Esnek Çalışma Nedir? Türkiye'de Uygulanacak mı?

Esnek Çalışma Nedir? Türkiye’de Uygulanacak mı?

Korona virüsünün etkileri küresel ve ulusal ölçekte devam ediyor. Virüs sağlık sistemi dışında pek çok sektörü etkilemekte. Gündelik hayat şekillerinin değişmesiyle birlikte çalışma standartlarımızı da değiştirmek zorunda kalıyoruz. Alınan yeni tedbirler arttırılmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı düzenlemeler ile birlikte kamuda uygulanan esnek çalışma sisteminin özel sektörde de minimum personel ile gerçekleşeceğini belirtti. Virüsün etkisiyle pek çok yeni kavram hayatımıza giriyor. Daha önce yaygın olmayan kavramlardan olan esnek çalışma sistemi ve esnek çalışma saati Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra merak uyandırdı. Pek çok insanı yakından ilgilendiren bu sistem ile ilgili detayları sizler ile paylaşacağız. Esnek çalışma sistemi ile ilgili detaylar..

Korona virüsüne karşı alınan tedbirler genişletilmeye devam ediliyor. Virüsün hızla yayılmasından itibaren çalışmalarını sürdüren devlet yetkilileri yeni aldığı tedbirleri duyuruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce kamuda uygulanan esnek çalışma saatlerinin özel sektöre de yansıtılacağını duyurdu.

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ NEDİR?

Esnek çalışma sistemi mesai saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinin diğer şirketlere göre değiştirilmesi olarak adlandırılıyor. Esnek çalışma sistemine giden şirketler mesai saatlerine güncelleme yaparak mesai başlangıç ve bitiş saatlerini değiştiriyorlar.

ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ NELERDİR?

Esnek çalışma uygulayan firmalar mesai saatlerini aldıkları karar ile bir saat ileri veya geri alarak düzenleme yapabilirler. Özel firmaların uyguladığı esnek çalışma saatlerine bankaların uyguladığı 12:00-17:00 çalışma saatleri örnek verilebilir. Daha önce 09:00’da açılan bankalar aldığı karar ile mesai başlangıç saatlerini üç saat ileri aldılar.

Firmalar esnek çalışma saatlerine bağlı kalmaksızın, esnek çalışma uygulamasını evden çalışma olarak ayarlayarak tüm işleri uzaktan yapmanıza imkân sunabilir.

Firmaların kendi imkân ve hedeflerine göre uyarlayabildiği bu sistem çalışanların sağlığını korumak için düşünülüyor.

Özel Sektör ve Kamu Esnek Çalışma Farklı mı uygulanıyor?

Tedbirler her geçen gün arttırılıyor. Devlet yetkilileri salgının önüne geçmek için çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan kamu çalışanları ile ilgili genelge de salgın ile mücadele edebilmek için kamu hizmetlerindeki çalışanların asgari düzeyde tutularak daha önce belirttiğimiz esnek çalışma şartlarında çalışma imkânlarının kamu personellerine sağlanması için zemin hazırlandı. Genelge de kamu hizmetlerinin sekteye uğramadan personelin azaltılması planlanıyor. Kamu binalarında azalan personel ile birlikte hizmetlerin sekteye uğramaması için kamu çalışanlarına uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma şartları sunulacak. Ayrıca dönüşümlü çalışanlar göreve gelmedikleri sürede izinli sayılacak ve görevlerini yerine getirmiş olarak kabul görecek.

Genelge de uzaktan, dönüşümlü ve görev başında çalışanların hiçbir fark olmaksızın fiili görevleri yerine getirilmiş sayılacak. İdari izinli sayılan esnek çalışma uygulayan kamu görevlileri amir izni dışında görev yerinden ayrılamayacak.

İdari izinli sayılan kamu görevliler yeni duyuruya kadar izinli sayılmaya devam edecek ve haklarından mahrum olmayacaklar.

Şüphesiz özel sektör firmaları da esnek çalışma imkânlarını çalışanlarına sunmakta fakat kamuda uygulanan esnek çalışma imkânlarının çoğunu burada görmek mümkün değil. Esnek çalışma sistemleri kamu çalışma prensibiyle bazı konularda örtüşecek. Bunlardan bazıları, firmalar fiilen daha az personeli çalıştırarak işlerin aksamasını engellemeyecek şekilde asgari personel tutacak. Bunlar dışındaki personelleri için uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma sistemini uygulayacak.

Firmadan firmaya değişen esnek çalışma sistemi vatandaşı ve çalışanları üzmemek, sistemi sekteye uğratmamak için en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor.

Bazı vatandaşlar esnek çalışmadan dolayı yaşanılan yoğunluktan oldukça şikayetçi olduğunu belirterek memnuniyetsizliklerini firmalara iletmekte.

Sizler bu konu da ne düşünüyorsunuz? Esnek çalışma saatlerinden memnun musunuz, çalıştığınız yer esnek çalışma sistemine geçiş yaptı mı?

  • CK

    CK

    29 Mart 2020

    Hayır yapmadı uyarı gelmedikçe de yapmazlar, 3katlı bir işyerinde çalışıyorum, sürekli müşterisi olan biryer ve biz çalışanlar çok tedirginiz , işyerinin aldığı hiç bir önlem olmadı bu zamana kadar bile. belediyenin ve emniyetin bu konuda daha hızlı teşkilatlanması ve uyarılarda bulunması lazım. Açık olannher işyeri Bir an önce denetlenmeli

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz