Etkinlik Hakkında

Samsun’da 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu olan “23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları”nda 21 farklı branşta, Rusya 85’i altın toplam 199 madalya ile birinciliği elde ederken, Türkiye 17’si altın ile toplam 46 madalya ile dördüncü olduSamsun’da 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve 97 ülkeyi, 3 binin üzerinde sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı buluşturan, Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en geniş katılımlı spor organizasyonu Deaflympics Samsun 2017, Yaşar Doğu Spor Salonunda düzenlenen görkemli kapanış töreniyle sona erdi.Toplam 21 farklı branşta yapılan oyunlarda Rusya 85’i altın 199 madalya ile birinciliği kazandı. Ukrayna 21’i altın 99 madalya ile ikinci, Güney Kore 18’i altın 52 madalya ile üçüncü, Türkiye 17’si altın 46 madalya ile olimpiyat oyunlarını 4’ncü sırada kapattı.TÜRKİYE, DEAFLYMPİCS 2017’Yİ 46 MADALYAYLA TAMAMLADITürkiye, ev sahibi olduğu bu büyük organizasyonu 46 madalyayla tamamladı. Milliler böylece, 32 madalya kazanılan Sofya 2013’ü geride bıraktı ve kendi Deaflympics rekorunu kırdı.Oyunların en başarılı ülkesi, 85’i altın, 53’ü gümüş, 61’i bronz olmak üzere toplam 199 madalya kazanan Rusya oldu. Ukrayna 21 altın, 42 gümüş ve 26 bronzla toplam 99 madalya alırken, Kore 18 altın, 20 gümüş, 14 bronzla toplam 52 madalya kazandı. Türkiye, 17 altın, 7 gümüş ve 22 bronzla toplam 46 madalyaya ulaşıp dördüncülükte yer aldı.Türkiye’ye madalya getiren sporcuların isimleri:ALTIN MADALYA (17) Atletizm (1): Yasin Süzen (Erkekler 400 metre) Futbol (1): Türkiye İşitme Engelliler Erkek Futbol Milli Takımı Grekoromen Güreş (4): Mehmet Ali Yiğit (Erkekler 59 kg), Muhammet Akdeniz (Erkekler 71 kg), Kadir Kuş (Erkekler 75 kg), İlhan Çıtak (Erkekler 98 kg) Hentbol (1): Türkiye İşitme Engelliler Erkek Hentbol Milli Takımı Judo (2): Erkan Esenboğa (Erkekler 60 kg), Erkan Esenboğa / Abdullah Sevinç (Karışık takım kata) Karate (2): Gamze Keresteci (Kadınlar Kumite + 68 kg), Burak Mert Can / Mehmet Ali Sapmaz /Fatih Çiçek (Erkekler takım kata) Serbest Güreş (1): İlhan Çıtak (Erkekler 97 kg) Tekvando (4): Ali Rıza Karaca (Erkekler bireysel poomsae), Ayşe Gül Gökkaya / Aslıhan Savan / Elif Yenigün (Kadınlar takım poomsae), Selver Şeker (Kadınlar +67 kg), Merve Yazıcı (Kadınlar 49 kg) Voleybol (1): Türkiye İşitme Engelliler Erkek Futbol Milli TakımıGÜMÜŞ (7) Atletizm (1): Muhammet Çakır (Erkekler Çekiç Atma) Judo (1): Mehmet Uysal (+100 kg) Karate (2): Burak Mert Can (Erkekler Kata), Mehmet Ali Sapmaz (Erkekler Kumite 67 kg) Tekvando (3): Ayşe Gül Gökkaya (Kadınlar bireysel poomsae), İbrahim Atamer / Zeki Çalışkan / Ali Karaca (Erkekler takım poomsae), Muhammed Güler (Erkekler 68 kg)BRONZ (22) Atletizm (1): Şükrü Çetinkaya / Hasan Baydaş / Hüseyin Baydaş / Yasin Süzen (Erkekler 4×400 metre bayrak) Grekoromen Güreş (2): Celal Koçak (Erkekler 66 kg), Ahmet Talha Kaçur (Erkekler 80 kg) Judo (3): Ayşe Kesiktaş (Kadınlar 70 kg), Samet Bulut (Erkekler 100 kg), Dilek Altın / Münife Aydın / İpek Erçin / Didem Erel / Ayşe Kesiktaş / Zehra Özbey / Serpil Yavuz (Kadınlar Takım) Karate (8): Rümeysa Akyüzlü (Kadınlar Kumite 61 kg), Melek Dereköy (Kadınlar Kumite 68 kg), Kader Işık (Kadınlar Kumite Açık), Fatih Çiçek (Erkekler Kata), Burak Mert Can (Erkekler Kumite 60 kg), Volkan Kardeşler (Erkekler Kumite 75 kg), Kader Işık / Rezzan Işık / Zeliha Işık (Kadınlar Takım Kata), Rümeysa Akyüzlü / Melek Dereköy / Melek Morgil / Sena Sönmez / İrem Topaloğlu (Kadınlar Takım Kumite) Serbest Güreş (4): Mehmet Ali Yiğit (Erkekler 61 kg), Onur Arı (Erkekler 65 kg), Ercan Gör (Erkekler 70 kg), Dursun Gözel (Erkekler 86 kg) Tekvando (3): İbrahim Atamer / Aslıhan Savan (Karışık Çiftler Poomsae), Batuhan Şimşek (Erkekler 80 kg), Osman Geçit (Erkekler +80 kg) Tenis (1): Tutem Banguoğlu / Asuman Şakı (Çift Kadınlar)

