Güzel Konuşma ve Sunum Eğitimi

0

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OMÜSEM) tarafından Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine “Güzel Konuşma ve Sunum Eğitimi” verildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Buğra GENÇ tarafından verilen eğitime katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Yrd. Doç. Dr. Buğra GENÇ; “Topluluk önünde konuşmak gerekli özellikleri kazanmamış bir kişi için oldukça zor bir eylemdir. Günlük hayatında çok zeki, hızlı düşünen, sosyal ve yaratıcı insanlar topluluk önünde konuşurken sıkıntı çekebilirler. Her ne kadar bu özellikler topluluk önünde konuşma için olumlu katkılar sağlasa da yine de yeterli olamayabilir. işte bu nedenle topluluk önünde konuşma eylemi bilimsel yollarla ve tecrübe ile kanıtlanmış, belli bir disipline sahip bazı eğitim çalışmaları neticesinde iyi bir seviyeye ulaşabilir. Bu eğitim; diksiyon, artikülasyon ve fonetik konularını kapsar” dedi.

- Reklam -

Diksiyonun; “seslerin, sözcüklerin, vurguların, anlam ve heyecan duraklarının hakkını vererek söyleme biçimi olduğunu” söyleyen GENÇ, dilin incelenmesi ve kullanılması, duru, açık ve vurgulamalara tam uyarak konuşulmasının “fonetik ve artikülasyon” (boğumlama) tekniklerine hakim olmadan icra edilemeyeceğini belirtti.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X