Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Samsun Devlet Opera ve Balesi, yeni bir yorumla W.A.Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operasını 25 Mayıs 2024 tarihinde Samsunlu sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 

1.Perde

İspanyol soylusu Belmonte, korsanlar tarafından kaçırılıp saraya satılan sevgilisi Konstanze’nin bulunduğu yeri aramakta, bir an önce kavuşmayı hayal etmektedir.

Selim Paşa’nın kahyası Osman ile karşılaşır. Farklı kültürlerden gelen, birbirine yabancı bu iki insan iletişim kurmakta zorlanırlar. Belmonte’nin, Konstanze’ye eşlik eden uşağı Pedrillo’yu sormasına iyice öfkelenen Osman, kim olduğunu bilmediği bir yabancının sarayı derhal terk etmesini ister. Osman’ın Pedrillo’ya yönelik öfkesinin temel nedenlerinden biri hiç kuşkusuz Konstanze’nin hizmetçisi Blondchen’dir. Blondchen’e duyduğu özel ilgi Osman’ın, Paşa’nın bahçıvanı olan Pedrillo’dan nefret etmesine yol açmaktadır.

Konstanze ile yalnız kaldıklarında genç kıza hüzünlü tavrının nedenini soran Paşa’nın ince yaklaşımı karşısında Konstanze çekinerek de olsa kalbinin bir başkasına ait olduğunu söyler.

Pedrillo, Belmonte’yi saraya sokabilmek ve kaçışlarını kolaylaştırmak için efendisini önemli bir mimar olarak Selim Paşa’ya takdim eder. Osman ise kuşkulandığı bu yabancının içeri girmesini engellemeye çalışır, ancak başarılı olamaz

2.Perde

Özgürlüğüne düşkün İngiliz kızı Blonchen Osman’ın isteklerini geri çevirmekte, ona, kadın erkek ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine dair kendince ders vermektedir. Osman, kızın söylediklerini yadırgar ve kabullenmez.

Öte yandan Konstanze’nin bu taviz vermeyen hüzünlü tavrı Selim Paşa’yı öfkelendirir. Konstanze ise sertlik karşısında ölümü bile göze aldığını söyler.

Pedrillo, kaçış planı hazırlanmıştır. Ama önce şüpheci Osman’ı zararsız hale getirmeleri gerekmektedir. İçine uyku ilacı karıştırdığı şarabı Osman’a zorla içtirerek onu sarhoş eder, uyutur.

Sevgililer sonunda buluşmuşlardır. Ancak Belmonte’nin şüpheci, kıskanç yaklaşımı Konstanze’yi öfkelendirir. Belmonte’yi taklit eden Pedrillo da aynı tavrı sergileyince bu kez Blondchen işi sevgilisini tokatlamaya kadar götürür. Erkeklerin özür dilemesi ortamı yumuşatır ve olay tatlıya bağlanır.

Gece yarısı kaçış saati gelmiştir. O sırada uyanan Osman kaçmalarını engeller. Yabancılara yönelik kuşkularında haklı olduğunu görmek Osman’ın intikam duygularını kamçılamıştır. Selim Paşa duyduğu gürültünün ne olduğunu anlamak üzere geldiğinde Belmonte’nin kimliğini açıklaması, babasının Selim Paşa’nın can düşmanı olduğu gerçeğini ortaya çıkarır.

Ancak Paşa, inanılmaz bir hoşgörü örneği sergileyerek dört yabancıyı da bağışlar, onları özgür bırakır. Osman ise durumu kavramakta zorlanmaktadır. Herkes Selim Paşa’nın yüce gönüllülüğünü överken sevgililer birbirlerine kavuşmanın ve ülkelerine geri dönebilecek olmanın sevincini dile getirirler.

Nasıl Bilet Alırım?

https://biletinial.com/tr-tr/opera-bale/saraydan-kiz-kacirma-samdob