HAY Bilgi Şöleni Başladı

HAY Bilgi Şöleni Başladı

“Hacı Bektaş Veli- Ahi Evran-Yunus Emre’nin Hayatı, Şahsiyeti, Eserleri, İslam Bilim ve Düşünce Tarihindeki Yeri ve Önemi” ile “İslam Bilim ve Düşünce Tarihi” olmak üzere iki ana başlık çerçevesinde gerçekleştirilecek olan HAY Bilgi Şöleni açılış programıyla başladı.

UNESCO tarafından Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınan Cumhurbaşkanlığı himayelerinde koordine edilen Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü, Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü, Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü Anısına Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Samsun BİLSEM, ve Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliği ile Hay Bilgi Şöleni hazırlandı.

Türkiye genelindeki Bilim ve Sanat Merkezi Öğrenci ve öğretmenlerinin katılımıyla ile 27- 29 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesinde düzenlenen HAY Bilgi Şöleni’nde katılımcı öğrenciler bildirilerini sunacak.

Şölende; Türkiye Genelindeki Bilim ve Sanat Merkezi Lise öğrencilerinin HAY Bildirileri, Türkiye geneli Bilim ve Sanat Merkezi Görsel Sanatlar Bölümü Öğrencilerinin Hazırladığı HAY Resim Sergisi, Fatih Dönemi Tıp Alimi Sabuncuoğlu Şerafettin Minyatür Sergisi, El Urdi’nin Astronomi Aletlerinin Üç Boyutlu Modellemesi, Meraga Rasathanesi Mucitlerinin Buluşları Sergisi, Türk- İslam Dönemi Haritacılarının Yaptığı Haritaların Modern Resim Sanatı Akımlarıyla Sergilenmesi yer alıyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz