Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Ata Sahne Sanat Merkezi; 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Düşevi Oyuncuları’nın sahneye koyduğu ödüllü oyunu olan Bimarhane ile açılıyor.

Bimarhane ile dört ayrı yaşam hikayesi anlatılıyor… Osmanlı döneminde çok güzel işletilen, sağlık yapılarından birisi olan Üsküdar Toptaşı Bimarhanesinde (Tımarhanesinde) geçen oyun, dört akıl hastasının bakış açısı ile dönemi anlatıyor.

İstanbul İşgal Altında…

Bozulan ekonomik yapı ve İşgal altındaki bir İstanbul’da 1919 yılının Nisan ayında Toptaşı Bimarhanesi epey bir zaman önce kapanmıştır. Ancak içeride yaşamaya devam eden Ermeni, Türk, Balkan, Rum dört meczup kendilerine yardım eden bir kadın vasıtası ile yaşama tutunmaya çalışırlar. İngilizlerin hüküm sürdüğü bir İstanbul’da başlayıp Anadolu’ya yayılan Kuvayı Milliye mücadelesi artık bizim dört meczubunda derdi olmuştur.

Oyun İki Ödül Birden Aldı

Daha önce de uluslararası bir öykü ödülü ve çeşitli oyun yazma ödülleri alan, oyunları KKTC Makedonya ve Devlet Tiyatrolarında oynanan oyunun yazarı Murat Can Kibiroğlu Direklerarası Seyirci Ödüllerinde Bimarhane oyunu ile “oyun yazarı ödülü”, Olgun Aydın’da yine aynı oyundaki performansı ile “Erkek Oyuncu” ödülü aldı.

Yazan: Murat Can Kibiroğlu

Yöneten: Cem Kaynar

Nasıl Bilet Alırım?

Etkinlik ücretsizdir.