Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

“Kadın Elinde Tütün” resim sergisi kadın emekçilere ithaf ediliyor.8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü özel bir sergi ile anlamlandıran Bulvar AVM, Pera Sanat Akademi işbirliği ile Şeyda Gürsoy Çoban’a ait “Kadın Elinde Tütün” resim sergisini 6 Mart Cuma günü sanatseverlerle ve tütün fabrikası emeklileri ile buluşturacak. Sergi 20 Mart Cuma gününe kadar Bulvar AVM Kültür Salonu’nda ziyaret edilebilecek.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nden mezun olan ve bu zamana kadar yurt içi ve yurt dışında 17 adet kişisel sergi açmış olan sanatçı Şeyda Gürsoy Çoban “Kadın Elinde Tütün” sergisi ile Reji Sigara Fabrikasın’da daha çocukken tarlada çalışmaya başlayan ve zor koşullarda fabrikada emek sarfeden kadınlara dikkat çekiyor. Resimler; tarlada, harmanda, fabrikada ve limanda şeklinde süreçlerin sırasıyla işlendiği bir tema ile sergilenecek. Sergi’nin kompozisyonu, “Tütün dizdim iğneye, yemek yoktur yemeye of of, bütün yaz çalışırız, entari yok giymeye of of” dizeleri ile başlayan Selanik Türküsü ile süsleniyor.

Samsunlu bir ressam olan Şeyda Gürsoy Çoban, “Tütün kokusu benim de unutmadığım bir kokudur… Dr. Murat Mallı’nın dediği gibi; Bu koku Zafer Sineması’nı geçince başlar, Mecidiye’ye kadar takip eder. Teneffüslerde fabrika işçisi kadınlar seyyar satıcılardan alışveriş eder, dolmuşlar belediye otobüsleri, toz renkli kadınlar erkekler… Bir kalabalık, bir curcuna.. Tam bir şenlik yerini andırır Reji’nin önü…Bu sergi dönemsel ve tematik bir sergi oldu benim için.. Amacım emek unutulmasın, toplumsal bellek canlı kalsın ve yeni nesillere de aktarılmış olsun” diyor.. Ressam Şeyda Hanım sergi ile bir canlandırma yaptığını belirtiyor.

Sergi açılışının en önemli davetlileri ise “Tütün Emekçileri” olacak. Samsun halkı ile sıkı bir bağı olan tarihi Reji Sigara fabrikası Bulvar AVM olarak yeniden canlandı ve bu sergi ile de anılar tazelenecek.

 

Kadın emekçisi kadınların anısına ithaf edilen sergi, 20 Mart Cuma Günü’ne kadar Bulvar AVM Kültür Salonu’nda görülebilecek. Tüm Samsunlular davetlidir.

İletişim : Rana Dutlar 0 362 290 27 55-56