Bir kitap uyarlaması olan filmde ünlü Hannibal Lecter karakterinin başından geçenler anlatılıyor. Will artık bu psikopat katili yakalamayı başarmıştır. Ancak onu yakalayana kadar çok büyük zorluklar yaşamıştır ve artık mesleği bırakmak ister. İşini bırakarak kendi hayatıyla alakalı daha önemli şeylere odaklanmaya çalışır. Kendisi bunlara odaklanırken ortaya yeni bir seri katil çıkar. Bu seri katil diğerlerinden oldukça farklıdır. Bu nedenle Will yeniden sahalara dönmek zorunda kalır. Bunlar yaşanırken de çok zeki bir katil olan Hannibal rahat durmayacaktır. Başarılı aktör filmde karşımıza Will Graham rolü ile çıkıyor.

Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü (Fight Club)
Dövüş Kulübü (Fight Club)

Hiç şüphesiz ünlü oyuncunun en çok bilinen ve beğenilen filmleri arasında yer alan Dövüş Kulübü filmi, senaryosu, kaliteli oyunculuk performansları ve kaliteli replikleri ile kesinlikle izlenmesi gereken başyapıtlardan bir tanesi. David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı bu yapım her sahnesi ile seyirciyi büyülemeyi başarıyor. Kaliteli yönetmen ve senaryoyla birlikte Brad Pitt, Helena Bonham Carter ve Edward Norton gibi başarılı oyuncuların da performansıyla ortaya sinema tarihine damga vuran kült bir film çıkıyor. 1999 yılında vizyona giren film aradan seneler geçmesine rağmen tekrar izlendiğinde seyircisine aynı hazzı vermeyi başaran nadir filmlerden bir tanesi. Finaliyle izleyicisine güzel bir görsel şölen sunmasının yanı sıra bir sürpriz de yapan bu yapım kesinlikle tüm zamanların en iyi filmlerinden bir tanesi.

Birdman (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorence)

Birdman (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorence)
Birdman (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorence)

Riggan zamanında oldukça önemli rolde yer almış bir aktördür. Fakat zaman içinde artık eski popülerliği kalmaz ve özel hayatında da bazı problemlerle mücadele etmek zorunda kalır. Kendini sürüklediği bu durumla yüzleşmesi pek kolay olmayacaktır. Film tarz olarak her ne kadar birçok insana hitap etmese de bu türü sevenlerin beğenebileceği bir yapım. Film çeşitli ödüller kazanmış olsa da büyük beklenti içerisinde olanların beklentilerini karşılamayabilir. Fakat yine de izlenmesi gereken yapımlardan biridir. Edward Norton filmde Mike Shiner karakteriyle karşımıza çıkıyor.

İtalyan İşi (The Italian Job)

İtalyan İşi (The Italian Job)
İtalyan İşi (The Italian Job)

2003 yılında vizyona giren bu filmde bir hırsızlık çetesinin başından geçenler anlatılıyor. Bu hırsız çetesi Venedik’te gerçekleştirilecek olan bir soygunun planını yapar. Fakat bir süre sonra kendi içlerinden biri onlara ihanet eder. Bunun üzerine işler çok daha karmaşık bir hal alır ve o saatten sonra artık bir karar vermeleri gerekir. Usta oyuncu filmde Steve Frazelli rolüyle seyirci karşısında.

25. Saat (25th Hour)

25. Saat (25th Hour)
25. Saat (25th Hour)

Monty kendi hayatını birtakım suçlar işleyerek geçirmiş bir adamdır. Bu yüzden de hayatı sürekli olarak mahvolmuştur. Tüm bu hayat mücadelesi içinde bir gün polis onu yakalayacaktır ve uyuşturucu satmaktan ötürü onu yedi yıl boyunca hapse atacaktır. Önünde özgür bir şekilde değerlendirebileceği sadece 24 saat vardır. Monty bu zamanını nasıl değerlendirecektir?

Tutku (The Rounders)

Tutku (The Rounders)
Tutku (The Rounders)

Mike kendi halinde hukuk fakültesinde okuyan bir öğrencidir. Bir gün kumara büyük bir düşkünlüğü olan yakın dostu hapisten çıkar. Her ne kadar bu yakın arkadaşı artık bu işlerden uzak duracağı üzerine yemin etmiş olsa da kendisine engel olamaz ve yeniden bu batağın içine doğru gider. Fakat arkadaşının yeniden kumar bataklığına sürüklenmesi Mike’ı zor durumda bırakacaktır. Çünkü ya arkadaşı için onun gibi kumar oynamaya başlayacak ya da normal hayatını sürdürmeye devam edecektir. Yetenekli aktör bu filmde karşımıza Lester Murphy rolü ile çıkıyor.