MADALYALAR DAĞILIMI

ÜlkelerAGBT
Rusya855361199
Ukrayna
21423699
Kore
18201452
Türkiye
1772246
Çin
1491134
Japonya
691227
İran
592034
Venezuela
55818
Kenya
55616
Amerika
53816
Beyaz Rusya
49316
Çin Taipei
45817
Almanya
45312
Büyük Britanya
3159
Slovakya
2226
Yunanistan
2125
Küba
2103
Çek Cumhuriyeti
2024
Tayland
2002
Litvanya
15713
İtalya
13812
Polonya
13711
Hırvatistan
1326
Fransa
1269
Kazakistan
1157
Hindistan
1135
İsviçre
1102
Brezilya
1045
Norveç
1012
Singapur
1012
Letonya
1001
Meksika
1001
Moğolistan
0459
Gürcistan
0213
Güney Afrika
0202
Ermenistan
0145
Endonezya
0112
Portekiz
0112
Ekvator
0101
İsveç
0101
Malezya
0101
Kırgızistan
0044
Bulgaristan
0033
Avusturya
0011
Estonya
0011
Finlandiya
0011
Hollanda
0011
İspanya
0011
İsrail
0011
Macaristan
0011
Mısır
0011
Afganistan
0000
Arjantin
0000
Avustralya
0000
Azerbaijan
0000
Bahreyn
0000
Bangladeş
0000
Belçika
0000
Birleşik Arap E.
0000
Bolivya
0000
Bosna Hersek
0000
Botsvana
0000
Cezayir
0000
Danimarka
0000
Dominik Cumhuri.
0000
Etiyopya
0000
Fiji
0000
Fildişi Sahili
0000
Filipin
0000
Gambiya
0000
Gana
0000
Gine
0000
Guatemala
0000
Hong Kong
0000
Irak
0000
İrlanda
0000
İzlanda
0000
Jamaika
0000
Kamerun
0000
Kanada
0000
Kıbrıs
0000
Kolombiya
0000
Kuveyt
0000
Libya
0000
Makao
0000
Makedonya
0000
Mali
0000
Malta
0000
Mauritius
0000
Moldova
0000
Neijerya
0000
Nepal
0000
Özbekistan
0000
Pakistan
0000
Peru
0000
Romanya
0000
Senegal
0000
Seyşeller
0000
Sırbistan
0000
Sierra Leone
0000
Slovenya
0000
Suudi Arabistan
0000
Svaziland
0000
Şili
0000
Tanzanya
0000
Tunus
0000
Türkmenistan
0000
Uganda
0000
Uruguay
0000
Ürdün
0000
Yemen
0000
Yeni Zelanda
0000
Zambiya
0000
Zimbabve
0000