Etkinlik Hakkında

Carlo Collodi’nin Dünya Edebiyatının en ünlü çocuk romanlarından bir tanesi olan Pinokyo’dan uyarlanan “Pinokyo” çocuk oyunu, 29 Kasım 2021 Pazartesi günü saat 18.00’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde çocukları eğlendirirken aynı zamanda iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, doğru söylemenin önemini anlatacak.

“Yaşlı ve yalnız bir kuklacı olan Gepetto ustanın tek hayali bir çocuğu olmasıymış. Ormandan bulduğu bir kütükten taklalar atan güzel bir kukla yapmaya baslar, günlerce uğraşır ve kukla biter ancak gerçek çocuklar gibi konuşan, hareket eden yaramaz bir kukla ortaya çıkar. 

Kuklanın konuştuğunu ve ip olmadan hareket ettiğini gören Gepetto bu olaya hem çok şaşırır hem de çok sevinir ve Pinokyo adını verir. Pinokyo çok meraklı, aynı zamanda turlu çeşit haylazlıklar yapan bir kukladır. Diğer çocuklar gibi olmak ister, komiklikler yapar insan gibi konuşur, dans eder ama o hala bir kukladır. Zaman geçtikçe Gepetto’ yu dinlemez sorumluluklarını yerine getirmez, bahaneler bulur ve yalan söylemeye başlar. Ne zaman yalan söylerse burnu uzar ve her yalan söylediğinde burnu biraz daha uzar ve uzar.

Pinokyo bir gün Gepetto’ya yine yalan söyleyerek evden çok uzaklaşır ve ormanda yolunu kaybeder. Yolda iyi kalpli mavi periyle tanışırlar. Peri onu ormandaki tehlikeli hayvanlardan korur, eve dönmesi için yardım eder. Ancak Perinin bir şartı vardır; bir daha asla Geppeto’ya yalan söylemeyeceğine ve sorumluluklarını yerine getireceğine dair söz vermesini ister ve sözünü tutarsa Pinokyo’yu gerçek bir çocuk yapacağını söyler.

Gepetto oğlu gibi sevdiği Pinokyo’yu bulabilecek mi? Pinokyo gerçek insan olabilecek mi? Bunları hep birlikte seyredip öğreneceğiz.”

Etkinlik Kuralları

Etkinlik alanına gelirken Aşı Kartı veya en geç 48 saat öncesinden yapılmış PCR test sonucunuzu yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Aşı Kartı veya PCR sonucu olmayan misafirlerimiz etkinlik alanına kabul edilemeyecektir. Uygulanacak kuralların detaylarına “Coronavirüs-Covid-19-Hakkında-Bilgilendirme” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Her yaş için izlemeye uygundur ve tüm yaş grupları bilete tabidir.

Nasıl Bilet Alırım?

https://www.biletix.com/etkinlik/0B153/TURKIYE/tr adresinden alabilirsiniz.