Büyük Budapeşte Oteli (The Grandbudapest Hotel)

Büyük Budapeşte Oteli (The Grandbudapest Hotel)
Büyük Budapeşte Oteli (The Grandbudapest Hotel)

Zamanın en ünlü otellerinden birinde yaşanan bir olaya tanıklık ediyoruz. Bu otelde bir cinayet işlenir ve ünlü bir tablo miras olarak kalır. Sonrasındaysa yaşanan bu vahşetin ardından birtakım olaylar gerçekleşir ve işin içine otel çalışanı Zero Mustafa ve Agatha gibi isimler girer. O saatten sonra işler çok daha komplike bir hal alır. Ünlü aktör ise filmde arka planda yer alıyor. Fakat buna rağmen film adeta bir sanat eseri olduğundan kesinlikle izlenmesi gereken Edward Norton filmleri arasına girmeyi hak ediyor.

Duvak (The Painted Veil)

Duvak (The Painted Veil)
Duvak (The Painted Veil)

Kitty ve Walter birbirlerini çok seven bir çifttir. Zaman içinde hızlı bir karar alırlar ve bunun sonucunda evlenirler. Sonrasındaysa Çin’e taşınırlar. Evlendikten sonra kendi içlerinde aşmaları gereken çeşitli problemler ortaya çıkar. Yaşadıkları ilişkiyle ilgili yüzleşmeleri ve halletmeleri gereken birçok konu vardır. 2006 yılında vizyona giren filmde ünlü oyuncu Walter Fane rolüyle karşımıza çıkıyor.

Smoochy’ye Ölüm (Death to Smoochy)

Smoochy’ye Ölüm (Death to Smoochy)
Smoochy’ye Ölüm (Death to Smoochy)

Randolph Smiley kendi alanında başarılı bir dizi oyuncusudur. Oynadığı dizi çocuklara yöneliktir ve kendisi bu alanda oldukça popüler bir isimdir. İşinde son derece başarılı bir oyuncu olarak hayatına devam ederken, bir zaman sonra yaşanan bazı olaylar sebebiyle işinden kovulur. Üstelik kendisinin yerine Smoochy getirilmiştir. Bir süre sonra Smoochy oldukça ünlü bir oyuncu haline gelir. Fakat bu durum Randoph’un hoşuna gitmez. Çünkü kendisi yeniden eski konumuna gelmek istiyordur ve bunu alana kadar rahat durmayacaktır. Ünlü aktöre bu filmde usta oyuncu Robin Williams da eşlik ediyor.

Komplo (The Score)

Komplo (The Score)
Komplo (The Score)

Nick kendi alanında oldukça uzman ve başarılı bir hırsızdır. Bu alanda kendine has kurallar vardır. Bir gün kendisinin bile üstesinden gelmekte zorlanacağı bir soygunun planını yapar. Fakat bu işleri çok daha karmaşık bir duruma sürükleyecektir. Tüm bu aksilikler aynı zamanda onun gelecekle ilgili bazı planlarının da suya düşmesine neden olur. 2000 yılında vizyona giren filmde Edward Norton Jack Teller karakterinin hakkını veriyor olmasıyla dikkat çekiyor.

The Incredible Hulk

The Incredible Hulk
The Incredible Hulk

Bruce, kendi alanında başarılı bir bilim adamıdır. Hayatta en çok sevdiği kişi ise sevgili Betty’dir. Fakat bu bilim adamının içinde tam olarak kontrol edemediği güçlü ve öfkeli bir canavar vardır. Bu canavar özellikle onun öfkesinden beslenir ve çok fazla öfkelendiğinde ortaya çıkar. Bir şekilde kendi içindeki bu canavarı kontrol etmelidir. Çünkü sevdiği insanları korumak için başka bir düşmanla yüzleşmek zorundadır. Edward Norton filmde Bruce Banner rolü ile karşımıza çıkıyor. Aksiyon sahneleriyle kesinlikle seyircisinde heyecan yaratacak sürükleyici bir yapım.

Everybody Says I Love You

Everybody Says I Love You
Everybody Says I Love You

1996 yapımı olan bu film, oyuncu kadrosuyla tam bir yıldızlar geçidi olarak değerlendiriliyor. Müzikal tarzındaki bu filmde Edward Norton’a Julia Roberts, Natalie Portman, Drew Barrymore gibi isimler eşlik ediyor. Son derece açık fikirli bir avukat olan Bob’un her olaya müdahil olan karısını, karısının eski kocasını, üvey çocuklarını babasını ve Alman hizmetçisini konu eden bu film, alışılagelmişin dışında eski karı ve kocaların da yer aldığı koca bir ailenin hikâyesini beyazperdeye aktarıyor. 1930’lu yıllara ait bir müzikal esintisine rastlayabileceğiniz bu film, tam bir sıcak aile hikâyesi.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz