Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında Samsun halkının keyifli akşamlar geçirmesi için Çobanlı İskelesi’nde ev sahipliği yaptığı “Açık Sahne Yaz Etkinlikleri”ne tam gaz devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen etkinliklerden bir yenisi olan “Aynı Göğün Yıldızları” isimli şiir dinletisi, 11 Ağustos 2021 tarihinde, akşam saatlerinde Samsun halkıyla buluşacak. Etkinlikte Necip Fazıl Kısakürek’in ve Nazım Hikmet’in şiirleri seslendirilecek.

Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

Necip Fazıl Kısakürek, 1904 yılında dünyaya gelmiş, 1928 yılında yayınladığı ikinci şiir kitabı olan “Kaldırımlar” kitabı ile tanınmış, “Kaldırımlar Şairi” lakabıyla anılmaya başlanmıştır. 1943-1978 yılları arasında 512 sayı yayımlanan Büyük Doğu dergisinde İslamcı görüşlerine yer veren Kısakürek, 1983 yılında vefat etmiştir.

Nazım Hikmet kimdir?

1902 yılında dünyaya gelen Nazım Hikmet’in yazdığı şiirler elliden fazla dile çevrilmiş, uluslararası düzeyde birçok ödül almıştır. Türkiye’de serbest nazım yazım türünün ilk uygulayıcısı olan Hikmet, Türk şiiri için en önemli isimlerden bir tanesi olup, 11 ayrı davadan aldığı 12 yıldan fazla cezayı Bursa Cezaevi’nde çekmiş, 1951 yılında Türkiye’den ayrılmış, ayrılması sonrasında 1963 yılında Moskova’da kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir. 1951 yılında Türkiye’den ayrılması sonrasında Türk vatandaşlığından çıkartılan karar, 2009 yılında iptal edilmiştir.

Nasıl Bilet Alırım?

Etkinlik ücretsizdir.