Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Bu hafta Samsun’da kültür sanat

“Yunus Emre”

Sivas Devlet Tiyatrosu, “Yunus Emre” adlı oyunu Samsunlu izleyicilerle buluşturacak. Moğol istilasının Anadolu’yu kavurduğu, Anadolu Selçuklu Devleti’nde iç kargaşanın, taht kavgasının yaşandığı bir dönemde Yunus, köyündeki kıtlık sebebi ile buğday istemek için Hacı Bektaş-ı Veli dergâhına gelir. Hacı Bektaş-ı Veli, dergâhına gelen bu köylüye buğday yerine nefes teklif eder. Hacı Bektaş-ı Veli’nin nefes ile neyi kastettiğini anlayamayan Yunus, buğdayı alıp köyüne doğru yola çıkar. Yolda nefesin manevi bir öğreti olduğunu anlayan Yunus, geri dönüp, pişman olduğunu ve nefesi istediğini dile getirir. Ancak Hacı Bektaş-ı Veli, artık onun nasibinin Taptuk Emre dergâhında olduğunu, oraya gitmesini söyler. Taptuk Emre dergâhınamürid olarak giren Yunus, bir süre çektiği zahmetler ve Taptuk Emre’den aldığı dersler neticesinde dervişlik mertebesine ulaşır ve Taptuk Emre’nin kızı Balım Kız ile evlenir. Fakat Yunus dergâhtan ayrılıp, kendini arama yolculuğuna çıkar. Yıllar sonra dergâha geri döndüğünde Balım kız hala Yunus’u beklemektedir.   Recep Bilginer’in yazdığı, Nurullah Tuncer’in yönetmenliğini yaptığı eserde Mehmet Demiralp, Kemal Okan Özkan, Begüm Şahin, Ömer Eryiğit, Ufuk Bostancı, Tansel Aytekin, Mustafa Yıldıran, Veysel Zurnazanlı, Kerem Yücel, Burçhan Göce, Can Atak, Belgin Ünlü, Zehra Tosun, Bediha Albayrak, Ezgi Koç, Serap Şerife Eyikara, Emine Nur Özseven rol alıyor. Eser, 2-3 Aralık tarihlerinde saat 20.00‘da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Büyük Salon’da izlenebilecek.

“Sihirli Flüt”

Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Sihirli Flüt” operetini sanatseverlerin beğenisine sunacak. Mozart’ın peri masalı üzerine müziklerini yazdığı eser, 29 Kasım Cumartesi saat 20.00‘de AKM Büyük Salon‘da izleyiciyle buluşacak.

“Konçerto/Bach Alla Turca”

Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Konçerto/Bach Alla Turca” balesini Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sunacak. İki bölümden oluşan Bach Alla Turca’nın ilk bölümünde Johann Sebastian Bach’ın Klavsen Konçertosu eşliğinde bir masanın etrafında iki kadın, iki erkek dansçı tarafından hayata geçirilen, Marco Cantalupo ile Katarzyna Gdaniec tarafından sahneye konulan çağdaş dans yorumu konçertonun ikinci bölümünde ise Bach’ın müziğini piyano ve oryantal perküsyonlarla bir araya getiren Anjelika Akbar’ın yaptığı müzikal düzenlemelerden yola çıkan Mehmet Balkan’ın koreografisi yer alıyor. Junko Hikasa ve Lale Balkan’ın sahneye koyduğu Bach Alla Turca’nın dekor tasarımını Filiz Dinç, kostüm tasarımını Aydan Çınar yapıyor. Işık tasarımı Murat Yılmaz tarafından gerçekleştirilen eserin video tasarımı ise Şafak Türkel’e ait. Bale, 1 Aralık Pazartesi saat 20.00‘de AKM Büyük Salon‘da izleyicilerle buluşacak.