Etkinlik Hakkında

Samsun Devlet Opera ve Balesi, prömiyerini 4 Haziran 2015’te gerçekleştirdiği ”Arda Boyları” dans gösterisi ile turne kapsamında 2 Kasım Çarşamba saat 20.00’da Ayancık Kültür merkezinde ve 4 Kasım Cuma günü saat 20.00’da Sinop Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Kapalı Spor Salonunda Sinoplu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor

Trakya yöresine ait çok sevilen türkülerden biri olan Arda Boyları’nın hikâyesini ve müziğini modern dansla harmanlayan Arda Boyları, birbirlerine âşık iki genç olan Halime ve Recep’in hikâyesini anlatıyor.

Koreografi ve rejisi Özgür Adam İnanç’a ait olan Arda Boyları’nın müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem’e ait.

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Çalın Davulları, Dere Geliyor Dere gibi çok sevilen türkülerin çok sesli müzik ile halk müziği senteziyle buluştuğu Arda Boyları’nda bağlama, darbuka, asma davul gibi yerel sazlar ve halk oyunu motifleri de bulunuyor.

Librettosu Ayşegül Çelik tarafından yazılan eserin dekor tasarımını Hakkı Kandır, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan gerçekleştirdi. Işık tasarımında ise O.Murat Yılmaz’ın adı var.

Dünya prömiyeri üç yıl önce Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından yapılan eser, Ankara’dan sonra ilk kez Samsun’da sahneleniyor.

Arda Boyları’nda Halime rolünde Merve Gürer, Recep rolünde Erkin İnan, ve Orçun Ünal, Anne rolünde Ana Gorgiashvili ve Nazmiye Kıratlı Khozashvili, İsmail rolünde Çağıl han ÖZTORNACI, Fatma Kadın rolünde Özlem ÖZDEMİR ve Arzu Kaya, Ağa rolünde Cihan GENEK, Zehra rolünde Damla Oktay, Cemil rolünde ise A.Cem ŞENOĞLU dönüşümlü olarak dans ediyorlar.