Gözaltı Morluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gözaltı Morluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gözaltı morluğu kişileri oldukça rahatsız eden ve çevremizdeki insanların günlük yaşantı içerisinde de negatif  bakışlarının üzerimizde toplanmasına neden olan, can sıkıcı bir durumdur. Geçmiş yıllarda genellikle kadınlar gözaltı morluklarının üstüne çok düşerken günümüzde erkek ya da kadın ayırt etmeksizin herkesin korkulu rüyası haline gelen gözaltı morluklarının oluşmasının altında birçok sebep bulunabilmektedir. Biz de bu yazımızda gözaltı morlukları neden olur ve nasıl geçer konusunu ele alacağız.

Gözaltı Morluğuna Ne Sebep Olur?

Ana nedenleri ele alındığında genetik yapıdan kaynaklandığı, alerjilerden ve de burun akıntısından kaynaklı halkalanmalar ve morlukların oluşabildiği söylenmekte olup düzensiz ve yanlış beslenmelerin, aşırı sigara ve alkol tüketiminin, uykusuzluk sorunu çekilmesinin, yorgunluğun, vücutta yaşanan strese bağlı verilen tepkilerin ve bazı hormon bozukluklarının da neden olduğu belirtilmektedir. Diğer nedenler ise cildin susuz kalması, güneş ışınlarına fazla maruz kalınması, vitamin eksikliği ve yaşlanma etkisiyle cilt yapısının değişmesi olarak gösterilebilmektedir.

Bazen çok kısa sürede ortaya çıkıp kısa sürede de yok olduğu gözlenen bu gözaltı morlukları bazense uzun süreler rahatsızlık verebilmektedir.  Kötü görüntüyü yok etmek ya da fark edilmesi engellemek adına birçok kozmetik kapatıcı ya da aydınlatıcı ürün cilde verdiği zararlar unutularak kullanılmakta olup uzun süreli kullanımlarda bölgedeki cilt yapısına tedavisi daha da zorlaşan hasarlar verilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda öncelikle gözaltı morluğunun nedeninin ne olduğunun doğru olarak bilinmesi ve uzman görüşü ile uygun yöntemler tercih edilerek bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Gözaltı Morluğu Nasıl Geçer?

Gözaltı morluklarının tedavisinde öncelikle torbalanma sorunun olup olmadığına bakılır. Aşırı torbalanma ve buna bağlı cerrahi operasyon gerektiren bir durum yok ise lazer yöntemi ya da yağ enjeksiyon yöntemi ile tedavi yoluna gidilebilir. Bu yöntemler ile morluk oluşan cilt rengi açılır, incelmiş cilt yapısı dolgunlaştırılmış ve de sıkılaşması sağlanmış olur. Morlukların iyileştirilmesi sürecinde sayılan yöntemler dışında bitkisel yöntemler de tercih edilebilir.

Öncelikle su tüketimine dikkat edilerek cildin kurumasının ve elastik yapısının bozulmasının önüne geçilmesi gerekliliği vurgulanmalıdır. Düzenli su tüketildiğinde zararlı toksinler vücuttan atılacağı için morluk oluşumuna neden olan etmenlerde ortadan kalkmış olacaktır. Çok sık ve uzun süre yüzde kalacak makyaj yapılmasında kaçınılmalıdır. Gözaltı torbalanmasının önüne geçmek için soğuk su ya da buz ile bölgeye kompres uygulanabilir. Aynı zamanda  bu işlemi tüketilen yeşil çay poşetlerini dondurarak ta yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Gözaltı morluklarının tedavisi için kullanılabilecek diğer bitki ürünleri ise patates ve salatalıktır. Patates ve ya salatalıktan oluşan maske yaparak gözlerinizi dinlendirebilir ve morlukların oluşumunu önleyebilirsiniz.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz