Etkinlik Hakkında

29 Mart 2014, Cumartesi – 20:00 – Atatürk Kültür Merkezi

Bale: 2 perde, 1 Saat

Büyük ilgi gören modern dans eseri Bach Alla Turca, 10 ve 11 Ağustos tarihlerinde ülkemizin tek bale festivali olma özelliğine sahip Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında sahnelenmiş ve dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

J.S.Bach’ın eserlerini farklı yaklaşımla ele alan iki ayrı dans projesinin uyumlu bir bütünlükle sahneleneceği Bach Alla Turca iki bölümden oluşuyor. Bach’ın Klavsen Konçertosu eşliğinde bir masanın etrafında dört dansçı tarafından hayata geçirilen Bach Konçerto, eserin ilk bölümünü oluşturuyor.Dört karakterin arasında oluşan karmaşık ilişkisel değişimin Bach´ın tempolarına göre ritimlendiği ve dört karakterin karşılıklı uzlaşma ve ortak görüşü elde edene kadar savaşmalarının anlatıldığı Bach Konçerto Marco Cantalupo tarafından sahneye koyuluyor.Mehmet Balkan’ın, Bach’ın müziğini piyano ve oryantal perküsyonlarla bir araya getiren Anjelika Akbar´ın yaptığı müzikal düzenlemelerden yola çıkılarak librettosunu yazdığı ve koreografisini gerçekleştirdiği Alla Turca, Junko Hikasa ve Lale Balkan tarafından sahneye koyulacak.

Junko Hikasa ve Lale Balkan tarafından sahneye koyulan Bach Alla Turca’nın dekor tasarımı Filiz Dinç’e kostüm tasarımı Aydan Çınar’a ait. Işık tasarımı O. Murat Yılmaz tarafından gerçekleştirilen eserin video tasarımı ise Şafak Türkel’e ait.

YARATICI KADRO
1. BÖLÜM: KONÇERTO
MÜZİK: J.SEBASTIAN BACH
LİBRETTO – KOREOGRAF: MARCO CANTALUPO, KATARZYNA GDANIEC
SAHNEYE KOYAN: MARCO CANTALUPO, KATARZYNA GDANIEC
ÇALIŞTIRICI: ARZU KIRAN
DEKOR – KOSTÜM TASARIMI: MARCO CANTALUPO , KATARZYNA GDANIEC
IŞIK TASARIMI: B.DE RAEYMAECKER

2. BÖLÜM: BACH ALLA TURCA
MÜZİK: J.SEBASTIAN BACH
MÜZİK DÜZENLEME: ANJELİKA AKBAR
LİBRETTO: JUNKO HİKASA
KOREOGRAF: MEHMET BALKAN
SAHNEYE KOYAN: LALE BALKAN, JUNKO HİKASA
ÇALIŞTIRICI: LALE BALKAN, M.MURAT AKAOĞLU
DEKOR TASARIM: FİLİZ DİNÇ
KOSTÜM TASARIM: AYDAN ÇINAR

IŞIK TASARIM: O.MURAT YILMAZ
VİDEO TASARIM: ŞAFAK TÜRKEL

OYUNCULAR
KONÇERTO: ZEYNEP BENGİER, ARZU KAYA, ORKUN BAYDOĞAN, M.ONUR ÜNSÜN
BACH ALLA TURCA: ÖZGE BAŞARAN ONUK, CANSU BEKAROĞULLARI, ESRA KARAASLAN BİLGİLİOĞLU, MERVE GÜRER, SEDA DERELİ, SÜLÜN DUYULUR, ANA GORGIASHVILI, NAZMİYE KIRATLI KHOZASHVILI, DAMLA OKTAY, İPEK ÖZGÜNCÜ, BUSE ÖZTEMİZ, İDİL ŞENGÜL, MERVE BENGİER TAYLAK, CİHAN AYDEMİR, ÖZGÜN BARILI, BURAK BİLGİLİOĞLU, Ş.BOĞAÇHAN BOZCAADA, SERKAN BUCUGA, G.İBRAHİM CENGİZ, TOLGA DUYULUR, YİĞİT ERHAN, ERHAN GÜZEL, ERKİN İNAN, DAVID KHOZASHVILI, Y.EMRE ÖRGÜT, ORÇUN ÜNAL

SOLİST (MEZZO SOPRANO): SEÇİL EYİLİKEDER

Bilet Fiyatları:

I Parter > Harf: A-D / Sıra: 4 / Fiyat: 10,00 TL
II Parter > Harf: E-M / Sıra: 9 / Fiyat: 7,00 TL
III Parter > Harf: N-P / Sıra: 3 / Fiyat: 5,00 TL
Balkon > Harf: A-E / Sıra: 5 / Fiyat: 5,00 TL
Küçük Sahne > Harf: A-I / Sıra: 10 / Fiyat: 6,00 TL
Çocuk Temsilleri > Fiyat: 5,00 TL (İndirimsiz)

* Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personel eş ve çocukları,emekliler, öğrenciler Samsun Devlet Opera ve Balesi temsillerinde %50 indirimden yararlanabilirler.

* Gaziler ile şehit ve gazilerin eş ve çocukları, bedensel engelliler ve 2022 sayılı “65 yaşını doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve kimsesiz T.C. Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamındaki kişiler, gişeden yer numarası almak kaydı ile Samsun Devlet Opera ve Balesi temsillerini ücretsiz izleyebilirler.