Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Dünyamızı ilk kez haritalandıran, Osmanlının yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey’in hayatı Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnesinde tekrar sahneleniyor.Dünya prömiyerinin 2014 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde yapıldığı “Piri Reis” adlı bale eseri 12 Nisan Cuma günü saat 20.00‘de Samsunlu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Müziklerinin Can Atilla’ya, koreografi ve librettosunun G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy’a ait olduğu bale eseri, Piri Reis’in hayatını görsel şölenle sahneye koyuyor.Gelibolu’da doğan Muhyddin Piri, amcası Kemal Reis’in yanında dünyayı gezmiş, ilerleyen dönemlerde üstün denizcilik yetenekleriyle etkilediği Osmanlı paşaları sayesinde Osmanlı Donanması’nda yer almıştır. 15. yüzyılda yaşayan ünlü denizci, Amerika’yı da gösteren Dünya haritaları ve “Kitab-ı Bahriye” adlı denizcilik kitaplarıyla ölümsüzleşmiştir. Çizdiği haritalarda ve yazdığı kitaplarda, gittiği yerleri haritalandırmanın dışında kültürel yapısından da bahseden denizci, dönemin kültürel coğrafyasına büyük ışık tutar.
2 perdeden oluşan eserin prömiyeri SAMDOB bale sanatçıları tarafından 12 Nisan Cuma günü saat 20.00‘de Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.
Eserin biletleri SAMDOB gişe ve biletiva.com adresinde satışa sunulmuş olup, SAMDOB gişe hafta içi 10.00-18.00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açıktır.BESTECİSİ : C.ATİLLA KOREOGRAFİ/LİBRETTO : G. ARMAĞAN DAVRAN-A.VOLKAN ERSOY ESER TÜRÜ : BALE/2 PERDE/80 DAK. ESER ÇEŞİDİ : BÜYÜKLERE/ YERLİ BİLET FİYATLAR: 20 TL – 40 TL