Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği bu haftasonu “doğa için pedalla” sloganı ile Çarşamba İlçesi’ne pedal çeviriyoruz.Etkinlik kapsamında 46,7 kilometre gidiş – 46,7 kilometre dönüş olmak üzere toplam 93,7 kilometre pedal çevirilecektir. Etkinlik kapsamında Anıt Ağaçlar, Tarihi Göğceli Camii ve Çarşamba Adapark ziyaret edilecek olup;etkinlik tüm bisiklet türleri için uygundur.
Anıt Ağaçlar
Çay Mahallesi Canlı Sokakta, Göğceli Mezarlığı içerisinde ve Değirmenbaşı Caddesi’nde bulunan 600 yılı aşkın geçmişi olan Çınar (Yerel tabirle Kavlağan ) ağaçları görülmeye değerdir.
Göğçeli Camii
M.1206 yılında yapıldığı ve Anadolu’daki en eski ahşap cami olduğu bilimsel olarak da tescillenmiş olan ve ibadete açık olan tarihi Göğceli Camii, projenin hareket noktası olarak ele alınmalıdır. Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Ahşap yapılar içinde 800 yılı aşan geçmişi ile Türkiye’de tek yapı iken Dünya’da sayılı eserler arasında yer alır.
Bu cami göstermektedir ki, Çarşamba Yöresi, M. 1071 yılından hemen sonra, Türklerin Anadolu’da yerleştiği, yurt edindiği, Türklük ve İslam mayasının atıldığı tarihi bir yerdir.
Ayrıca doğusundaki Trabzon Rum Devleti ile mücadele eden Tâceddinogulları Beyliği’nin de merkezidir.

🗓 15 Mart 2020 – Pazar

⏰ 09:00

📍Çobanlı İskele Kafe, Çobanlı İskelesi Cumhuriyet Mah. Adnan Menderes Blv. Atakum/Samsun

Etkinlik Sorumlusu: Abdurrahman Güner

Detaylar İçin: 0542 291 04 58