Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’in libretto, koreografi ve rejisörlüğünü üstlendiği “Çalıkuşu” balesi 13 – 15 Ocak 2024 tarihlerinde Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sahnelenecek.

Çalıkuşu Konusu

Feride küçük yaşta annesini kaybedince babası onu İstanbul’daki Besime Teyzesine emanet eder. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde yatılı olarak okuyan Feride’ye ağaçlara tırmanıp kuş gibi daldan dala atladığı için “Çalıkuşu” adı takılır.

Okula başladıktan bir süre sonra babasını da kaybeden Feride, yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin oğlu Kâmuran ve teyzesinin kızı Müjgân’la geçirdiği yaz ayları Feride için neşe ve mutluluk kaynağıdır.
Feride köşkteki bir akşam, Kâmuran’ın Neriman adındaki bir kadınla yakınlaşmasına şahit olur. Olayı kimseye anlatmasın diye Feride okuldayken ona hediyeler gönderen Kâmuran, onu sık sık ziyaret de eder. Zamanla ikili arasında bir aşk başlar ve nişanlanırlar.
Kâmuran’ın eğitim için İsviçre’ye gitmesiyle âşıklar birkaç yıl ayrı kalsalar da artık düğün zamanı yaklaşmıştır. Ancak düğüne kısa bir süre kala köşke gelen bir kadın Feride’ye, Kâmuran’ın İsviçre’deyken Münevver adındaki hasta bir genç kadına evlenme sözü verdiğini anlatır. Kâmuran’ın Münevver’e yazdığı mektupları da Feride’ye verir. Büyük bir hayal kırıklığı ile sarsılan Feride köşkü terk eder ve öğretmen olarak Anadolu’ya gitmeye karar verir.
Feride Bursa’nın Zeyniler Köyü’ne doğru yola çıkarken artık onu kaybeden Kâmuran ise Münevver ile yeniden görüşmeye başlar.

Nasıl Bilet Alırım?

https://biletinial.com/tr-tr/opera-bale/calikusu-samdob