Etkinlik Hakkında

Warning, this event was expired!

Suat Derviş’in “Fosforlu Cevriye” romanından, Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan “Fosforlu Müzikali”  18 Ekim Salı günü Atakum’da bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahneleniyor


Suat Derviş’in 1945’de yazılıp, 1970’lerde yayınlanan “Fosforlu Cevriye” adlı romanından Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan oyunu, Tiyatrokare’ye konuk yönetmen olarak katılan Serkan Üstüner yönetiyor. Nedim Saban’ın yapımcılığını üstlendiği projenin yönetmen yardımcılığı ve dramaturjisi Cevdet Canver, dekor tasarımı Aslı Varlıer Pelit, özgün müziği Eylem Pelit’e ait. Müzikalde Pınar Yıldırım,  Mert Carim, Caner Erdem, Ece Duran Cevriye’nin yaşamına giren farklı karakterlere hayat veriyor.

[quote font=”georgia”]

Fosforlu, 1947 yılında, İstanbul’un Galata semtinde geçiyor. Cevriye’nin buruk hikayesidir anlatılan. Anne yüzü görmemiş, babasını hayal meyal hatırlayan, sokakları evi bilmiş Cevriye…Öyle kimselere benzemediği, çok zeki olduğu, diğerlerinden arasından sivrildiği ve ıslak saçları, ay ışığında ‘parladığı için adı ‘Fosforlu’ya çıkmış olan Cevriye…Vücudunu satsa bile, ruhunu ve vicdanını asla satmamış, temiz kalmış, saf sıcacık bir kadın…Haksız yere hiç tanımadığı birisi için bir yıl hapis yatmış, Bolu’ya sürgüne gönderilmiş ama İstanbul sokakları onu çağırdığı için kaçmış, soluğu yine Galata’da almıştır. Bir gece, adını hiçbir zaman öğrenemeyeceğini, ona evini açan, sıcak bir tas çorba ve yatacak yer veren ‘yüreği babası gibi’ olan gizemli bir adama aşık olur. Adam, idam mahkumudur, ‘ Düşündüğü’ için suçludur… İlk kez bir adam, ona kadınlığını değil de insan olduğunu hatırlatmıştır. Artık kara sevdalıdır Fosforlu, gözlerinden bellidir…Ölse de ne gamdır artık… dirensanat.com’dan RENGİN UZ

[/quote]

Genel Sanat Yönetmenliğini Nedim Saban’ın yaptığı, Serkan Üstüner’in yönettiği, dramaturjisini Cevdet Canver’in yaptığı oyunun müziklerini Eylem Pelit üstleniyor. 18 farklı parçadan oluşan müzikalde sadece oyunculuğu ile değil yorumculuğu ile de dikkatleri çeken Ayça Varlıer’e, “Fosforlu’nun büyük aşkını” canlandıran Fatih Dönmez eşlik ediyor. Ayrıca müzikalde Pınar Yıldırım , Mert Carim, Ece Duran, Cem Güler, İstanbul sokaklarındaki farklı tipleri canlandırıyor.

Tiyatrokare’nin müzikal oyunu “Fosforlu” 18 Ekim Salı akşamı saat 20.30’da Atakum’da bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde, biletler 45 TL’den biletix.com üzerinden satın alabilirsiniz. Öte yandan  17 Ekim Pazartesi günü saat 20.30 Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde ve 19 Ekim Çarşamba günü saat 20.30’da Amasya Akif Gülle Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

Kaynak: www.samsunetkinlik.comYasal Uyarı : Yayınlanan etkinlik/haberin tüm hakları samsunetkinlik.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi etkinlik/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak etkinlik/haberin bir bölümü, alıntılanan etkinlik/habere aktif link verilerek kullanılabilir.