Etkinlik Hakkında

TÜYAP tarafından TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Samsun Ticaret Borsası işbirliği ile hazırlanan SAMSUN GIDA FUARI 2016 Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı 24-27 Kasım 2016  tarihleri arasında gerçekleşiyor Samsun coğrafi konumu itibari ile Çarşamba ve Bafra ovalarının başta olmak üzere Sinop, Çorum, Tokat, Merzifon, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’ye verimli topraklarıyla Türkiye’nin önemli tarım arazilerine sahip ilidir. Bu alanlardaki büyük küçük sulama projeleri, barajları, tesisleri tarımsal altyapıyı güçlü kılmaktadır. Yatırımcılara tahsis işlemleri tamamlanan Gıda OSB ise firmaların sektördeki gücünü daha da kuvvetlendirmektedir. Bölgede Samsun, Bafra ve Çarşamba Ovaları başta olmak üzere Sinop, Çorum, Tokat, Merzifon, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize’ye kadar çok geniş bir coğrafyaya hitap edecek olan fuar toprak ve iklim özelliklerinin ayrıca 2. ürün yetiştiriciliğine de uygun olması, Ekolojik açıdan organik tarıma elverişli olmasının yanında meyve, sebze, şekerpancarı, fındık, çay, mısır, pirinç, domates, hububat gibi tarım ürünlerinin çeşitliliği ve hayvancılık imkânlarının her açıdan oldukça müsait olması gibi avantajları mevcuttur. Samsun Gıda Fuarı 2016, gıda sektöründe öncülerin yer aldığı, tüm Karadeniz Bölgesi’nden katılımcılar ile ürün kapsamını çeşitlendirmeyi, bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi için gelişmiş teknolojilerle bölge genelinden gelen ziyaretçileri tanıştırmayı ve bölge işletmelerinin ihracat ağını genişletecek lojistik destek konularında önemli adımlar atılmasına zemin hazırlamayı hedeflemektedir. Fuar gıda sektöründeki yerel ve yöresel üreticiler, oteller,  zincir marketler, restoranlar ve catering firmalarının ticari ilişkilerini genişletecek, güçlendirecek, yeni alternatifler bulabileceği bir ortam hazırlayacaktır.  

Fuar Hakkında | Samsun Gıda Fuarı

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası ve Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü destekleri ile hazırlanan ‘’SAMSUN GIDA FUARI’’, 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir Tüyap’ ın 35 yılı aşkın iş bağlantıları kurma tecrübesinden yararlanarak, gıda sektöründeki gelişmeleri ve yenilikleri tek çatı altında sunmayı hedefleyen, konusunda bölgesinin en etkili buluşması olan fuar, iki ayrı salonda, 10.000m2 kapalı, 40.000 m2 açık alan olmak üzere toplam 50.000 m2’lik alanda düzenlenecektir. TÜYAP tarafından ilk kez yapılacak Samsun Gıda Fuarı’ nın, gıda sektörü profesyonellerinin, tüm Anadolu’ dan gelecek gıda toptancıları, toplu tüketim sektörü alım heyetleri, özel ve kamu sektörünün toptan gıda alımı yapan yöneticileri ile yıllık-ticari iş bağlantıları yapacakları önemli bir platform olacaktır. GIDA İHRACATINI ARTTIRACAK ALIM HEYETLERİ; Gürcistan, İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Rusya, Azerbaycan, Ürdün, Lübnan, Tunus, Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Yunanistan’ dan davet edilip ağırlanacak alım heyetleri ile Samsun Gıda Fuarı 2016, üretici firmaların ihracat potansiyelinin oluşmasına veya var olan ihracat hacimlerinin artmasına katkı sağlayacaklardır. TÜM ANADOLU’ DAN PROFESYONEL ZİYARETÇİLER Samsun, Ankara, Kayseri, Trabzon, Çorum, Sinop, Amasya, Ordu, Rize, Giresun, Ünye, Tokat, Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve diğer illerden Samsun Gıda Fuarı’ nı aşçılar, süpermarket zincirlerinin yöneticileri ve satın alma yöneticileri, yiyecek ve içecek toptancıları, gıda ve içecek perakendecileri, oteller ve turizm tesisleri işletmecileri, kafe, restoran ve bar işletmecileri, fastfood zincirleri yöneticileri, bakkaliye grubu, kantin ve büfe işletmeleri ulusal marketler, yerel marketler, catering firmaları, sağlık kuruluşları, eğitim kurumları, gıda mühendisleri, kalite-kontrol ve yiyecek-içecek departmanlarının karar vericileri ziyaret edeceklerdir.  

Ziyaret Saatleri l Samsun Gıda Fuarı

24-25-26 Kasım 2016: 10.00-20.00 27 Kasım 2016 : 10.00-19.00

Ulaşım l Samsun Gıda Fuarı

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi tarafından sağlanacak olan ücretsiz servisler Cumhuriyet meydanı ile Fuar Alanı arasında aşağıda belirtilen saatlerde karşılıklı seferler yapacak; FUAR ALANINA HAREKET   11:00 – 13:00 – 15:00 – 17:00
 
FUAR ALANINDAN HAREKET 12:00 – 14:00 – 16:00 – 18:00 – 19:00   ÖZEL ARAÇLA ULAŞIM Samsun – Ordu Karayoluna çıktıktan sonra Tekkeköy Kavşağı’na kadar devam edin ve sanayi bölgesine doğru dönün. Döndükten sonra 100 metre kadar devam edin ve sağa dönün. Samsun Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ne ulaşacaksınız.   TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM Piazza Alışveriş Merkezine giden toplu taşıma araçlarını kullanarak Piazza Piazza Alışveriş Merkezi önünde inebilirsiniz. İndikten sonra Mert Irmağı’na doğru 200 metre kadar yürüyün ve sola dönüp 300 metre kadar düz devam edin Tüyap Samsun Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ne ulaşacaksınız. Yürüyüş mesafesi 6-10 dakika kadardır.