Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Düşevi oyuncuları, 20. yılında Bimarhane oyunu ile Lovelet Sahnesi’nde tiyatroseverle buluşuyor

Bimarhane adlı tiyatro oyunu 22 Aralık Cuma günü saat 20.00’da ve 5 Ocak 2018 Cuma günü saat 20.00’da Lovelet AVM Sahnesi’nde sahnelenecek. Biletler oyundan yarım saat öncesine kadar tiyatro gişesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bilgi ve rezervasyon için 0532 694 94 84 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.Bir Türk, Bir Ermeni, Bir Rum, Bir Balkan Göçmeni… Dört Meczup, Dört Deli, Dört Hikaye Ama Bir Kader… Bimarhane ile Dört Ayrı Yaşam Hikayesi Anlatılıyor…Osmanlı döneminde çok güzel işletilen , sağlık yapılarından birisi olan Üsküdar Toptaşı Bimarhanesin’de (Tımarhanesinde) geçen oyun , dört akıl hastasının bakış açısı ile Nisan 1919 İstanbul işgali dönemini, yaşadıkları zorlukları anlatıyor.

İstanbul İşgal Altında…

Bozulan ekonomik yapı ve İşgal altındaki bir İstanbul’da 1919 yılının Nisan ayında Toptaşı Bimarhanesi epey bir zaman önce kapanmıştır. Ancak içeride yaşamaya devam eden Ermeni, Türk, Balkan, Rum dört meczup kendilerine yardım eden bir kadın vasıtası ile yaşama tutunmaya çalışırlar. İngilizlerin hüküm sürdüğü bir İstanbul’da başlayıp Anadolu’ya yayılan Kuvayı Milliye mücadelesi artık bizim dört meczubunda derdi olmuştur.

Bimarhane Farklı İnsanların Birlikte Yaşama Hikayesi…

Bimarhane ; Temelde günümüze gönderme yaparak aynı topraklar üzerinde, aynı tebadan insanların birbirine kenetlenmesini, din, dil, ırk farkını bir kenara bırakarak farklılıkları ile birbirlerini kabullenmelerini ve birlikte yaşamalarının anlatıyor. Trajikomik hikayesi ile seyirciyi hem güldüren hem de düşündüren bir oyun.Daha önce de uluslararası bir öykü ödülü ve çeşitli oyun yazma ödülleri alan, oyunları KKTC Makedonya ve Devlet Tiyatrolarında oynanan oyunun yazarı Murat Can Kibiroğlu Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Bimarhane oyunu ile “Oyun Yazarı Ödülü”, Olgun Aydın’da yine aynı oyundaki performansı ile “Erkek Oyuncu” ödülü aldı.

Oyun Künyesi

Yazan : Murat Can KİBİROĞLU Yöneten : Cem KAYNAR Yönetmen Yrd : Kübra AKÇA Dekor Tasarım-Uygulama : Ersoy ÇELİKPAZU Seslendirme : Ali Volkan ÇETİNKAYA Efekt Uygulama : Mecit KÜRTDUR Efekt Tasarım : Uygar KARATAŞ Afiş Broşür Tasarım : Mustafa CAN Fotoğraflar ve Fragman : Serdar AYYILDIZ Kondüvit : Ferit KARADUMAN – Alihan YÖRÜSÜN Oyuncular : Cem KAYNAR – Olgun AYDIN – Vedat Kurtuluş DEPE – Ferda KAYNAR Eray ÖZDAL – Mübeccel YALÇIN