Etkinlik Hakkında

Dikkat! Bu etkinliğin tarihi geçti!

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Gioacchino Rossini’nin “Sevil Berberi” adlı iki perdelik operası Ocak ayında Aydın Gün Salonu’nda gerçekleştirecek.Büyüleyici ezgileri, ince ve eğlendirici müziği ile İtalyan komik operasının şaheserlerinden, biri olarak gösterilen “Sevil Berberi” operası Samsunlu sanatseverlerle buluşacak.Dünya komik opera türünün en mükemmel örneklerinden biri olarak kabul edilen “Sevil Berberi” adlı iki perdelik opera 20, 22, 29 Ocak tarihlerinde Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sahnelenecek.7. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen “Sevil Berberi” operası, Kont Almaviva’nın, Dr. Bartolo’nun himayesindeki güzel Rosina’yı, berber Figaro’nun yardımıyla elde etmeye çalışmasıyla gelişen komik ve toplumsal olayları anlatıyor.Orkestra Şefi Nezih Seçkin ve Mikhail Iskrov. Rejisör Yiğit Günsoy. Sevil Berberi’nin dekor ve kostüm tasarımını Gülden Sayıl yaptı. Koreografi Murat Ersoyluoğlu, Koro Şefi Mikhail Iskrov. Işık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz.Eserde Figaro rolünü (baritonlar) Caner Akgün, Hasan Çelik ve Şahan Gürkan, Kont Almaviva rolünü (tenor) Ahmet Baykara ve Gürkan Sezgin, Rosina rolünü (soprano) Zerrin Karslı, Sezgi Elhüseyni ve Sermin Dikmen Töre canlandırıyorlar.Don Basilio (bas) Kenan Dağaşan, Tuncay Kurtoğlu ve Sabri D. Çapanoğlu, Don Bartolo rolünde (bas) Engin Suna ve T. Enver Töre. Fransız piyes yazarı Beaumarchais’nin Figaro temalı üçlemesinin ilki olan Sevil Berberi, Cesare Sterbini tarafından opera librettosu haline dönüştürülerek, Gioacchino Rossini tarafından bestelenmiş, 20 Şubat 1816’da Roma’da ilk kez sahnelenmişti.

Sevil Berberi, 20 Ocak Cumartesi günü saat 15.00 ardından, 22 Ocak Pazartesi, 29 Ocak Pazartesi saat 20.00’da Samsunlu operaseverlerin beğenisine sunulacak.

Bilet fiyatları ise şöyle; I Parter 30 TL, II Parter 20 TL, Balkon 15 TL olarak belirtildi.Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi her gün saat 10.00 – 18.00 arası, temsil günlerinde ise temsil başlama saatine kadar açıktır.