Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, dünya opera repertuvarına yeni bir eser kazandırıyor. Şahmeran” operası, Anadolu’nun kadim efsanelerinden biri olan Şahmeran’ın hikayesini müzik ve sahne sanatları aracılığıyla seyirciyle buluşturuyor. Dünya prömiyeri, Samsun Kültür Yolu Festivali’nin açılışıyla birlikte 8 Haziran 2024 Cumartesi akşamı gerçekleşecek.

Şahmeran, yarı kadın yarı yılan olan ve bilgeliğiyle bilinen bir varlıktır. Anadolu’nun derinliklerinden gelen bu efsane, aşk, ihanet ve fedakârlık temaları etrafında şekillenir. Bu büyüleyici hikâye, opera sahnesinde hayat bulurken, izleyicileri büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 120 kişilik dev bir sanatçı ve orkestra kadrosuyla bu muhteşem eseri sahneye taşıyor. Besteci ve Orkestra Şefi Bujor Hoinic’in müzikleri, Rejisör Murat Atak’ın yönetimi, Koreograf Görkem Cengiz’in hareket tasarımları ve Koro Şefi Kıvanç Tepe’nin eşsiz koro düzenlemeleri ile “Şahmeran” operası unutulmaz bir deneyim sunacak.

Prömiyer Detayları

Eser Türü: Opera

Tarih: 8 Haziran 2024, Cumartesi

Saat: 20:00

Yer: Samsun Opera Sahnesi (Aydın Gün Salonu)

Düzenleyen: Samsun Devlet Opera ve Balesi

Besteci ve Orkestra Şefi: Bujor Hoinic

Rejisör: Murat Atak

Koreografi: Görkem Cengiz

Koro Şefi: Kıvanç Tepe

Samsun Kültür Yolu Festivali’nin açılış etkinliği olarak düzenlenen bu prömiyer, festivalin büyülü atmosferine katkıda bulunacak. Anadolu’nun zengin kültürel mirasını sahneye taşıyan “Şahmeran” operası, sanatseverler için kaçırılmayacak bir etkinlik olacak.

Anadolu’nun derinliklerinden gelen bu büyüleyici hikâyeyi kaçırmayın, 8 Haziran 2024’te Samsun Opera Sahnesi’nde yerinizi alın.

Nasıl Bilet Alırım?

https://biletinial.com/tr-tr/opera-bale/sahmeran-samsun-dob-samsun-kultur-yolu-festivali