Etkinlik Hakkında

Warning, this event was expired!

Canik Belediyesi, 15 Temmuz darbe girişimini diri tutmak için 1. yıldönümünde farklı bir etkinliğe imza atarak uluslararası sempozyum düzenliyor

14 Temmuz Cuma günü başlayacak ve iki gün sürecek “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” konulu sempozyumda, bilim insanları 15 Temmuz’u din ve toplum konularında ele alacakDaha önce 7 uluslararası sempozyuma imza atan Canik Belediyesi, bu kez 8. uluslararası sempozyumda 15 Temmuz’u konu aldı. “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” konulu 8. Uluslararası Canik Sempozyumunda Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden Samsun’a gelecek olan bilim insanları, hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde “Din ve Toplum” konusunu ele alacak.
“15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” konulu 8. Uluslararası Canik Sempozyumu
’15 TEMMUZ’U UNUTTURMAYACAĞIZ’ Canik Belediyesi öncülüğünde OMÜ İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi Eğitim ve Araştırma Derneği, Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenecek sempozyum, 1 Temmuz Cuma günü Canik Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da başlayacak. 15 Temmuz hain darbe girişimini unutturmamak ve diri tutmak istediklerini belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, dinin, hem darbe girişimini gerçekleştiren hain terör örgütü elemanları hem de darbeye karşı duran toplum açısından önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi.‘KUTLU VE ANLAMLI DİRENİŞ’ FETÖ terör örgütünün din istismarcısı olduğunu, darbeye karşı direnen halkın da inançları gereği kendilerini siper ettiğini ve şehit olduğunu ifade eden Başkan Genç, “FETÖ darbe girişimi, toplumun farklı kesimlerinin yerinde ve zamanında direnişiyle önlendi. Halk darbeye karşı kutlu ve anlamlı bir direniş gösterdi. Halkın 15 Temmuz gecesi şehadete ve gaziliğe koşması, ertesi gün ve sonraki günlerde bunu tekrarlaması ve yaklaşık bir ay boyunca meydanlarda nöbet tutması inancımız gereğidir. Bu bakımdan din ve toplum konusunu önemsiyoruz” dedi.‘İKİ FARKLI BOYUT’ Darbe gecesi okunan salaların etkili olduğuna da işaret eden Başkan Genç, “Okunan salalar, halkın darbeye karşı direnişinde ve inancını pekiştirmede çok büyük bir rol oynadı. 248 canımızın şehit olduğu o karanlık gecede halkımızın inancını ortaya koyması başka bir şeyle açıklanamaz. Ancak şunu da unutmayalım ki, din istismarcısı FETÖ de dini kullanarak insanları kendi ideolojilerine inandırmaktadır. 8. Uluslararası 15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum Sempozyumunda bu konular bütün yönleriyle ele alınacak. Bu nedenle tüm halkımızı iki gün sürecek sempozyumumuza bekliyoruz” diye konuştu.