Etkinlik Hakkında

Birbirini seven iki aşığın, farklı kültürlerde yetişmelerinden doğan sorunların konu edinildiği “Tebessümler Diyarı” adlı romantik operet eseri Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde yeniden Samsunlu sanatseverler için sahneleniyor

Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkçe seslendirilecek olan eser, 28 Nisan 2018 Cumartesi akşamı saat 20.00’da Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Viyana’da bir kontun kızı olan Lisa ve Çinli Prens Sou-Chong’un aşkının anlatıldığı “Tebessümler Diyarı” adlı operet eseri, farklı coğrafyalarda yetişen iki aşığın, mutsuz biten hikayesini anlatmaktadır. Viyana’da başlayan eser, Kont Lichtenfeis’in kızı Lisa’nın Çin Prensi Sou-Chong’a aşık olup Pekin’e gitmesiyle devam eder. Sou-Chong ile evlenen Lisa Çin kültürüne ve geleneklerine alışamadığı için mutsuz olur ve Çin’den ayrılmak ister. Gitmesine izin vermeyen Prens, Lisa’yı saraya hapseder. Başarısız kaçış planları sonunda Lisa Prens’ten özgürlüğünü ister. Sou-Chong bu kez karşı koymaz ve ‘Hayatta ne olursa olsun her zaman tebessüm etmek gerekir’ diyerek tüm üzüntüsüne rağmen tebessüm etmeye devam eder.

Dönemin Uzak Doğu ve Avrupa kültürlerinde kadının yerini gözler önüne seren eserin bestesi Franz Lehar’a, librettosu L. Herzer, F. Löhner-Beda ve V. Leon’a ait. 2 Perde olan eserin rejisörlüğünü Evin Atik, orkestra şefliğini de dönüşümlü olarak Mikhail Iskrov ve Augusto Arias yapacaktır. Dekor tasarımının Filiz Dinç, kostüm tasarımının Aydan Çınar, koreografinin Özgür Barılı tarafından yapıldığı operetin, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz aittir.

28 Nisan Cumartesi akşamı saat 20.00’da Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenecek olan operet eserinin oyuncu kadrosu şu şekildedir:

Sou-Chong : Ari EDİRNE/Bilal DOĞAN
Lisa : Eda BİNGÖL GÜRKAN/Sermin DİKMEN TÖRE
Gustl : Hakkı BALKAŞ / Gürkan SEZGİN
Mi : Derya BELEVİ/Betül UZUNOĞLU
Lichtenfels : Özgür ASLAN
Hardegg : Ayşe CEYLAN
General : M. Orçun GÜN
Çang : Eray DÖNMEZ
Harem Ağası : Yunusemre Kemal SÖNMEZ
Fu-Li : Metin BAYRAM
Lore : Ezgi ÖZER
Fini : Gamze BARHAN
Toni : Seran ŞANAL
Vally : Fatma Ecem TOPÇU

“Tebessümler Diyarı” adlı operet eserinin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve biletiva.com adresinden temin edilebilir. SAMDOB gişe hafta içi 10.00 – 18.00 saatleri arasında ve temsil günleri oyun başlama saatine kadar açıktır. Bilet fiyatları ise şöyle; I PARTER: 30 TL, II PARTER: 20 TL, BALKON: 15 TL.

Eser daha evvle 12 ve 24 Şubat tarihlerinde Samsun Atatürk Kültür Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunulmuştu.