Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

“Bimarhane” yoğun istek üzerine tekrar 5 Ocak Cuma günü saat 20.00’da Lovelet Sahnesi’nde

İstanbul Nisan 1919 Bir Türk, Bir Ermeni, Bir Rum, Bir Balkan Göçmeni Dört Meczup, Dört Deli, Dört Hikaye Ama Bir Kader

Bimarhane ile dört ayrı yaşam hikayesi anlatılıyor…

Osmanlı döneminde çok güzel işletilen , sağlık yapılarından birisi olan Üsküdar Toptaşı Bimarhanesin’de (Tımarhanesinde) geçen oyun , dört akıl hastasının bakış açısı ile Nisan 1919 İstanbul işgali dönemini, yaşadıkları zorlukları anlatıyor.

İstanbul İşgal Altında…

Bozulan ekonomik yapı ve İşgal altındaki bir İstanbul’da 1919 yılının Nisan ayında Toptaşı Bimarhanesi epey bir zaman önce kapanmıştır. Ancak içeride yaşamaya devam eden Ermeni, Türk, Balkan, Rum dört meczup kendilerine yardım eden bir kadın vasıtası ile yaşama tutunmaya çalışırlar. İngilizlerin hüküm sürdüğü bir İstanbul’da başlayıp Anadolu’ya yayılan Kuvayı Milliye mücadelesi artık bizim dört meczubunda derdi olmuştur.

Bimarhane Farklı İnsanların Birlikte Yaşama Hikayesi…

Bimarhane ; Temelde günümüze gönderme yaparak aynı topraklar üzerinde, aynı tebadan insanların birbirine kenetlenmesini, din, dil, ırk farkını bir kenara bırakarak farklılıkları ile birbirlerini kabullenmelerini ve birlikte yaşamalarının anlatıyor. Trajikomik hikayesi ile seyirciyi hem güldüren hem de düşündüren bir oyun.2016-2017 sezonunda çıkan oyun 2017-2018 sezonunda 7 Ocakta Çorlu’da, 8 Ocakta Kırklareli’nde, 9 Ocakta Malkara’da, 17 ve 18 Ocakta İstanbul’da gösterime sunulacak.

Oyun Künyesi

Yazan : Murat Can KİBİROĞLU Yöneten : Cem KAYNAR Yönetmen Yrd : Kübra AKÇA Dekor Tasarım-Uygulama : Ersoy ÇELİKPAZU Seslendirme : Ali Volkan ÇETİNKAYA Efekt Uygulama : Mecit KÜRTDUR Efekt Tasarım : Uygar KARATAŞ Afiş Broşür Tasarım : Mustafa CAN Fotoğraflar ve Fragman : Serdar AYYILDIZ Kondüvit : Ferit KARADUMAN – Alihan YÖRÜSÜN Oyuncular : Cem KAYNAR – Olgun AYDIN – Vedat Kurtuluş DEPE – Ferda KAYNAR Eray ÖZDAL – Mübeccel YALÇINBilgi ve Rezervasyon İçin0 362 233 33 26 0 532 694 94 84