Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

2016-2017 sanat sezonuna son hızla devam eden Samsun Devlet Opera ve Balesi, yeni yıl konseri ile 29 Aralık’ta yeni yıl coşkusunu ve umudunu seyirciyle buluşuyorSamsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu’nun yer alacağı konserde Ludwig van Beethoven’ın ünlü 9. Senfonisi icra edilecek. Şef koltuğunda Lorenzo Castriota’nın oturduğu konserde dört opera sanatçısı da solist sanatçı olarak yer alacak. Eserin koro şefi Mikhail Iskrov.Seda Ortaç’ın soprano, Eda Çapanoğlu’nun mezzo soprano, Yunus Emre Kemal Sönmez’in tenor, Sabri Doğan Çapanoğlu’nun bas solist olarak yer alacağı bu muhteşem konserle klasik müzikseverlerle bir araya gelecek olan Samsun Devlet Opera ve Balesi, 29 Aralık Perşembe akşamı saat 20.00’da gerçekleşecek konserle 2016 yılının son temsilini de yapmış olacak.
7 Mayıs 1824 tarihinde ilk kez Viyana’da seslendirilen 9.Senfoni, dört bölümden oluşur ve tamamı Ludwig van Beethoven tarafından bestelenip bitirilmiş son senfonidir
Eserin son bölümünde Friedrich Schiller’in insanoğlunun kardeşliğini ve dayanışmasını coşkuyla vurguladığı şiiri “Neşeye Çağrı”dan bir bölüm, solistler ve koro tarafından seslendirilir.9. Senfoni, önemli bir bestecinin, bir senfonide insan sesini müzik aletleriyle aynı seviyede kullandığı ilk örnektir. Tüm Avrupa klasik müzik eserleri içinde en iyi tanınan eser olmasının yanı sıra Beethoven’in en büyük başyapıtlarından biri sayılan 9.Senfoni, bestecinin tamamen sağır olduğu dönemde bestelenmiştir.9. Senfoni, evrensel çekiciliği sayesinde UNESCO’nun Dünya Belleği Programı’nda da yer almaktadır.29 Aralık Perşembe günü saat 20.00’da ve sadece bir kez yapılacak olan konser için biletler Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden ve Biletiva’dan alınabilir.