Gerçek Bir Facia Dizisi: Chernobyl

Gerçek Bir Facia Dizisi: Chernobyl

Tüm zamanların en iyi gerçek olaylara dayanan dizisi de diyebiliriz çünkü Chernobyl tüm zamanların en iyi dizileri arasında IMDb puanına (9.4) göre 4.sırada bulunuyor. İlk bölümü 6 Mayıs 2019’da çıkmasına rağmen kısa bir sürede böyle bir başarı yakaladığı için HBO’yu tebrik etmek şart. Dizinin yönetmenlik koltuğunda ise Johan Renck oturuyor. Çıktıktan kısa bir süre sonra 9.7lik puanıyla başta 1.lik koltuğuna otursa da sonradan bu puan 9.4’e gerileyerek onu 4.’lük koltuğuna oturttu.

Sadece 5 bölümlük bir mini dizi olmasına rağmen böyle bir başarı alması insanların dikkatini mini dizilere çekmeyi sağladı. Amerikan-İngiliz iş birliğiyle çekilen ve tamamıyla gerçek olaylara dayanan bu dizi Primetime Emmy ve Altın Küre En İyi Mini Dizi Ödüllerini de almaya hak kazandı. Dizide Ukrayna halkının çektiği acılar ve yaptığı fedakarlıklar çok etkili bir şekilde ekrana yansıtılmış. Kullanılan ekipmanlar, kostümler ve yapılan ışıklandırmalarla kendinizi dönemin kasvetli Ukrayna’sında hissetmeniz pek de zor olmuyor. Tarihi drama türünde olan bu dizi size terimsel ifadeleri ve bilimsel olayları o kadar kolay bir şekilde açıklıyor ki olası bir durumda iyot tableti içerek olay yerine müdahale edecek seviyede hissedebiliyorsunuz.

Cherbonyl Dizisinin Konusu

Sovyetler birliğinin dağılmasının da sebeplerinden biri olan Chernobyl patlamasının mini bir dizisi Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’nın Pripyat şehrinde bulunan bir nükleer santraldeki insan ihmalkarlığından dolayı gerçekleşen büyük bir patlamanın sebeplerini ve sonuçlarını ele alıyor.

Yaşanan bu trajik kazadan sonra ortaya çıkan büyük radyasyonun yol açtığı ölüm ve yaralanmalardan sonra Sovyetler birliği olayı araştırmak üzere ani bir kararla nükleer bir fizikçi olan Valery Legasov’u (Jared Harris) görevlendiriyor. Devletin önden gelen başkanları başta bu durumu çok önemsemeyip halkı galeyana getirmeme fikrinde olsa da bu konuda uzman Legasov bu duruma muhalif kalarak Ukrayna’nın boşaltılması ve derhal önlem alınması gerektiğini düşünüyor ve devlet adamlarıyla çıkmaza da düşse yolundan sapmayıp halkın sağlığı içinden elinden gelen mücadeleyi veriyor. O zamanın başkan yardımcısı olan Boris Shcherbin’a (Stellan Skarsgard) başta bu olayın Avrupa tarafından duyulmasını istemese de durumun ciddiyetini kavrayıp tüm Avrupa’yı etkileyecek olan bu durumun büyük sonuçlara yol açacağını düşünerek geçte olsa Legasov’a yakın bir tutum sergiliyor.

Çernobil Hakkında

1986 yılında gerçekleşen bu patlama öyle büyük bir patlamaydı ki Hiroşima’da yayılan radyasyonun tam 400 katı büyüklüğünde bir radyasyon açığa çıktı. Tüm Avrupa’yla beraber Türkiye’yi de etkileyen bu olayın yarattığı sonuçlar Pripyat şehrini hala karantina altında tutuyor. Hayalet şehir diye anılan bu yerde hala büyük miktarda radyasyon bulunuyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz