Etkinlik Hakkında

Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle dünya prömiyeri gerçekleştirilen tümüyle Türk ilk büyük bale eseri ‘‘Hurrem Sultan’’ Samsun seyircisiyle buluşacak

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 14 Nisan Cumartesi günü Samsun Atatürk Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde ‘Hurrem Sultan’ balesini sahneliyor

İlk defa 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen bale, Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin sahnelemesi ile mayıs ayında da İstanbul seyircisinin karşısına çıktı.

Oytun Turfanda‘nın kendi deyişiyle “Tarihin tozundan, pasından arıtarak yalın ve duygusal bir anlatımla” sahnelenen eserdeki folklorik öğeler, dönemin ruhunun yansıtılmasını sağlıyor.

Eserde Hürrem Sultan’ı Deniz Zirek ve Müge Celiloğlu, Kanuni Sultan Süleyman‘ı Selim Borak ve Mehmet Nuri Arkan, Gülbahar‘ı Tülay Yalçınkaya ve Ebru Cansız, Mustafa’yı  Deniz Özaydın ve Ali Türkkan, Baş çengiyi ise Zuhal Karaca ve Hüma Ersel dönüşümlü olarak dans ediyor.

14 Nisan Cumartesi günü saat 20.00‘da gerçekleşecek olan Hurrem Sultan adlı bale gösteri biletleri Samsun AKM ve biletiva internet sitesinden temin edebilirsiniz. Bilet fiyatları ise şöyle; I Parter: 30 TL, II. Parter 20 TL ve Balkon 15 TL’den satılacak.

1. PERDE

1. Tablo
Huzurda bulunan saraylılar tarafından boşaltılan avluda Valide Sultan, küçük Şehzade Mustafa ve annesi Gülbahar, Taht’a geçmiş olan Sultan Süleyman’ı kutlarlar. Eteğini öpmek isteyen anasına Süleyman fırsat vermez.

2. Tablo
Sarayda yaşam sürmektedir. Valide Sultan, Danışman ile birlikte, çok çalışmakta olan oğluna sunulmak üzere bir cariye seçer. Bu, oğlunun ?güleryüz? anlamına gelen ?Hurrem? adını vereceği Slav güzelidir.

Geleneksel hazırlanma töreninde Haseki Sultan olma ümitlerinin tehlikeye gireceğini sezen Gülbahar, üzüntülüdür.

3. Tablo
Genç cariye, erkeğinin yatağını öper. Sultan Süleyman, ilk kez gözlerine bakmaya cüret eden yeni odalığının karşısında etkilenmiştir. Büyük adam, aşkıyla büyüyen Hurrem’ini yaratır.

4. Tablo
Kenara itilmiş olan Gülbahar, artık genç bir Şehzade olan oğlu Mustafa ile avunmaya çalışmaktadır.

5. Tablo
Ve Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman…

6.Tablo
Halk, dirlik düzenliğinin mutluluğunu yaşamaktadır.

2. PERDE

1. Tablo
Geleneklere göre Sultan’ın ilk oğlunun Vali olarak atanması gerekmektedir. Manisa valisi olan Şehzade, yine geleneklere göre Sultan’ın ölümünde Taht’a çıkacak ilk şehzadedir. Hurrem Sultan, kendi oğullarından birinin Taht’a geçmesini arzulamaktadır. Kanunlara, törelere çok bağlı olan Sultan Süleyman, Hurrem’in bütün yalvarmalarına ve Mustafa’yı kötülemelerine rağmen, bir elçiyi kabul divanı toplantısında Mustafa’yı Manisa Valiliği’ne atar.

Fatih döneminden kalan kanunlara göre, Sultan’ın devletin güvenliği bakımından veliahttan başka öteki şehzadelerini öldürtmek hakkına sahip olduğunu düşünmekte olan Hurrem, oğullarının ve kendisinin geleceğinden duyduğu endişe ile çeşitli entrikalara girişmiştir. İşlerinde damadı Rüstem Paşa’yı kullanmaktadır.

2. Tablo
Düzmece bir belgenin Kanuni’ye verilebilmesi için haremde bir eğlence düzenlenmektedir.

3. Tablo
Hurrem Sultan’ın kendisi için düzenlediği ve de dans ettiği şenlikte Kanuni, Rüstem Paşa’nın elinden oğlu aleyhindeki belgeyi alır. Artık kararını vermiştir.

4. Tablo
Manisa Valiliği’nden alınmış ve Amasya Valiliği’nde bulunmakta olan Şehzade Mustafa, Ereğli’de seferdeyken kendini çağırtan Sultan’ın çağrısını, yakınlarının uyanlarına rağmen babasına duyduğu inanç ve bağlılıkla kabul eder. Ancak, ?Baba, baba? diye haykıran Şehzade Mustafa’nın son görebildiği, cellâtlara işaret veren babasının elidir.

5. Tablo
Oğlunu da yitiren Gülbahar, sonsuz acılar içindedir. Zafer Hürrem’indir.

6. Tablo
İmparatorluk sınırlarını Osmanlı tarihinde en geniş çizgisine ulaştırmış, adaleti ile? Kanuni? adını alan ve tüm dünya ülkeleri tarafından saygıyla karşılanan Kanuni de her insan gibi sevgileri ve tutkularıyla yaşamaktadır. Yıllar, bu tutkular, sevgiler, ülke yönetimi için fedakarlıklar, seferler ve zaferlerle geçer.

* Eserin koreografı Oytun Turfanda’nın özel isteği üzerine ‘Hurrem’, ‘ü’ yerine ‘u’ ile yazılmaktadır.