Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Samsun İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi işbirliğiyle 23–25 Ekim 2015 tarihleri arasında Samsun’da ” Tarihte Ermeniler ve Ermeni Meselesi ” konulu uluslararası sempozyum düzenlenecektir.Türklerin Anadolu’ya gelişlerinden itibaren Ermeniler ve Türkler beraber yaşamaya başlamışlardır. Bu beraberlik Anadolu’da kurulan Türk devletleri ve daha sonra da Osmanlı devleti döneminde devam etmiştir. Bu nedenle Ermenilerle Türklerin kadim beraberlik ve dostlukları bulunmaktadır. Osmanlı devletinin zayıflamaya başlaması ile diğer gayr-ı Müslim topluluklar gibi Ermeniler arasında da milliyetçilik akımları ve daha sonra da Osmanlı devletinden ayrılma düşünceleri yayılmaya başladı. Bu çerçevede 19. Asrın ikinci yarısından sonra Ermeniler dış güçlerin de desteklerini alarak Osmanlı devletine karşı terör hareketlerine girişmeye başladılar. Birinci Dünya Savaşına girerken Ermeni terör ve ayrılıkçı düşüncelerinin hat safhaya çıkınca Osmanlı devleti 1915 yılında “sevk ve iskan kanunu” çıkararak ayrılıkçı unsurları daha güvenli bölgelere nakletti. Teröre bulaşan Ermeniler de bu kapsamda değerlendirildi. İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi tarafından düzenlenen bu sempozyumda tarihte Ermenileri ve Ermeni meselesini tüm yönleri ile ele alınacaktır.

Sempozyuma katılmak isteyen bilim insanlarının web sayfamızda yer alan başvuru formunu doldurarak bildiri özetlerini 01 Eylül 2015 mesai bitimine kadar [email protected] adresine göndermeleri gerekmektedir. Sempozyumun dili Türkçe ve İngilizcedir. Özetlerin sempozyum Düzenleme ve Bilim Kurulu’nca değerlendirilmesinden sonra, kabul edilenlere ilişkin ikinci duyuru yapılacaktır.

KONU BAŞLIKLARI

İlkçağlarda ErmenilerRoma döneminde ErmenilerBizans idaresinde ErmenilerTürk devletleri idaresinde ErmenilerOsmanlı devleti idaresinde ErmenilerErmeni isyanlarıBüyük Güçler ve Ermeni MeselesiBirinci Dünya Savaşı ve Ermeniler1915 olayları ve ErmenilerKaradeniz Bölgesinde ErmenilerSamsun’da Ermeniler

III. Uluslararası İlkadım Sempozyumu: “Tarihte Ermeniler ve Ermeni Meselesi (23–25 Ekim 2015)