Etkinlik Hakkında

Carmen Adlı Opera Samsun’da | Opera edebiyatının en önemli bir kaç yapıtından biri olarak kabul edilen ve dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor

Bir tütün işçisi olan genç ve güzel Carmen’e gönlünü kaptıran ve bir süre sonra kendisinden sıkılan Carmen tarafından kandırıldığı izlenimine kapılan onbaşı Don José’nin trajik serüveninin betimlendiği yapıt, toplumsal arka plan üzerinde seyirciye bir aşk öyküsü anlatıyor gibi görünse de, insana ait gerçeklerin renkli bir panoramasını sunuyor. Konusunun yanı sıra, Fransız besteci George Bizet tarafından bestelenen büyüleyici müziği sayesinde de eser ölümsüzlüğe ulaşmıştır.

9 Kasım Perşembe günü saat 20.00’da Samsun Atatürk Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşacak olan Carmen, Haldun Özörten’in günlük göndermeler içeren rejisi ile sahneleniyor. Yapıtın yaratıcı kadrosu ise şu isimlerden oluşuyor:

Orkestra Şefi: Tulio Gagliardo Varas
Dekor Tasarım: M. Çağda Çitkaya
Kostüm Tasarım: Sevtaç Demirer Ulaş
Koreografi: Serhat Nüfusçu
Işık tasarım: Oğuz Murat Yılmaz

Oyuncular

Carmen: Stare ÇELEBİ/ Sibel KIZILATEŞ
Don José: Oğuz ÇİMEN/ Ari EDİRME/Özer ÖNDEŞ
Escamillo: Tamer PEKER/ Umut KOSMAN/ Erhan TEKİNMİRZA
Micaela: Eda BİNGÖL GÜRKAN / Elif DEMİR/A.İdil MİLLİOĞULLARI
Frasquita: Sezgi ELHÜSEYNİ/Gamze BARHAN
Mercedes: Seçil EYİLİKEDER/ Leyla Ceren KOÇ
Il Remendata: Hakkı BALKAŞ/Dinçer GÖKÇE
Il Doncario: Serkan KARAGÖZ/ Serkan KARAGÖZ
Morales : Şahan GÜRKAN/ Ali İbrahim TULUK
Zuniga: Sabri D. ÇAPANOĞLU/Cüneyt ERDOĞAN

Tarih: 9 Kasım Perşembe
Saat: 20.00
Bilet: Balkon 15 TL – II PARTER 20 TL – I PARTER 30 TL

Biletler, Biletiva internet sitesi ile Samsun AKM gişeden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında, temsil günlerinde ise temsil başlama saatine kadar açıktır.