Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Yapımını Asya Prodüksyon Tiyatrsosu’nun üstlendiği Günay Karacaoğlu’nun muhteşem performans sergilediği “Bir Basit Ev Kazası” oyun 28 nisanda Samsun halkıyla buluşuyor.

 Mekan:  Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi

Tarih:  28 Nisan Pazartesi

Zaman:  20.30 (110 dk – 2 Perde)

Günlük hayata, hayat koşturmacasındaki tek düzelik, bir yandan geçip giden yılların eskiden kurulan hayaller üstündeki etkisine dair oyunda 15 yıllık bir evliliğin kadın tarafı karşımızda.

Monotonluktan, her gün 3 tabak menü çıkarıp evi tertemiz yapıp, komşularla aynı sohbetleri yapmaktan, kocasının aşırı sakinliği, sadakatinden sıkılan, bir çıkış bulamayan ve intihar denemelerinde bulunup her başarısızlığından sonra hastaneden “basit bir ev kazası” teşhisi ve ilaçlarıyla ayrılan kadın ne hayalindeki eğitimi alabilmiş, ne arzuladığı gibi bir adamla olabilmiştir. Bir başka adamın kendisine ilgisiyle canlanışını, ardından yeni bir basit ev kazası yaşaması, sonunda yine sevgililer günü için kocasına özenle hazırlanmalı mı tereddütlerini yaşar… Daha gündelik, sıradan, ama temposu düşmeyen bir eğlencelik olarak nitelenebilecek oyun özellikle kadın seyircinin ilgisini çekmeye aday…

Eğer kocanız on beş yıldır kapıdan hep aynı şekilde giriyor, hep aynı yere çantasını bırakıp klozetin kapağını on beş yıldır açık bırakıp fermuarını koridorda çekiyorsa, hele bir de evliliğinizi “Eh! Artık zamanıdır…” diyerek yapmışsanız emin olun siz de ziyan ve zebil (!) olmuş kadınlar kulübüne üyesiniz.

Aslında Songül herkes kadar cesur, ama bir o kadar da ürkek… O, en az bizim kadar gerçekçiyken, Merzifon saat kulesinin dibinde romantik bir buluşma hayal edecek kadar da ayakları yerden kesik…Doğal olarak aşksız bir hayatı yaşanmış saymayan Songül, savrulduğu Brezilya dizilerinden, sizi yazmaya çalıştığı romanın kıyılarında dolaştırıp, kara mizah bir kahkaha tufanına götürüyor. Onun kendini aşma serüveni aslında toplumun kendini aşma serüveninden de çok da farklı değil.

Bu nedenle Songül hayatına komik bir pencere açarken, aşk romanında genç ve güzel kadın kırılan gururunu ve onurunu bir kenara bırakıp İspanya’dan Merzifon’a uzanan çileli dans hayatını düşündü. Hayal ettiklerini hatırladı ve kendi kendine dedi ki: “Artık ben iyi ve muhteşem sevgililer hayal etmeyeceğim. Çünkü bu hayaller sonra hayalete dönüşüyor” demeyi de ihmal etmiyor.

Basit Bir Ev Kazası, 2008–2009 Muhsin Ertuğrul – Sadri Alışık ve Afife Jale Tiyatro Ödülleri Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştür.